§ 6
Technické a odbytové řízení
(1) Technické řízení provádí obchodní organizace ve spolupráci s výrobní organizací za účelem posouzení užitné hodnoty, technických ukazatelů (parametrů) a výtvarné hodnoty nového výrobku a ekonomické účelnosti jeho zavedení z hlediska společenských zájmů. Technické ukazatele předkládá výrobní organizace a obchodní organizace je posuzuje podle požadavků uvedených v § 4 odst. 2, podle technických norem a podle ostatních nároků na technickou úroveň výrobků.
(2) Technické řízení začíná dnem odevzdání vzorku a návrhu základních technických podmínek obchodní organizaci. Termín tohoto odevzdání musí být dohodnut v hospodářské smlouvě podle § 5. U výrobků, k jejichž posouzení je nutno vyrobit kratší sérii, začíná technické řízení dnem předání dohodnutého počtu výrobků z ověřovací série.
(3) Při technickém řízení musí obchodní a výrobní organizace prověřit zejména:
a) technické ukazatele (parametry), zvláště jakostní ukazatele, způsob jejich měření a dodržení cenových limitů,
b) rozsah poskytovaných záruk,
c) označení výrobků, včetně označení maloobchodní cenou,
d) spotřebitelské a transportní balení,
e) úroveň výtvarného provedení,
f) podmínky, za kterých se provádí přejímka, skladování a přeprava nového výrobku.
(4) Vzorky nových výrobků, které podléhají schválení po stránce výtvarné, předkládají výrobní organizace obchodní organizaci s vyjádřením příslušné výtvarné rady.
Návrhy základních technických podmínek nových výrobků, které podléhají schválení z hlediska zdravotní nezávadnosti, předkládají výrobní organizace se závazným posudkem příslušného orgánu hygienické a protiepidemické služby.
(5) K provedení technického a odbytového řízení předkládá výrobní organizace obchodní organizaci vzorky nového výrobku v dohodnutém počtu, nutném k provedení technického řízení, návrh technické podmínky a cenové limity. Na požádání je povinna výrobní organizace sdělit obchodní organizaci způsob a výsledek prováděných zkoušek.
Vzorky musí být předkládány v provedení, v jakém má být výrobek uveden na trh. Pokud budou předložené vzorky vzhledem k povaze zkoušky znehodnoceny nebo spotřebovány, popřípadě použity k dokumentaci, nebude je obchodní organizace výrobní organizaci hradit, jestliže se nedohodnou jinak.
Vzorky nejsou výjimečně předkládány u výrobků značných rozměrů a váhy. V těchto případech je technické řízení prováděno přímo ve výrobě.
(6) Technické řízení musí být skončeno u potravinářského zboží nejdéle do 14 dnů a u průmyslového zboží nejdéle do 21 dnů. Technické řízení končí schválením vzorku a technických podmínek.
(7) V odbytovém řízení, které provádí obchodní organizace ve spolupráci s výrobní organizací, se posuzuje způsob zavedení nových druhů zboží a dohodnou se podmínky, za jakých se tak má stát. Zejména se v něm dohodne:
a) termín, kdy bude možno započít s dodávkami nového výrobku, a plánovaná výše dodávek,
b) způsob obchodní reklamy a propagace nového výrobku, termín jejich zahájení a financování; výrobní organizace smějí provádět reklamu a propagaci nových druhů zboží jen po předchozím projednání a dohodě s obchodními organizacemi, popřípadě podle povahy výrobku po dohodě s příslušným hygienikem, a to až po schválení maloobchodní ceny,
c) výzkum spotřebitelské poptávky, jeho rozsah, náklady a způsob vyhodnocení,
d) termín předložení návrhu maloobchodní ceny ministerstvu vnitřního obchodu,
e) termín zastavení, popřípadě omezení výroby a dodávek nahrazovaného porovnatelného výrobku a způsob likvidace jeho zásob v obchodních a výrobních organizacích,
f) jmenovité určení podniku, který bude provádět opravy v záruční lhůtě a po jejím uplynutí,
g) zajištění potřebného množství náhradních dílů a součástek a způsob jejich prodeje.
(8) Odbytové řízení se provádí současně s technickým řízením. Není-li to z vážných důvodů možné, nebo dohodnou-li se na tom obchodní a výrobní organizace, provádí se odděleně. Musí však být provedeno nejpozději do 14 dnů po skončení technického řízení.
(9) Po skončeném technickém a odbytovém řízení musí být výroba nového výrobku zahájena nejpozději do tří měsíců.