Čl. I
Vyhláška Státního úřadu sociálního zabezpečení č. 105/1964 Sb., o důchodovém pojištění jednotlivě hospodařících rolníků a jiných osob samostatně hospodařících a o poskytování zaopatřovacího příspěvku členům jejich rodin, se mění a doplňuje takto:
1. § 11 odst. 4 zní:
"(4) Sirotčí důchod jednostranně osiřelého dítěte činí 30 % starobního (invalidního) důchodu jednotlivě hospodařícího rolníka, nejméně však 200 Kčs měsíčně. Sirotčí důchod oboustranně osiřelého dítěte činí 450 Kčs měsíčně. Ustanovení § 69 odst. 5 zákona platí obdobně."
2. § 13 zní:
"§ 13
Výchovné
(1) Výchovné náleží na každé dítě poživatele starobního nebo invalidního důchodu, které by mělo při úmrtí jednotlivě hospodařícího rolníka nárok na sirotčí důchod (§ 68 zákona).
(2) Výchovné činí měsíčně
na na na na
1 dítě 2 děti 3 děti 4 děti
Kčs Kčs Kčs Kčs
k důchodu
invalidnímu 140 330 680 1030
jinému 90 330 680 1030
a zvyšuje se za každé další dítě měsíčně o 240 Kčs.
(3) Jde-li o nezaopatřené dítě, které je podle posudku orgánů sociálního zabezpečení invalidní a které vyžaduje stálé péče, poskytuje se k výchovnému na ně příplatek ve výši 150 Kčs měsíčně; podmínkou přitom je, že dítě není umístěno v ústavu pro takové děti a že se mu neposkytuje invalidní důchod.
(4) Jinak platí o výchovném ustanovení § 73 zákona."
3. Za § 23 se vkládá nová část pátá, která zní:
"ČÁST PÁTÁ
Zabezpečení matky a dítěte
§ 23a
Podpora při narození dítěte
(1) Porodí-li jednotlivě hospodařící rolnice, jiná osoba samostatně hospodařící nebo spolupracující členka jejich rodiny anebo rodinná příslušnice jednotlivě hospodařícího rolníka, jiné osoby samostatně hospodařící nebo spolupracujícího člena jejich rodiny, náleží jí na každé narozené dítě podpora ve výši 1 000 Kčs. Manželce nebo družce zemřelého jednotlivě hospodařícího rolníka nebo jiné osoby samostatně hospodařící anebo spolupracujícího člena jejich rodiny náleží podpora při narození dítěte z pojištění zemřelého také tehdy, jestliže porod nastal v době 300 dnů od jeho úmrtí.
(2) Ustanovení § 37 zákona o ochranné lhůtě platí obdobně.
§ 23b
Přídavky na děti
(1) Přídavky na děti náležejí jednotlivě hospodařícímu rolníku, jiné osobě samostatně hospodařící nebo spolupracujícímu členu jejich rodiny, jestliže má nezaopatřené děti.
(2) Přídavky na děti činí měsíčně:
na 1 dítě 90 Kčs
na 2 děti 330 Kčs
na 3 děti 680 Kčs
na 4 děti 1030 Kčs
a zvyšují se za každé další dítě o 240 Kčs měsíčně.
(3) Jde-li o nezaopatřené dítě, které je podle posudku orgánů sociálního zabezpečení invalidní a které vyžaduje stálé péče, poskytuje se k přídavkům na ně příplatek ve výši 150 Kčs měsíčně; podmínkou přitom je, že dítě není umístěno v ústavu pro takové děti a že se mu neposkytuje invalidní důchod.
(4) Jednotlivě hospodařícímu rolníku, jiné osobě samostatně hospodařící nebo spolupracujícímu členu jejich rodiny povolanému ke službě v ozbrojených silách náležejí na nezaopatřené dítě přídavky na děti, jestliže byl důchodově pojištěn v době nástupu služby nebo v době, kdy byl povolán k výkonu služby.
§ 23c
Všeobecná podmínka nároku na dávky ze zabezpečení matky a dítěte
Podpora při narození dítěte a přídavky na děti náležejí, jen jestliže je řádně placeno pojistné."
4. Dosavadní část pátá se označuje jako část šestá.
5. V § 25 ustanovení č. 1 až 4 včetně úvodní věty znějí:
"Pokud není stanoveno v této vyhlášce jinak, platí pro věci upravené touto vyhláškou obdobně ustanovení zákona
1. o rodinných příslušnících,
2. o nezaopatřených dětech,
3. o vyloučení nároku na přídavky na děti,
4. o souběhu přídavků na děti a jejich výplatě,"
V důsledku této změny se v témže paragrafu dosavadní body č. 1 až 18 označují jako body č. 5 až 22.