CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 106/1961 Sb. Vládní usnesení, kterým se stanoví zásady pro zabezpečení práce žáků a studentů ve výrobě V - Péče o žáky a studenty

V - Péče o žáky a studenty

106/1961 Sb. Vládní usnesení, kterým se stanoví zásady pro zabezpečení práce žáků a studentů ve výrobě

V

Péče o žáky a studenty

1. Závody spolu se školami odpovídají za plnění výchovných cílů při práci žáků a studentů ve výrobě a za dodržování učebních osnov této práce.

2. Závody zajišťují a odpovídají za bezpečnost a ochranu zdraví žáků a studentů při práci ve všech provozech ve stejném rozsahu jako u svých pracovníků. Soustavně seznamují žáky a studenty s předpisy o bezpečnosti a hygieně práce a vedou je k jejich dodržování. Přidělují jim na pracovištích práci odpovídající jejich věku a zdravotní způsobilosti obdobně jako učňům. Důsledně dodržují předpisy o zaměstnávání mladistvých. Žákům a studentům mladším než 18 let nesmí přidělovat práce, při nichž se poskytují příplatky za prostředí škodlivé zdraví. Zapůjčují jim ochranné pomůcky a ochranný oděv, popřípadě jim poskytují též pracovní oděv a obuv, pokud pracují ve výrobě po delší dobu, podle předpisů platných pro pracovníky, a dbají, aby jich při práci používali a aby pracovali ve vhodném pracovním oděvu.

3. Krajské a okresní ústavy národního zdraví zajišťují preventivní vstupní a periodické lékařské prohlídky žáků a studentů v rozsahu obdobném jako u učňů, zejména posuzují zdravotní způsobilost jednotlivých žáků a studentů pro vybraný obor.

4. Žákům a studentům poskytuje závod náhradu škody za pracovní úrazy, které při práci ve výrobě utrpěli, podle předpisů platných pro pracovníky. Žáci a studenti jsou pojištěni proti následkům úrazu i smlouvami o úrazovém pojištění žáků uzavřenými ministerstvem školství a kultury a ministerstvem zdravotnictví se Státní pojišťovnou. Státní pojišťovna neposkytuje však z těchto smluv žádné plnění, považuje-li se poškození žáka nebo studenta za pracovní úraz podle předpisů o sociálním zabezpečení nebo podle předpisů o náhradě škody za pracovní úraz, popřípadě podle jiných obdobných předpisů, a jestliže na základě těchto předpisů vznikne nárok na odškodnění. Závody vedou evidenci a registraci pracovních úrazů žáků a studentů obdobně jako u pracovníků.

5. Žáci a studenti jsou nemocensky pojištěni a důchodově zabezpečeni jednak z důvodu studia v rozsahu stanoveném vyhláškou č. 102/1957 Ú. l., jednak z důvodu práce ve výrobě v rozsahu stanoveném vyhláškou č. 8/1960 Sb., která zároveň upravuje souběh obou pojištění. Přitom platí, že žáci, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studenti jsou z tohoto důvodu pojištěni obdobně jako pracovníci.

6. Rodičům žáků a studentů, popřípadě žákům a studentům samým, mají-li nezaopatřené děti, poskytují se přídavky na děti podle zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění zákona č. 16/1959 Sb.

7. Pro účely pedagogické a pro odměňování žáků, kteří pracují ve výrobě bez pracovního poměru, se může celková doba jejich práce ve výrobě podle charakteru práce a v souladu s učebními osnovami a cílem příslušného typu školy dělit na přípravné období a období odborného rozvoje. Délku období stanoví závod v dohodě se školou. Žáci, kteří pracují ve výrobě bez pracovního poměru, se odměňují obdobně podle ustanovení §§ 2 a 3 vyhlášky č. 130/1958 Ú. l., o finančním a hmotném zabezpečení učňů, a podle směrnic příslušných ústředních úřadů a orgánů vydaných k této vyhlášce.

8. Žáci, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studenti odměňují se podle předpisů platných pro příslušnou kategorii pracovníků.

9. Žákům, kteří pracují ve výrobě bez pracovního poměru, poukazuje se odměna v přípravném období na zvláštní účet školské organizace Československého svazu mládeže zpravidla za celou skupinu žáků a v delších obdobích a používá se jí v dohodě se sdružením rodičů a přátel školy zejména na úhradu různých potřeb žáků spojených s jejich prací ve výrobě, např. na nákup pracovních oděvů a obuvi nebo na úhradu nákladů spojených s odbornou exkurzí. V období odborného rozvoje se těmto žákům odměna vyplácí přímo. Není-li práce těchto žáků rozdělena na přípravné období a období odborného rozvoje, poukazuje se odměna na zvláštní účet školské organizace Československého svazu mládeže, jsou-li žáci odměňováni obdobně podle § 2 vyhlášky č. 130/1958 Ú. l.; jsou-li však odměňováni obdobně podle § 3 citované vyhlášky, vyplácí se jim odměna přímo. Přitom odměňování podle ustanovení § 2 citované vyhlášky přichází v úvahu v období, kdy žáci získávají základní odborné vědomosti a dovednosti, a odměňování podle ustanovení § 3 v období, kdy již získané vědomosti a dovednosti uplatňují na produktivních a jiných hospodářsky užitečných pracích.

