IV
Zajištění práce žáků a studentů ve výrobě
1. Za práci žáků a studentů ve výrobě odpovídá ředitel závodu svému nadřízenému orgánu a za práci žáků i příslušnému národnímu výboru. Za plnění výchovných cílů při práci žáků ve výrobě spoluodpovídá ředitel školy a při práci studentů ve výrobě děkan fakulty a na vysokých školách, které se nedělí na fakulty, rektor vysoké školy.
2. Řízením práce žáků a studentů ve výrobě a jejím zajištěním po stránce organizační a výchovné pověří ředitel závodu bez újmy své odpovědnosti v dohodě s odborem školství a kultury okresního národního výboru pracovníky z útvaru podnikové výchovy, popřípadě z jiného útvaru, kteří přitom spolupracují s vedoucími škol, jež do závodu vysílají své žáky a studenty. Počet těchto pracovníků určuje ředitel závodu podle počtu žáků a studentů a podle charakteru výroby. Přitom se řídí pokyny nadřízeného orgánu.
3. Podle charakteru oboru rozdělí závod třídu žáků nebo ročník studentů pro práci ve výrobě na skupiny obdobně, jak tomu je u učňů. Studenti, popř. i žáci, se přidělují na pracoviště i jednotlivě.
4. Přímým vedením práce žáků a studentů ve výrobě se pověřují vybraní pracovníci, politicky vyspělí, odborně kvalifikovaní, kteří mají dobrý poměr k mládeži, vyhovují také z hlediska zdravotního a pokud možno mají i pedagogické zkušenosti. Při výběru a při hodnocení činnosti těchto pracovníků spolupracuje závod se školou. Práva, povinnosti i odměňování pověřených pracovníků se řídí předpisy platnými pro mistry odborného výcviku učňů nebo pro instruktory individuálního výcviku učňů. Jestliže pověřený pracovník přímo vede práci žáků a studentů ve výrobě obdobně jako mistr odborného výcviku učňů, nepověřuje se dalšími jinými úkoly. Závod vede tyto pracovníky k tomu, aby si stále zvyšovali svoji politickou a odbornou způsobilost, zejména zajišťuje, aby získali pedagogickou kvalifikaci nebo si ji doplňovali obdobně jako pracovníci pověření výchovou učňů.
5. V zemědělských závodech mohou být zcela výjimečně přímým vedením práce žáků a studentů ve výrobě pověřeny kvalifikované osoby, které nejsou pracovníky zemědělských závodů, jestliže tyto závody nemají vhodného pracovníka pro tuto funkci. Funkcí je pověřuje závod po projednání se školou a se souhlasem odboru školství a kultury a odboru zemědělství okresního národního výboru. Pověřené osoby mají práva a povinnosti obdobné jako mistři odborného výcviku učňů a jsou odměňovány v rámci schváleného rozpočtu závodem, popřípadě zemědělským odborem okresního národního výboru stejně jako mistři odborného výcviku učňů.
6. V závodech se žákům přiděluje pokud možno produktivní práce v souladu s výchovným cílem školy podle rámcových učebních osnov a s přihlédnutím k výrobním možnostem závodu, popřípadě k osobním zájmům žáků o určité povolání. Studentům přiděluje závod produktivní práci odpovídající výchovným cílům vysoké školy a zařazuje je do tarifních tříd, které odpovídají jejich dříve získané kvalifikaci v určitém povolání. Přitom závod dbá, aby se studenti nepřidělovali jenom k úzce specializovaným pracím, nýbrž aby byli s příslušným oborem seznamováni v plné šíři. Závod dále dbá, aby pracoviště vyhovovala po stránce bezpečnostní, hygienické a epidemiologické, aby pracoviště byla vybavena pokud možno novou technikou, aby žáci a studenti měli na nich příležitost osvojit si účelnou organizaci výroby. Závod musí v organizaci práce ve výrobě zavést takový postup, který žákům a studentům umožní důkladně poznat a osvojit si pokrokový technologický proces výroby. Závod vytváří žákům a studentům takové podmínky, aby postupně získali základy pro dělnickou kvalifikaci, popřípadě si tuto kvalifikaci zvyšovali.
7. Závod zajistí ve spolupráci se školou a lékařem přiměřená pracoviště pro žáky a studenty se změněnou pracovní schopností.
8. Začátek pracovní doby žáků a studentů stanoví závod v dohodě se školou a s přihlédnutím k pedagogickým požadavkům.
9. Jednotlivé školy spolupracují s pověřenými pracovníky závodů a pomáhají jim zajišťovat dobrou úroveň pedagogické práce a vytvářet takové podmínky, aby žáci a studenti mohli s úspěchem pracovat ve výrobě. Na škole se tímto úkolem pověřuje bez újmy odpovědnosti vedoucího školy potřebný počet učitelů. Za tuto činnost se učitelům středních škol započítává jedna vyučovací hodina týdně za každou skupinu žáků. Jsou-li pracoviště vzdálena nebo rozptýlena, může okresní národní výbor stanovit, že se jim započítává další jedna hodina týdně. Učitelům vysokých škol stanoví míru započtení této činnosti do učebního úvazku rektor vysoké školy. Náklady spojené s pověřováním učitelů uvedenou činností hradí osobní úřad. Přitom však nesmí být překročeny plánované mzdové fondy.
10. Výzkumný ústav pedagogický v Praze a Bratislavě a Ústav odborného školství v Praze mohou se souhlasem příslušného okresního národního výboru pověřit učitele střední školy zvláštním výzkumným úkolem při práci žáků ve výrobě. Náklady se zvláštním výzkumným úkolem spojené hradí uvedené ústavy.
11. Učitelům dojíždějícím do místa práce ve výrobě přísluší náhrada skutečně prokázaných výdajů při použití veřejných hromadných dopravních prostředků podle vyhlášky ministra financí č. 480/1950 Ú. l., ve znění vyhlášky č. 72/1952 Ú. l. Tuto náhradu jim poskytuje jejich osobní úřad.
12. Pracovníci zúčastnění na práci žáků a studentů ve výrobě odpovídají ze své činnosti též podle zákona č. 71/1958 Sb., o závazcích k náhradě škody způsobené zaměstnancem porušením povinností z pracovního poměru.
13. Společenské organizace závodů a škol pomáhají ve smyslu usnesení svých ústředních orgánů k tomu, aby práce žáků a studentů ve výrobě probíhala úspěšně. Kromě toho tyto organizace vytvářejí v závodech podmínky, aby se žáci a zejména studenti mohli aktivně zúčastňovat jejich činnosti.