CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 112/1965 Sb. Pravidla vlády Československé socialistické republiky pro provádění periodických revizí hospodaření Kádrové zabezpečení

Kádrové zabezpečení

112/1965 Sb. Pravidla vlády Československé socialistické republiky pro provádění periodických revizí hospodaření

Kádrové zabezpečení

Provádění revizí klade vysoké nároky na odbornost provádějících orgánů a je spojeno se značnou odpovědností. Je proto nutné stanovit jako cílové opatření, že je budou provádět zkoušení pracovníci, kteří se podrobili odborným kvalifikačním zkouškám, podstatně prohloubit jejich specializaci a zkvalitnit dělbu práce v rámci kontrolních útvarů. Revize v cílovém řešení zabezpečují především pracovníci specializovaní na určité obory, podniky, závody, národní výbory, instituce apod., kteří prováděním revizí získají vysoký stupeň odborných znalostí o revidovaných jednotkách.

Pro tento náročný stav kádrového zabezpečení revizí je nutno postupně vytvářet podmínky. V přechodném období se bude vycházet z některých dosavadních zkušeností v kádrovém zabezpečení revizí.

a) V přechodném období se počínaje dnem 1. 7. 1966 při kádrovém zabezpečení revizí postupuje takto:

Provádění periodické revize řídí v přípravě, při práci v revidovaném objektu a realizaci pracovníci odborného kontrolního aparátu revidující organizace. Vedoucím revizní skupiny je vysoce kvalifikovaný pracovník kontrolního aparátu.

Vedoucí revizní skupiny zajišťuje, aby při provádění periodických revizí bylo postupováno tvůrčím způsobem podle těchto pravidel.

Členy revizní skupiny tvoří pracovníci řídícího aparátu revidující jednotky, tj. pracovníci ekonomických, výrobních, technických, obchodních i jiných útvarů a u národních výborů pracovníci plánovacích, finančních a odvětvových odborů; nezbytná je účast pracovníků účtáren z nadřízených orgánů. Periodických revizí organizovaných národními výbory se zúčastní podle potřeby i členové plánovacích, finančních a odvětvových orgánů národního výboru, kteří ve spolupráci s vedoucími revizních skupin zabezpečují kvalitní provedení periodických revizí, kritický pohled na činnost revidované organizace a prohloubení své řídící funkce.

Při stanovení složení revizních skupin po stránce odborné a počtu členů se vychází z povahy a rozsahu problémů vybraných do programu, z velikosti a významu revidované organizace. Je účelné provádět periodické revize při zapojení aktivu pracujících a za pomoci delegovaných pracovníků z jiných podniků a organizací. Při výběru členů revizní skupiny a aktivistů nutno přísně dbát na to, aby měli odborné předpoklady pro splnění konkrétních úkolů programu revize, aby nebyli závislí na vedení revidované organizace, ani přímo odpovědni za výsledky jejího hospodaření. Pracovníci zúčastnění na periodických revizích mají právo žádat orgány lidové kontroly o ochranu a orgány lidové kontroly mají povinnost ochranu poskytnout.

Periodické revize se spoluúčastní zástupce příslušné pobočky Státní banky československé. V přípravě předává vedoucímu revizní skupiny všechny významné poznatky z kontrolní činnosti banky o revidované jednotce nebo organizaci. Podílí se na vlastním provedení revize řešením otázek, které odpovídají náplni práce banky.

Zúčastňuje se projednání výsledků periodické revize a pomáhá při přípravě opatření k odstranění nedostatků a jejich příčin, zjištěných revizí. Pobočky Státní banky československé využívají výsledků periodických revizí ve své další činnosti a pomáhají při kontrole plnění opatření, kterou může banka provádět při své ekonomické činnosti.

b) V cílovém řešení se počínaje od 1. 1. 1970 provádění periodických revizí hospodaření zabezpečuje takto:

Těžiště provádění revizí je u odborně zkoušených pracovníků kontrolního aparátu, kteří nesou za jejich výsledky plnou odpovědnost. Při provádění revizí dále pomáhají pracovníci správního aparátu revidující organizace (zejména útvarů plánovacích, finančních, účetních, zásobovacích, odbytových apod.) i pracovníci jiných podniků a organizací, kteří jsou na účasti na provádění revizí mimo vlastní organizaci hmotně zainteresováni. Revidující organizace refunduje zaměstnavatelům výdělek za dobu, po kterou byli pro provedení revize uvolněni; uvolněným pracovníkům vyplácí podle svého uvážení odměny s přihlédnutím k jejich zásluhám na provedení revize.