10. Žákům, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studentům vyplácí se odměna přímo a v mzdovém období stanoveném pro pracovníky.

11. Na odměňování žáků a studentů se nevztahuje rozhodnutí tajemníka Státní mzdové komise ze dne 6. června 1960 č. 20, kterým byly schváleny rámcové směrnice pro odměňování a hmotné zabezpečení nevyučených mladistvých dělníků.

12. Žákům a studentům, jimž se odměna vyplácí přímo, upravuje se stipendium podle směrnic o poskytování stipendií. Žákům a studentům, kteří při dobrém prospěchu prokazují zvláště dobré výsledky v práci ve výrobě, může být v rámci zásad o poskytování stipendií čas od času školou přiznána zvláštní jednorázová odměna. Podrobnosti o těchto odměnách stanoví ministerstvo školství a kultury v dohodě s ministerstvem financí.

13. Nezletilí žáci a studenti se posuzují u rodičů pro účely daně ze mzdy jako vyživované osoby bez ohledu na výši příjmu, kterého dosáhli při práci ve výrobě. K zletilým žákům, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a k studentům se při výpočtu daně ze mzdy u rodičů přihlíží jako k vyživovaným osobám, jen nepřesahuje-li měsíční příjem těchto žáků a studentů 200,- Kčs. Zletilí žáci, kteří pracují ve výrobě bez pracovního poměru, a všichni žáci a studenti vykonávající příležitostné práce o prázdninách na brigádách apod., se posuzují u rodičů pro účely daně ze mzdy jako vyživované osoby bez ohledu na výši dosaženého výdělku.

14. Závody poskytují závodní jídelně zaměstnavatelský příspěvek za žáky a studenty, kteří se při práci ve výrobě stravují v závodní jídelně. Výše příplatku se řídí předpisy platnými pro jeho poskytování za pracovníky. Kromě toho za studenty, kteří se při práci ve výrobě stravují v závodní jídelně, poskytuje vysoká škola závodní jídelně stipendijní podporu 1,25 Kčs na oběd nebo na večeři a za studenty, kteří odebírají dietní jídla, 3,45 Kčs na oběd nebo na večeři. O tuto částku platí studenti za jídlo v závodní jídelně méně než ostatní pracovníci.

15. Závody zajišťují žákům a studentům podle možnosti ubytování a používání zlevněné závodní dopravy stejně jako svým pracovníkům. Při používání veřejných hromadných dopravních prostředků do místa, kde žáci a studenti pracují ve výrobě, poskytuje se jim sleva jízdného podle směrnic ministerstva dopravy a spojů.

16. Žáci, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studenti mají při splnění zákonných podmínek nárok na placenou dovolenou na zotavenou. Užívají léčebné péče poskytované v závodních zdravotnických zařízeních a popřípadě se podílejí na podnikových fondech pracujících, na závodní rekreaci a na ostatních sociálních vymoženostech, které pracovníkům zajišťují kolektivní smlouvy.

17. Hmotná odpovědnost žáků, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studentů vůči závodu se řídí zákonem č. 71/1958 Sb., o závazcích k náhradě škody způsobené zaměstnancem porušením povinností z pracovního poměru, s těmito odchylkami: Se žáky a studenty nelze uzavírat smlouvu o odpovědnosti za hodnoty svěřené jim k vyúčtování. Výši náhrady škody určuje vedení závodu po projednání nejen se závodním výborem základní organizace ROH na závodě a s žákem nebo studentem, ale i s vedoucím příslušné školy.

18. Žáci, kteří pracují ve výrobě v pracovním poměru, a studenti, kteří vykonali kvalifikační zkoušku, popřípadě závěrečnou učňovskou zkoušku, odpovídají za vadnou práci (zmetky) podle předpisů platných pro pracovníky.

19. Při odpovědnosti žáků, kteří pracují ve výrobě bez pracovního poměru, se postupuje obdobně podle bodu 17, a vykonali-li kvalifikační zkoušku, popřípadě závěrečnou učňovskou zkoušku, i obdobně podle bodu 18.