Příloha 3
Emisní limity
A) Emisní limity pro vybrané znečišťující látky u vybraných technologií a zařízení (dle § 5 odst. 4)
Na vybrané technologie a zařízení uvedené v části A) této přílohy se nevztahují emisní limity všeobecně platné, uvedené v části B) této přílohy.
1. Technologické objekty obsahující stacionární zařízení ke spalování paliv o jmenovitém tepelném výkonu vyšším než 5 MW (elektrárny, teplárny, výtopny)
Tímto opatřením jsou stanoveny emisní limity podle jmenovitého tepelného výkonu zařízení. Pro účely stanovení emisních limitů se za zařízení považují skupiny kotlů v určité technologické jednotce, jejichž jednotlivé tepelné výkony jsou nižší než 50 MW anebo jednotlivé kotle o tepelném výkonu 50 MW a vyšším. Jestliže je v určité technologické jednotce pouze jeden kotel o tepelném výkonu nižším než 50 MW, stanoví se emisní limity podle jeho tepelného výkonu.
Při spalování jiných druhů tuhých a kapalných paliv, než jsou paliva fosilní a paliva z nich vyrobená (černé a hnědé palivové uhlí, lignit, rašelina, koks, brikety, dřevo, nafta a topné oleje) v ohništích a kotlích musí být dodrženy emisní limity pro zařízení pro spalování odpadu.
1.1. Spalování tuhých paliv
Obecné podmínky:
Všechny emisní limity, uvedené v odstavci 1.1. platí pro koncentrace přepočtené na suchý plyn při normálních podmínkách 101,32 kPa a 0 °C a pro obsah kyslíku ve spalinách ve výši 6 %. Odchylně od tohoto ustanovení při spalování dřevního odpadu se koncentrace přepočítávají na obsah kyslíku ve spalinách ve výši 11 %.
1.1.1. Emisní limity pro tuhé znečišťující látky
a) u zařízení na spalování tuhých paliv a tepelném výkonu 50 MW a vyšším nesmí hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit 100 mg/m3,
b) u zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW až do 50 MW nesmí hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek překročit 150 mg/m3.
1.1.2. Emisní limity pro oxid siřičitý
a) u zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu vyšším než 300 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 500 mg/m3. Není-li možné této hodnoty dosáhnout bez odsíření spalin, musí být koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu omezena tak, že nebude vyšší než 15 % hodnoty bez odsíření,
b) u zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu vyšším než 50 MW až do 300 MW včetně nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 1 700 mg/m3. Není-li možné této hodnoty dosáhnout bez odsíření spalin, musí být koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu omezena tak, že nebude vyšší než 30 % hodnoty bez odsíření,
c) u zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW až do 50 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 2 500 mg/m3.
Poznámka:
Spalovací zařízení může být provozováno i při výpadku zařízení k omezení emisí oxidu siřičitého, nepřekročí-li doba výpadku 96 po sobě následujících hodin a během roku celkem 360 hod.
1.1.3. Emisní limit pro oxidy dusíku
U zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidů dusíku v nosném plynu po přepočtu na oxid dusičitý (NO2) překročit 650 mg/m3, pro výtavné kotle 1 100 mg/m3.
1.1.4. Emisní limit pro oxid uhelnatý
U zařízení na spalování tuhých paliv o tepelném výkonu 50 MW a vyšším nesmí hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého v nosném plynu překročit 250 mg/m3.
1.1.5. Emisní limit pro organické látky
Při spalování kůry, dřeva a dřevního odpadu v zařízení o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí emise sumy organických látek vyjádřených jako C v nosném plynu překročit hodnotu 50 mg/m3.
1.2. Spalování kapalných paliv
Obecné podmínky:
Všechny emisní limity v odstavci 1.1.2. platí pro koncentrace přepočtené na suchý plyn při normálních podmínkách 101,32 kPa a 0 °C a pro obsah kyslíku ve spalinách ve výši 3 %.
1.2.1. Emisní limity pro tuhé znečišťující látky
a) u zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu 50 MW a vyšším nesmí hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit 50 mg/m3,
b) u zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW až do 50 MW nesmí hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit 100 mg/m3..
