§ 5
Bezpečnostně zdravotní pitva
(1) Bezpečnostně zdravotní pitva se provádí u osob zemřelých v zařízeních preventivní a léčebné péče, jestliže je toho třeba k ověření diagnosy, podle které byly léčeny; o provedení pitvy rozhoduje vedoucí zařízení. Jinak rozhoduje o provedení bezpečnostně zdravotní pitvy okresní hygienik, který ji zejména uloží provést,
a) je-li jí třeba ke zjištění příčiny smrti nebo jejích okolností,
b) jde-li o povolení pohřbu žehem a nemůže-li být předloženo potvrzení lékaře podle § 15 odst. 1 anebo
c) vyžaduje-li to obecný zdravotní zájem.
(2) Bezpečnostně zdravotní pitva může být provedena nejdříve za dvě hodiny po tom, kdy lékař oprávněný k prohlídce mrtvých bezpečně zjistil smrt.
(3) Bezpečnostně zdravotní pitvu osob zemřelých v zařízeních preventivní a léčebné péče provádí lékař pathologicko-anatomického oddělení nebo jiný lékař určený vedoucím zařízení. V ostatních případech provádí bezpečnostně zdravotní pitvu lékař, kterého určí vedoucí zdravotnického odboru rady okresního národního výboru na návrh okresního hygienika. Lékař provádějící pitvu zařídí, aby neprodleně po pitvě byl o ní sepsán protokol a aby výkonnému orgánu místního národního výboru, pověřeného vedením matrik, byla podána zpráva o jejím výsledku: protokol podepíší všichni, kdož se při provedení pitvy zúčastnili.
(4) Vznikne-li při bezpečnostně zdravotní pitvě podezření, že úmrtí bylo způsobeno trestným činem, pitva se přeruší a lékař provádějící pitvu učiní ihned oznámení okresnímu prokurátorovi a příslušnému orgánu veřejné bezpečnosti.
(5) Náklady na bezpečnostně zdravotní pitvu nese stát.
(6) O soudní pitvě a o pitvě osob, které zemřely v zařízeních ozbrojených sborů, platí zvláštní předpisy.