§ 53
Oprávnění k zastavování vozidel
(1) Zastavovat vozidla jsou oprávněni
a) příslušníci ve stejnokroji,
b) příslušníci Pohraniční stráže ve stejnokroji v blízkosti státních hranic,
c) členové Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti za podmínek stanovených zvláštním předpisem, 20)
d) orgány vojenské pořádkové služby a tankové a automobilní inspekce Československé lidové armády,
e) jiné osoby, pro které toto oprávnění vyplývá z ustanovení této vyhlášky [§ 27 písm. e), § 38 odst. 2 písm. a), § 40 odst. 1, § 57 odst. 6, § 60 odst. 3, čl. 2 odst. 5 přílohy], a osoby přibrané k zajištění bezpečnosti silničního provozu nebo některých jízdních úkonů, jestliže je to nezbytně nutné.
(2) Znamení k zastavení vozidla dávají osoby uvedené v ustanovení odstavce 1 písm. a) až d) vztyčením paže nebo zastavovacího terče (č. Z 5a) a za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybují v horním půlkruhu. Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolů nebo vysunutým zastavovacím terčem, popřípadě rozsvícením nápisu "STOP" umístěného na vozidle. Pro pracovníky dráhy platí při zastavování vozidel ustanovení § 27 písm. e). Osoby uvedené v ustanovení odstavce 1 písm. e) dávají znamení k zastavení vozidla vztyčenou paží; smějí však též užívat zastavovacího terče (č. Z 5b). Při trhacích pracích v lomech, údržbě silnice apod. se jako znamení k zastavení vozidla užívá červeného praporku.
(3) Znamení k zastavení vozidla se musí dávat včas a zřetelně s ohledem na okolnosti silničního provozu tak, aby řidič mohl bezpečně zastavit vozidlo a aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu.
------------------------------------------------------------------
20) § 57 odst. 1písm. e) zákona č. 40/1974 Sb., o Sboru národní bezpečnosti.