X.
Odhad těžby dříví v období od předchozí inventarizace
1. Od druhého provedení inventarizace jsou odhady těžby dříví počítány příslušnými postupy podle částí V., VI., VII. a případně VIII.
2. Odhad těžby na hektar porostní půdy využívá postupu pro podoblasti (viz část VII.), s tím, že do podoblasti řadíme pouze inventarizační plochy, které vyhovují všem dále uvedeným podmínkám:
a) v předchozí inventarizaci plocha náležela k přístupné a schůdné části porostní půdy,
b) při současné inventarizaci bylo na ploše možné posoudit příslušnost kmenů ke komponentám změny zásoby, viz schéma na obrázku 1.
3. Při odhadu úhrnu těžby je ve vzorcích (11) a (12) za plochu podoblasti použita plocha přístupné a schůdné porostní půdy zjištěná při předchozí inventarizaci pro dané stratum.
4. Lokální hustota pro odhad těžby od minulé inventarizace je na úrovni jednotlivé plochy definována rovnicí:

Obrázek
kde
s (x ) a s (x )
1 l 2 l
představují množiny vzorníků 1 a vzorníků 2. Indikátorová proměnná
t
I
i
nabývá hodnoty 1 pro vzorníky 1 (pařezy) kategorizované jako "Těžba" nebo "Těžba souší" (uzly 13 a 16 schématu na obrázku 1) vstupující do výpočtu objemem zjištěným pro období předchozí inventarizace

Obrázek
Indikátorová proměnná
dt
I
i
nabývá hodnotu 1 pro vzorníky (pařezy) kategorizované jako "Dorost, těžba" (uzel 7 schématu na obrázku 1). Tyto kmeny k příslušné hustotě přispívají objemem

Obrázek
odvozeným pro okamžik těžby na základě měřené tloušťky pařezu, predikované výšky a případně i horní tloušťky.

Obrázek
Obrázek 1: Klasifikace kmenů hroubí a pařezů z pohledu příslušnosti ke komponentám změny zásoby dříví (KH - kmen hroubí)
Stanovení ukazatele celkové výše těžeb