§ 2
Výklad pojmů
Pro účely této vyhlášky mají dále uvedené pojmy tento význam:
1. "Dálnice" je pozemní komunikace označená dopravní značkou č. D 14a.
2. "Dát přednost v jízdě" znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby řidič, který má přednost v jízdě, nemusel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
3. "Dopravní nehoda" je událost v silničním provozu (havárie, srážka apod.), při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby anebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla.
4. "Hranice křižovatky" je příčná čára souvislá (č. V 5, č. V 6a nebo č. V 6b); kde taková čára není, tvoří hranici křižovatky kolmice k ose vozovky v místě, kde pro křižovatku začíná zakřivení vozovky.
5. "Chodec" je též osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa apod.
6. "Chodník" je pozemní komunikace určená především pro chodce, která je zpravidla oddělena od vozovky výškově nebo jiným způsobem.
7. "Jízdní souprava" je souprava složená z jednoho nebo více motorových vozidel a jednoho nebo více přípojných vozidel.
8. "Krajnice" je část silnice od okraje vozovky k okraji silnice.
9. "Křižovatka" je místo, v němž se silnice protínají nebo spojují. Za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty na jinou silnici.
10. "Křižovatka s řízeným provozem" je křižovatka, na které je provoz řízen světelnými signály nebo příslušníkem Sboru národní bezpečnosti (dále jen "příslušník"), popřípadě orgánem vojenské pořádkové služby nebo tankové a automobilní inspekce Československé lidové armády.
11. "Místo ležící mimo silnici" je pozemek, garáž, parkoviště, čerpací stanice, tovární, nádražní a letištní prostory, obratiště tramvají apod.
12. "Motorové vozidlo" je nekolejové vozidlo poháněné vlastním motorem.
13. "Nemotorové vozidlo" je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly (jízdní kolo, ruční vozík, potahové vozidlo apod.).
14. "Neohrozit" znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku silničního provozu nevzniklo žádné nebezpečí.
15. "Neomezit" znamená povinnost řidiče počínat si tak, aby jinému účastníku silničního provozu nijak nepřekážel.
16. "Obec" je zastavěná oblast, jejíž začátek a konec je označen dopravními značkami č. D 38a a č. D 38b.
17. "Obytná zóna" je zastavěná oblast, jejíž začátek a konec je označen dopravními značkami č. D 49a a č. D 49b.
18. "Odbočovací pruh" je jízdní pruh určený pro vyjíždění z průběžného jízdního pruhu.
19. "Pěší zóna" je oblast, jejíž začátek a konec je označen dopravními značkami č. D 50a a č. D 50b.
20. "Průběžný pruh" je jízdní pruh probíhající v původním směru v místě, kde se mění počet jízdních pruhů.
21. "Přechod pro chodce" je místo vyznačené dopravní značkou č. V 7 a popřípadě označené i dopravní značkou č. D 6.
22. "Překážka silničního provozu" je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu (náklad, materiál nebo jiné předměty, popřípadě i vozidlo ponechané na silnici, závady ve sjízdnosti silnice apod.).
23. "Připojovací pruh" je jízdní pruh určený pro zařazování do průběžného pruhu.
24. "Řidič" je osoba, která řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj.
25. "Silnice pro motorová vozidla" je silnice označená dopravní značkou č. D 15a.
26. "Snížená viditelnost" je taková viditelnost, kdy účastníci silničního provozu dostatečně zřetelně nevidí sebe navzájem ani předměty na silnici (od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště, v tunelu apod.).
27. "Stání" je uvedení vozidla do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení.
28. "Tramvaj" je kolejový motorový vůz městské dráhy nebo souprava složená z více motorových vozů anebo z motorového vozu a jednoho nebo více připojených vlečných vozů.
29. "Tramvajový pás" je část silnice určená především pro provoz tramvají.
30. "Účastník silničního provozu" je každá osoba, která se přímým způsobem účastní silničního provozu (řidič, spolujezdec, chodec, jezdec na zvířeti, osoba přibraná k zajištění bezpečnosti silničního provozu nebo některých jízdních úkonů apod.).
31. "Vozidlo hromadné dopravy osob" je autobus, trolejbus a tramvaj.
32. "Vozovka" je část silnice určená především pro provoz motorových vozidel.
33. "Zastavení" je uvedení vozidla do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu.
34. "Zastavení vozidla" je přerušení jízdy z důvodu nezávislého na vůli řidiče.
35. "Zvláštní motorové vozidlo" je zemědělský a lesnický traktor (dále jen "traktor"), jednonápravový kultivační traktor a jeho přívěs, samojízdný zemědělský a lesnický stroj, pojízdný pracovní stroj, motorový ruční vozík apod.
36. "Železniční přejezd" je úrovňové křížení silnice se železnicí, popřípadě s jinou dráhou, označené dopravní značkou č. A 26a nebo dopravní značkou č. A 26b.