1.2.2. Emisní limity pro oxid siřičitý
a) U zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu vyšším než 300 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 500 mg/m3. Není-li možné této hodnoty dosáhnout bez odsíření spalin, musí být koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu omezena tak, že nebude vyšší než 15 % hodnoty bez odsíření,
b) U zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW až do 300 MW včetně nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 1 700 mg/m3.
Poznámka:
Spalovací zařízení může být provozováno i při výpadku zařízení pro omezování emisí oxidu siřičitého, nepřekročí-li doba výpadku 96 po sobě následujících hodin a během roku celkem 360 hod.
1.2.3. Emisní limit pro oxidy dusíku
U zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidů dusíku v nosném plynu po přepočtu na oxid dusičitý (NO2) překročit 450 mg/m3.
1.2.4. Emisní limit pro oxid uhelnatý
U zařízení na spalování kapalných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého překročit 175 mg/m3.
1.3. Spalování plynných paliv
Obecné podmínky:
Všechny emisní limity v odstavci 1.1.1.3. platí pro koncentrace přepočtené na suchý plyn při normálních podmínkách 101,32 kPa a 0 °C a pro obsah kyslíku ve spalinách ve výši 3 %.
1.3.1. Emisní limit pro tuhé znečišťující látky
U zařízení na spalování plynných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit 10 mg/m3.
1.3.2. Emisní limit pro oxid siřičitý
U zařízení na spalování plynných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu překročit 35 mg/m3.
1.3.3. Emisní limit pro oxidy dusíku
U zařízení na spalování plynných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidů dusíku v nosném plynu po přepočtu na oxid dusičný (NO2) překročit 200 mg/m3.
1.3.4. Emisní limit pro oxid uhelnatý
U zařízení na spalování plynných paliv o tepelném výkonu vyšším než 5 MW nesmí hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého v nosném plynu překročit 100 mg/m3.
1.4. Spalování více druhů paliv
a) při spalování více druhů paliv současně v jednom zařízení je emisní limit určen tím druhem paliva, jehož podíl na tepelném příkonu je největší; za zařízení je v tomto případě považován každý jednotlivý kotel,
b) při spalování více druhů paliv v jednom zařízení tak, že je spalován vždy jeden druh paliva, platí emisní limit pro daný druh paliva.
2. Zařízení pro spalování odpadu
2.1. Obecné podmínky doporučené pro konstrukci a provoz zařízení pro spalování komunálního odpadu
a) U všech zařízení pro spalování komunálního odpadu musí být zásobník proveden tak, aby v něm bylo trvale možné udržovat podtlak a odsávaný vzduch byl přiváděn do ohniště. Pokud je spalovací zařízení mimo provoz, musí být vzduch ze zásobníku vzduchu odváděn do výduchu, stanoveného orgánem ochrany ovzduší.
b) Všechna zařízení pro spalování komunálního odpadu musí ve spalovacím prostoru za posledním přívodem vzduchu zajistit dodržení teploty nejméně 850 °C po dobu minimálně 2 s, a to při obsahu kyslíku ve spalinách vyšším než 6 % objemových. V případě speciálních spalovacích zařízení, např. typu pyrolýzních pecí a jiných, budou podmínky spalování stanoveny individuálně orgány ochrany ovzduší.
c) Zařízení musí být provedeno tak, aby byla zajištěna dostatečná prodleva spalovaného odpadu ve spalovacím prostoru k dokonalému vyhoření.
d) Odpad je možné přivádět do ohniště postupně tehdy a v takovém množství, aby byly vždy dodrženy podmínky dle bodu b).
2.2. Emisní limity pro spalování komunálního odpadu
Emisní limity pro zařízení na spalování komunálního odpadu do výkonu 1 tuny spalovaného odpadu za hodinu včetně platí při obsahu kyslíku ve spalinách 17 %. Při výkonech vyšších než 1 tuna spalovaného odpadu za hodinu platí emisní limity pro obsah kyslíku ve spalinách 11 % v suchém plynu při tlaku 101,32 kPa a teplotě 0 °C.
