§ 30.
Služební tresty.
(1) Pomocným zřízencům, kteří svým jednáním ve službě nebo svým osobním chováním ve službě nebo mimo ni poruší povinnosti vyplývající ze služebního poměru, aniž jest porušení to takové, že by bylo nutno vysloviti propuštění podle § 29, budou uloženy správní cestou služební tresty.
(2) Porušení povinností bude stíháno pořádkovými nebo disciplinárními tresty podle toho, jde-li o nepořádek nebo je-li porušení povinností služebním přečinem, který dlužno, vzhledem ke způsobu neb závažnosti, opakování neb k jiným přitěžujícím okolnostem trestati přísněji.
I. Pořádkové tresty jsou:
1. ústní výstraha ;
2. písemná výstraha;
3. peněžitá pokuta, která však nesmí v jednotlivém případě převyšovati třicátý díl měsíční částky oné části denního platu, která odpovídá pensijní základně (§ 31, odst. 3, ve znění ČI. IV, § 1 nař. Sb. č. 19/1944); pokutanesmí býti v témže měsíci uložena častěji než třikráte.
II. Disciplinární tresty jsou:
1. písemná důtka;
2. vyloučení zvýšení denního platu na dobu jednoho až nejvýše šesti pololetí;
3. snížení měsíční částky oné části denního platu, která odpovídá pensijní základně, nejvýše o 25% na dobu jednoho až nejvýše šesti pololetí;
4. přeložení do výslužby s výslužným nejvýše o 25% zmenšeným, má-li zaměstnanec aspoň deset roků započitatelných pro nárok na výslužné; takové přeložení na odpočinek z trestu může se stati na určitý čas nebo na trvalo. Po uplynutí doby stanovené v rozhodnutí je zaměstnanec povinen nastoupiti na úřední vyzvání službu. Doba ztrávená ve výslužbě z trestu není započitatelná' pro zvýšení denního platu.
(3) Několik disciplinárních trestu nelze uložiti současně; trest pořádkový nevylučuje však současný trest disciplinární.
(4) Proti uloženému pořádkovému trestu může si postižený u svého služebního úřadu do osmi dnů stěžovati (§ 62) k nadřízenému úřadu, jehož rozhodnutí jest konečným.