§ 4
(1) Zápis do 1. ročníku základní školy se koná každoročně koncem ledna, popřípadě začátkem února. Místo a dobu zápisu stanoví ředitel školy. V místech, kde je více škol, stanoví se doba zápisu jednotně.
(2) Školní obvod stanoví okresní národní výbor. Žák plní povinnou školní docházku zpravidla ve škole, v jejímž obvodu bydlí. Na návrh zákonných zástupců nebo ředitele školy může žák z výchovných nebo jiných vážných důvodů plnit povinnou školní docházku na jiné škole. V případě nedostatku žákovských míst nebo z jiných vážných důvodů může okresní národní výbor po předchozím projednání se zákonnými zástupci převést žáka ze školy, v jejímž obvodu bydlí, na jinou školu, kde je volné místo, přičemž se dbá, aby jeho docházka do této školy nebyla obtížná.
(3) Jestliže zákonní zástupci dítěte nepřihlásili dítě povinné školní docházkou k zápisu do školy nebo nedbají-li o jeho řádnou docházku a jestliže opatření školy byla bezvýsledná, oznámí to ředitel školy místnímu národnímu výboru, který učiní opatření podle zvláštních předpisů. 2)
(4) Za důvod omluvitelné nepřítomnosti žáka ve škole se uznává zejména
a) nemoc žáka, popřípadě lékařem nařízený zákaz jeho docházky do školy,
b) mimořádné nepříznivé povětrnostní poměry nebo náhlé přerušení provozu hromadných dopravních prostředků,
c) mimořádné události v rodině žáka,
d) účast na organizované sportovní přípravě, soutěžích a státní reprezentaci, účast při tvorbě filmu apod.
(5) Nemůže-li se žák účastnit vyučování, jsou zákonní zástupci povinni oznámit škole příčinu jeho nepřítomnosti neprodleně, nejpozději do dvou dnů. Po ukončení nepřítomnosti je žák povinen omluvit svou nepřítomnost třídnímu učiteli, a to obvykle písemnou omluvenkou podepsanou jedním ze zákonných zástupců. Ve výjimečných odůvodněných případech může škola požadovat lékařské potvrzení o nepřítomnosti žáka z důvodu nemoci nebo jiný doklad o příčině žákovy nepřítomnosti ve škole. Při předem známé nepřítomnosti žáka na vyučování požádají zákonní zástupci o jeho uvolnění.
------------------------------------------------------------------
2) Zejména:
§ 14 zákona č. 129/1975 Sb., o působnosti orgánů České socialistické republiky v sociálním zabezpečení;
§ 11 a 17 zákona č. 60/1961 Sb., o úkolech národních výborů při zajišťování socialistického pořádku;
zákon č. 117/1966 Sb., o některých důsledcích zanedbávání péče o děti, ve znění zákona č. 99/1972 Sb.