2.2.1. U zařízení s výkonem do 1 tuny spalovaného odpadu za hodinu včetně nesmí hmotnostní koncentrace znečišťujících látek překročit hodnoty:
tuhé znečišťující látky 50 mg/m3,
oxid uhelnatý 100 mg/m3,
organické sloučeniny vyjádřené jako sumární uhlík 20 mg/m3,
chlorovodík 30 mg/m3.
2.2.2. U ostatních zařízení pro spalování komunálního odpadu:
a) hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek ve spalinách nesmí překročit hodnotu 30 mg/m3,
b) hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého nesmí překročit hodnotu 100 mg/m3,
c) hmotnostní koncentrace organických sloučenin vyjádřená jako sumární uhlík nesmí překročit hodnotu 20 mg/m3,
d) hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého nesmí překročit hodnotu 300 mg/m3. Není-li možné této hodnoty dosáhnout bez odsíření spalin, musí být hmotností koncentrace oxidu siřičitého omezena v nosném plynu tak, že nebude vyšší než 30 % hodnoty bez odsíření,
e) hmotnostní koncentrace oxidů dusíku vyjádřená jako NO2, nesmí překročit hodnotu 350 mg/m3,
f) hmotnostní koncentrace plynných sloučenin chloru uváděná jako chlorovodík nesmí překročit hodnotu 30 mg/m3,
g) hmotnostní koncentrace plynných sloučenin fluoru uváděná jako fluorovodík nesmí překročit hodnotu 2 mg/m3,
h) úhrnná hmotnostní koncentrace kovů vyskytujících se ve spalinách v plynné, kapalné a tuhé fázi nesmí překročit pro následující soubory prvků tyto hodnoty:
1. rtuť, thallium, kadmium celkem 0,2 mg/m3,
2. arsen, nikl, chrom, kobalt celkem 2,0 mg/m3,
3. olovo, měď, mangan celkem 5,0 mg/m3.
2.3. Obecné podmínky doporučené pro konstrukci a provoz zařízení pro spalování zvláštního, zejména nebezpečného odpadu
a) U všech zařízení pro spalování zvláštního odpadu musí být zásobník tuhého odpadu proveden tak, aby v něm bylo možno trvale udržovat podtlak a odsávaný vzduch byl přiváděn do ohniště. V případě kapalných odpadů vzdušina odsávaná z místa odčerpávání a odvzdušnění nádrží musí být zavedena do spalovacího prostoru. Pokud je spalovací zařízení mimo provoz, musí být odsávaný vzduch rozptylován ve výšce stanovené orgánem ochrany ovzduší.
b) Všechna zařízení pro spalování zvláštního odpadu musí být vybavena dodatečným spalováním. Ve spalovacím prostoru za posledním přívodem vzduchu musí být udržována taková teplota, která zajišťuje termickou a oxidační destrukci všech odcházejících nebezpečných látek a která bude nejméně 900°C po dobu 1 s při obsahu kyslíku nejméně 6 %. V případě jiných spalovacích zařízení, např. typu pyrolýzních pecí, budou podmínky spalování stanoveny individuálně orgány ochrany ovzduší.
Tyto podmínky stanoví orgán ochrany ovzduší podle typu technologie.
V případě spalování zvláštního odpadu obsahujícího vysoce stabilní organické látky, např. typu polychlorovaných bifenylů (PCB), musí být ve spalovacím prostoru za posledním přívodem vzduchu udržována teplota nejméně 1 200 °C při době setrvávání spalin v tomto prostoru nejméně 2 s.
