§ 53.
Třetí skrutinium.
Ústřední volební komise rozdělí strany, ke kterým se při druhém skrutiniu přihlíželo, ve dvě skupiny:
I. skupinu tvoří strany, na jejichž kandidátních listinách jest nadpoloviční většina kandidátů jedné nebo více národnostních menšin, německé, maďarské nebo polské. Pro otázku, ke které z těchto menšin dlužno kandidátní listinu přičísti, je rozhodnou národnost, k níž se přihlásila (§ 23) větší část kandidátů téže strany; přihlásili-li se kandidáti k různým národnostním menšinám ve stejném počtu, rozhodne los.
II. skupinu tvoří všechny strany ostatní.
Podle týchž zásad rozdělí ústřední volební komise strany, k nimž se při druhém skrutiniu nepřihlíželo, ve skupiny A a B. Při tom včítají se do skupiny A pouze strany, s nimiž národnostně stejné strany byly zařáděny do skupiny I., ostatní strany včítají se do skupiny B.
Ústřední volební komise sečte zbytky platných hlasů všech stran, k nimž se ve druhém skrutiniu nepřihlíželo, pokud patří do skupiny A nebo B, z celé republiky dohromady, dělí součet těchto hlasů počtem neobsazených mandátů, zjistí tak volební číslo, jímž jest celé číslo beze zlomku dělením vyšlé, rozdělí mandáty mezi skupiny I a II a na to mezi strany každé příslušné skupiny zvlášť podle zásad § 52; při tom je základem výpočtu součet všech hlasů straně v republice odevzdaných.
Strana která při prvém skrutiniu dosáhla volebního čísla, může obdržeti mandát, i když při druhém skrutiniu volebního čísla nedosáhla.