§ 2
(1) Přihlášku ke studiu ve střední škole podávají žáci na předepsaném tiskopise. K přihlášce nezletilého žáka je povinen vyjádřit se jeho zákonný zástupce, pěstoun nebo občan, popřípadě ústav, jemuž bylo dítě na základě soudního rozhodnutí svěřeno do výchovy (dále jen "zákonný zástupce"). 3)
(2) Žáci základní školy podávají přihlášku řediteli základní školy, kterou navštěvují; žáci, kteří plní povinnou školní docházku mimo území Československé socialistické republiky, řediteli základní školy v Československé socialistické republice, v jejímž stavu jsou vedeni. Uchazeči, kteří jsou v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu (dále jen "pracovní poměr"), podávají přihlášku u organizace, k níž jsou v pracovním poměru (dále jen "organizace"), a uchazeči, kteří nejsou v pracovním poměru, podávají přihlášku okresnímu národnímu výboru podle místa trvalého bydliště. Přihlášky se podávají
a) po zahájení náboru jednotlivými organizacemi v termínech stanovených ročním prováděcím plánem kvalifikovaných pracovníků do učebních oborů středních odborných učilišť, které jsou zvýhodněny podle zvláštních předpisů, 4)
b) do 15. ledna do studijních oborů středních škol,
c) do 15. února do učebních oborů středních odborných učilišť kromě učebních oborů uvedených v písmenu a).
(3) Na přihlášce uvedou žáci střední školu včetně studijního či učebního oboru, u středních odborných učilišť též organizaci, pro kterou se chtějí připravovat. Na přihlášce mohou žáci uvést další střední školu (studijní nebo učební obor, organizaci, pro kterou se chtějí připravovat), do níž by v případě nepřijetí do školy, do které se původně hlásili, mohli žádat o postoupení přihlášky podle § 9 odst. 3. Žáci, kteří se hlásí do střední školy, kde se vyžadují speciální schopnosti (§ 6 odst. 1 a 2), uvedou na druhém místě střední školu, kde se tyto schopnosti nevyžadují.
(4) Žák připojí k přihlášce doklady svědčící o jeho schopnostech, vědomostech a zájmech (např. potvrzení o účasti a umístění v olympiádách, sportovních a uměleckých soutěžích nebo technických soutěžích vyhlašovaných Pionýrskou organizací Socialistického svazu mládeže, popřípadě doklady o autorství objevu, vynálezu, zlepšovacího návrhu nebo průmyslového vzoru přijatého podle zvláštních předpisů).
(5) Žák, který je občanem se změněnou pracovní schopností, připojí též rozhodnutí posudkové komise sociálního zabezpečení příslušného okresního národního výboru včetně vyjádření, zda zvolený studijní obor nebo učební obor je pro uchazeče vhodný.
------------------------------------------------------------------
3) § 36 školského zákona.
4) § 3 vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí České socialistické republiky a ministerstva školství České socialistické republiky č. 93/1979 Sb., o odměňování a hmotném zabezpečení žáků a učňů připravujících se na dělnická povolání v učebních a studijních oborech, ve znění pozdějších předpisů
- učební obory národohospodářsky nejdůležitější, učební obory ve vybraných organizacích určené s ohledem na plánované mimořádné mezioblastní přesuny a učební obory vyhlášené jako prioritní.