2.4. Emisní limity pro spalování zvláštního odpadu
Emisní limity pro zařízení pro spalování zvláštního odpadu bez ohledu na výkon platí pro obsah kyslíku ve spalinách 11 % v suchém plynu při tlaku 101,32 kPa a teplotě 0 °C.
a) Hmotnostní koncentrace tuhých znečišťujících látek ve spalinách nesmí překročit hodnotu 30 mg/m3.
b) Hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého ve spalinách nesmí překročit hodnotu 100 mg/m3.
c) Hmotnostní koncentrace organických sloučeni vyjádřená jako sumární uhlík nesmí překročit hodnotu 20 mg/m3.
d) Hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého nesmí překročit hodnotu 300 mg/m3.
e) Hmotnostní koncentrace oxidů dusíku vyjádřených jako NO2, nesmí překročit hodnotu 500 mg/m3.
f) Hmotnostní koncentrace plynných sloučenin chloru vyjádřených jako chlorovodík nesmí překročit hodnotu 30 mg/m3.
g) Hmotnostní koncentrace plynných sloučen fluoru vyjádřených jako fluorovodík nesmí překročit hodnotu 2 mg/m3.
h) Úhrnná koncentrace kovů vyskytujících se ve spalinách v plynné, kapalné a tuhé fázi nesmí překročit pro následující soubory prvků tyto hodnoty:
1. rtuť, thallium, kadmium celkem 0,2 mg/m3,
2. arsen, nikl, chrom, kobalt celkem 2,0 mg/m3,
3. olovo, měď, mangan celkem 5,0 mg/m3.
2.5. Spalování odpadu v jiných zařízeních
Podmínky spalování odpadu v jiných zařízení než spalovnách stanoví orgány ochrany ovzduší.
B) Emisní limity všeobecně platné
Všechny emisní limity v část B) této přílohy platí pro koncentrace ve vlhkém plynu při normálních podmínkách 101,32 kPa a 0 °C.
0. Emisní limity pro hlavní znečišťující látky
Znečišťujícími látkami v této skupině jsou:
tuhé znečišťující látky
oxid siřičitý
oxidy dusíku
oxid uhelnatý
a) Emisní limit pro tuhé znečišťující látky
Zdroje znečišťování ovzduší musí být zřizovány a provozovány tak, aby při hmotnostním toku tuhých znečišťujících látek menším než 2,5 kg/h koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit hodnotu 200 mg/m3.
Při hmotnostním toku tuhých znečišťujících látek vyšším než 2,5 kg/h nesmí koncentrace tuhých znečišťujících látek v nosném plynu překročit hodnotu 150 mg/m3.
b) Emisní limit pro oxid siřičitý
Zdroje znečišťování ovzduší se zřizují a provozu tak, aby při hmotnostním toku oxidu siřičitého vyšším než 20 kg/h hmotnostní koncentrace oxidu siřičitého v nosném plynu nepřekročila hodnotu 2 500 mg/m3.
c) Emisní limit pro oxidy dusíku
Zdroje znečišťování ovzduší se zřizují a provozují tak, aby při hmotnostním toku oxidů dusíku vyšším než 10 kg/h hmotnostní koncentrace oxidů dusíku v nosném plynu nepřekročila hodnotu 500 mg/m3. Hodnoty hmotnostního toku a hmotnostní koncentrace oxidů dusíku se vyjadřují jako oxid dusičitý.
Emisní limit 500 mg/m3 se nevztahuje na tyto výrobní procesy a technologie:
- Technologické objekty obsahující stacionární zařízení ke spalování paliv o jmenovitém tepelném výkonu vyšším než 5 MW
- Hutní druhovýroba (válcovny, drátovny, kovárny)
- Výroba cementu
-Výroba vápna
- Výroba skla a sklářských výrobků, skleněná a ostatní minerální vlákna
- Výroba magnezitu a bazických žáruvzdorných materiálů.
d) Emisní limit pro oxid uhelnatý
Zdroje znečišťování ovzduší se zřizují a provozují tak, aby při hmotnostním toku oxidu uhelnatého vyšším než 5 kg/h hmotnostní koncentrace oxidu uhelnatého v nosném plynu nepřekročila hodnotu 800 mg/m3.
Emisní limit 800 mg/m3 se nevztahuje na tyto výrobní procesy a technologie:
- Úprava rud železných a manganových
- Výroba oceli (konvertory, Siemens - Martinské pece, dvounístějové tandemové pece, elektrické pece, März - Böhlenovy pece)
- Výroba litiny
- Úprava rud neželezných kovů.
------------------------------------------------------------------