ČÁST DRUHÁ
Experimentální záměr
(9) Experimentální záměr je stručným a věcným vymezením a odůvodněním zamýšlené experimentální stavby. Určuje technicko-ekonomické cíle, kterých má být dosaženo a problémy, které mají být experimentem řešeny, stanoví vztah a požadavky k vývojovým nebo výzkumným úkolům, objasňuje význam řešených problémů pro národní hospodářství a uplatnění jejich výsledků v praxi, stanoví technicko-ekonomické ukazatele, kterých má být dosaženo ve srovnání se světovými ukazateli, časový harmonogram, rozsah spolupráce vývojových nebo výzkumných organizací a předběžný návrh na oblast nebo místo stavby, určuje výčet a způsob řešení problémů a alternativních studií. Obsahuje návrh na určení ústředního investora, odpovědné vývojové (výzkumné) organizace, popřípadě zpracovatele přípravné a projektové dokumentace. Součástí experimentálního záměru je předběžné určení celkových nákladů na experimentální stavbu členěné na investiční náklady a předpokládané zvýšené náklady vlivem experimentu.
Vzorová náplň experimentálního záměru je uvedena v příloze 1.
(10) Experimentální záměr zpracovává a předkládá ministerstvu výstavby organizace navrhující provedení experimentu. Experimentální záměr se předkládá v 6 vyhotoveních.
(11) Navrhovat provedení experimentu mohou ústřední orgány, výzkumné a studijní ústavy, projektové, investorské a dodavatelské nebo jiné organizace. Navrhovatel (nebo jeho nadřízený orgán) je povinen nejpozději před zařazením stavby do plánu experimentálních projektů a staveb zajistit ústředního investora a odpovědnou vývojovou (výzkumnou) organizaci a v průběhu přípravy a realizace stavby poskytnout bezplatně technickou pomoc objasňující původní námět.
(12) K získání námětů na experimentální stavby může být použito konceptních soutěží. ***) V těchto případech zajišťuje povinnosti navrhovatele experimentální stavby vypisovatel soutěže.
(13) Experimentální záměr schvaluje ministerstvo výstavby po jeho posouzení odbornou komisí a po vyjádření ústředního investora, popřípadě jiných dotčených orgánů.
(14) Schválený experimentální záměr je podkladem pro zařazení experimentální stavby do plánu experimentálních projektů a staveb a závazným podkladem pro práce na experimentální studii z hlediska cílů, kterých má být dosaženo a problémů, jež má experiment vyřešit.
------------------------------------------------------------------
***) Vypisování konceptních soutěží se provádí podle vyhlášky č. 154/1959 Ú.l., o soutěžním řádu pro soutěže na konceptní projektová řešení.