§ 9
(1) Nároky uvolněných pracovníků v oblasti sociálního zabezpečení se posuzují podle obecných předpisů *) a podle dále uvedených ustanovení.
(2) U uvolněných pracovníků se považuje skončení (změna) zaměstnání I. (II.) pracovní kategorie za zanechání (změnu) tohoto zaměstnání z vážných důvodů (§ 1 odst. 1 písm. b vyhlášky č. 102/1964 Sb., kterou se provádí zákon o sociálním zabezpečení), jestliže ke dni uvolnění získali z doby potřebné pro nárok na důchod aspoň 20 let v zaměstnání I. (II.) pracovní kategorie.
(3) Správa důchodů vyměří na žádost pracovníka jeho důchod z průměrného měsíčního výdělku zjištěného z hrubých výdělků za posledních 10, popřípadě za posledních 5 kalendářních roků před rokem, v němž došlo k uvolnění pracovníka, je-li tento průměr pro něho výhodnější než průměrný měsíční výdělek zjištěný podle obecných předpisů.
(4) Náhrada poskytnutá pracovníku za zbytek nevyužité výpovědní lhůty, příspěvek na zapracování poskytovaný v náboru prováděném národními výboru a mzdové vyrovnání tvoří součást hrubých výdělků započitatelných pro účely důchodového zabezpečení. Odstupné a příspěvky poskytované pracovníku v náboru prováděném národními výbory nejsou započitatelné pro účely důchodového zabezpečení.
(5) Doba, za kterou se poskytuje příspěvek před nástupem nového zaměstnání, se započítává do doby zaměstnání.
(6) Při zjišťování průměrného měsíčního výdělku se v době poskytování příspěvku před nástupem nového zaměstnání ani k poskytnutému příspěvku nehledí. Účastní-li se však pracovník v době poskytování příspěvku výpomoci organizované národním výborem pro zemědělské špičkové, sezónní nebo podobné krátkodobé práce (§ 6 odst. 1), hledí se při zjišťování průměrného měsíčního výdělku k této době a k dosaženému výdělku, je-li to pro něho výhodnější.
------------------------------------------------------------------
*) Zákon č. 101/1964 Sb., o sociálním zabezpečení a prováděcí předpisy k němu.