§ 8.
Revise, opatrování a přezkoušení elektroměrů užívaných.
(1) Elektroměry musejí býti nejpozději do šesti měsíců ode dne, jímž pomine platnost jejich úředního cejchování, ze sítě vyňaty a nahrazeny jinými s platným cejchovním kolkem.
(2) Podnikům, které po živnostensku elektřinu vyrábějí nebo prodávají, může čsl. ústřední inspektorát pro službu cejchovní dáti povolení k odstranění úředních značek cejchovních za účelem provedení menších oprav nebo regulace elektroměrů z vlastní sítě, aniž by tím nastala povinnost jich nového cejchování.
(3) O povolení otvírati elektroměry zažádá podnik u čsl. ústředního inspektorátu pro službu cejchovní kolkovanou žádostí, v níž oznámí druh proudu, síťové napětí (po případě kmitočet), počet veškerých elektroměrů podle rozsahu měření a popíše stručně svá zařízení ke zkoušení elektroměrů. Čsl. ústřední inspektorát pro službu cejchovní určí po případě, kterým dalším zařízením se má podnik vyzbrojiti. Zařízení a přístroje přezkouší čsl. ústřední inspektorát pro službu cejchovní na útraty podniku, při čemž počítá jen skutečná vydání se zkoušením spojená.
(4) Podnik, jemuž bylo takové svolení dáno, je povinen vésti a doplňovati seznam elektroměrů, upravený dle úřední předlohy. Tento seznam musí býti na požádání předložen úředníkům státní služby cejchovní.
(5) Do seznamu se zapisují veškeré změny na elektroměrech otevřených, zejména konstanta, určená samostatnou zkouškou bez dozoru úředního. Tato konstanta musí býti poznamenána i na zadní straně cejchovního lístku, se zápisem o měření a poznámkou, kdy elektroměr byl otevřen.
(6) Konstanta takto určená platí až do projití lhůty označené v cejchovním listě. Cejchovní listy musí býti seřaděny souhlasně se záznamem v seznamu elektroměrů.
(7) Elektroměry v jednom měsíci otevřené oznámí podnik nejdéle do 3. dne měsíce následujícího trojmo místně příslušnému cejchovnímu úřadu. Z Velké Prahy se zasílají tyto seznamy čsl. ústřednímu inspektorátu pro službu cejchovní.
(8) Čsl. ústřední inspektorát pro službu cejchovní nebo příslušný cejchovní úřad vyšle dle potřeby úředníka, který bez jakékoliv zkoušky správnosti elektroměry opět uzavře úředními cejchovními značkami a připojí původní kovový štítek s číslem úředního zápisu, které i s příslušnými cejchovními listy se mají úředníku předložiti.
(9) Podnik potvrdí provedení úředního výkonu ve výkazech, které úředník předloží, jakož i data o zaúčtovatelných manipulačních poplatcích za úřední výkon. Kopii výkazu odevzdá úředník podniku.
(10) Za každý otevřený a hlášený elektroměr se zaplatí manipulační poplatek čtyř korun; vydání spojené s vysláním úředníka (cestovné a stravné) hradí podnik. Manipulační poplatky za uzavření elektroměrů, pak cestovné a stravné úředníka platí se ihned složním lístkem šekového úřadu poštovního, který úředník podniku předá.
(11) Čsl. ústřední inspektorát pro službu cejchovní má právo vyslati kdykoliv úředníka k přezkoušení otevřených elektroměrů. Podnik je povinen dáti k tomu pomocné síly.
(12) Vyslaný úředník má právo přezkoušeli všechny opravené elektroměry. Ale vždycky jich vyzkouší aspoň 10% z celého ohlášeného počtu.
(13) Ukáže-li se, že nejméně třetina vyzkoušených přístrojů ukazuje odchylky o více než 4% od výsledků zapsaných v poznámce na cejchovním listě, je úředník povinen zkoušeti všechny elektroměry opravené a úřad vydá k elektroměrům, u nichž se nové konstanty nebo ostatní udání liší od původních, nové cejchovní listy, platné toliko na 8 roky ode dne vystaveného nového cejchovního listu. Cejchovní listy původní se zničí. Bylo-li vlastníku počitadla nařízeno, aby vadné elektroměry dal přecejchovati, zaplatí za ně plné cejchovní poplatky.