CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 86/1919 Sb. Nařízení ministra financí ve srozumění s ministrem spravedlnosti o okolkování bankovek vydaných Rakousko-uherskou bankou a nalézajících se na území československého státu. § 10.

§ 10.

86/1919 Sb. Nařízení ministra financí ve srozumění s ministrem spravedlnosti o okolkování bankovek vydaných Rakousko-uherskou bankou a nalézajících se na území československého státu.

§ 10.

K účelu vytčenému v úvodu předcházejícího paragrafu, nařizuje se dále:

1. pro soukromoprávní peněžité pohledávky vzniklé až včetně do 26. února 1919, směnečné a šekové, stanoví se pro celý obvod československé republiky toto příročí;

Jsou-li splatný do 26. února 1919, potrvá příročí až včetně do 12. března 1919, jsou-li pak splatný od 27. února 1919 až včetně do 9. března 1919, posunuje se splatnost o čtrnáct dní. Doba příročí počítá se plnými čtrnácti dny po dobu splatnosti.

Pro směnky a šeky, jež jsou splatný od 27. února 1919 až včetně do 9. března 1919, prodlužuje se lhůta k presentaci k přijetí nebo k výplatě, jakož i k podání protestu o čtrnáct dní; směnky splatné 24., 25. a 26. února 1919 smějí, nebyly-li protestovány do 26. února 1919, býti protestovány ještě 13. a 14. března 1919.

2. Veškeré měsíčně splatné platy ze soukromého nebo veřejného služebního poměru i platy denní měsíčně splatné, které jsou splatný koncem února nebo počátkem března 1919, platí se 1. března 1919 jenom jednou čtvrtinou zaokrouhlenou na nejbližší vyšší číslo dělitelné deseti a 10. března 1919 pak zbytkem.

3. Z příročí pod č. 1 nařízeného jsou vyňaty tyto pohledávky:

a) ze služebních a námezdních smluv (§§ 1151 až 1171 všeob. obč. zák.) týdně nebo čtrnácti denně splatné;

b) invalidní renty a nároky na poskytnutí výživného, vyživovací příspěvky a podpory pro nezaměstnané;

c) ze smluv podnájemních, při nichž se platí nájemné denně (u noclehářů) nebo týdně;

d) ze vkladů u veškerých úvěrních ústavů na vkladní knížky, pokladniční poukázky, bezúročná deposita a běžný účet, pokud se jedná o úhradu výplat uvedených pod č. 2. a 3. lit. a). V těchto případech se mohou vyžádané obnosy vyplatiti úvěrními ústavy jenom tehdy, předloží-li žadatel výplatní listinu anebo seznam zřízenců, v němž bude udáno jméno, povolání, řádné bydliště a výše platu. Na pokladní stvrzence vyznačí 2 úředníci peněžního ústavu počet zřízenců, případně dělnictva, jichž (jehož) se vyplacená částka týká a potvrdí, že tyto údaje souhlasí s původními doklady. Tato pokladní stvrzenka tvoří doklad ku dotyčné výdejové položce vyplácejícího ústavu;

e) z poštovních a platebních poukázek podaných včetně do 28. února 1919 poštovnímu úřadu, od něhož poukázka byla odeslána.

4. Za čas, o který se placení pro příročí odkládá, buďtež zapraveny smluvené, nejvýše však 2 1/2% úroky.

5. Doba příročí nezapočítává se do promlčecích lhůt a do zákonných lhůt ku podání žaloby.

6. Příročí není na závadu, aby se vyrovnala poshověná pohledávka s jinou vzájemnou.

7. Věřitel nemůže kromě nároků na placení úroků z prodlení uplatnili smlouvou vyhrazené právo dáti výpověď neb okamžitě zpět požadovali jistinu nebo žádali jiná plnění, jež byla smluvena pro případ, že by úroky, anuity nebo splátky nebyly včas zaplaceny, pokud dluhuje dlužník jedinou takovou splátku do 26. února 1919.

8. Žaloby na zaplacení poshověných peněžitých pohledávek nejsou přípustný po dobu příročí; nově podané buďtež zamítnuty. O žalobách podaných do 26. února 1919 budiž jednáno, a vynese-li se v této době rozsudek, budiž lhůta ku plnění tak stanovena, aby se počítala dnem po uplynutí čtrnáctidenní sečkací lhůty.

9. Uhražovací exekuce pro poshovění pohledávky nebudiž povolována a povolené exekuční úkony nebuďtež prováděny po dobu poshovění. Exekuce ku zajištění a prozatímní opatření mohou se povolili a provésti, jsou-li tu zákonné podmínky.

V době od 26. února do 9. března 1919 není nikdo povinen přijímati zaplacení svých pohledávek vzniklých v době před 26. únorem 1919.