§ 4.
(1) Mouka dovezená z celní ciziny za účelem prodeje nebo živnostenského zpracování smí přejiti do volného oběhu v tuzemsku jen po předchozím zjištění, že není chemicky upravena (jako bílena a pod.), aby jí bylo dodáno lepšího vzhledu než má mouka vyrobená obvyklým mechanickým způsobem.
(2) Celní úřad vezme z mouky, kterou strana prohlásí k projednání do volného oběhu, v její přítomnosti vzorek a zašle jej k prozkoumání ústavu k tomu určenému. Jako. takové ústavy působí: Státní všeobecný ústav pro zkoumání potravin při universitě Karlově v Praze, Státní všeobecný ústav pro zkoumání potravin při německé universitě v Praze, Státní všeobecný ústav pro zkoumání potravin v Brně, Státní výzkumné ústavy zemědělské v Bratislavě a v Košicích a Výzkumná stanice mlynářská na vysoké škole zemědělského a lesního inženýrství v Praze. Rozdělení oblasti působnosti jmenovaných ústavů podle sídla celních úřadů určí ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy a s ministerstvem zemědělství.
(3) Výzkumný ústav (výzkumná stanice mlynářská) prozkoumá vzorek, zda mouka není chemicky upravena (bílena a pod.), aby jí bylo dodáno lepšího vzhledu, než má mouka vyrobená obvyklým mechanickým způsobem, a zašle posudek ministerstvu veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy, aby rozhodlo, zda může býti mouka propuštěna do volného oběhu v tuzemsku či nikoliv. Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy oznámí své rozhodnutí celnímu úřadu, který je doručí straně a podle jeho obsahu bud projedná zásilku do volného oběhu v tuzemsku aneb odmítne její projednání. Shledá-li však výzkumný ústav (výzkumná stanice mlynářská), že mouka není chemicky upravena způsobem shora uvedeným, zašle svůj posudek přímo celnímu úřadu, který pak projedná zásilku do volného oběhu v tuzemsku.
(4) Veškeré výlohy spojené s prozkoumáním povahy mouky hradí strana.