I. Základní ustanovení
1. Kontrola je důležitou společenskou činností, která ve všech fázích řízení zjišťuje, jak byly uložené úkoly splněny a pomáhá k tomu, aby pro jejich plnění byly jasně vytvářeny potřebné předpoklady. Běžná kontrola plnění uložených úkolů nebo provádění určité činnosti ovlivňuje jejich další průběh žádaným směrem.
Vedoucí pracovníci na všech stupních řízení jsou proto povinni zabezpečit na svém úseku činnosti v podřízených organizacích nebo útvarech ucelený systém kontroly, vytvářet podmínky pro její provádění a využívat poznatků pro správné rozhodování.
2. Kontrola je vykonávána soustavně a včas, aby umožňovala účinně reagovat na nepříznivý vývoj a nedostatky, pohotově odstraňovat příčiny, zabraňovat jejich opakování a výchovně působit na zvyšování vědomí odpovědnosti pracovníků za správné plnění úkolů.
3. Kontrola se provádí cílevědomě, plánovitě, koordinovaně a hospodárně a navazuje na výsledky předcházejících kontrolních akcí, aby si ověřila plnění opatření přijatých na jejich podkladě a vyvarovala se neúčelných nebo duplicitních zásahů.
Pracovníci provádějící kontrolu odpovídají za to, že jejich zjištění budou objektivní a průkazná a spolu s nedostatky budou odhalovat i jejich příčiny a osoby odpovědné za jejich vznik nebo trvání. Tím vytvářejí předpoklady pro to, aby byla provedena konkrétní a adresná opatření k provedení nápravy a aby při zjištění škodlivých následků, zejména újmy na společenských zájmech nebo vztazích, jakož i majetkových a jiných škod a ztrát byly uplatněny přiměřené disciplinární, hmotné nebo trestní důsledky vůči odpovědným osobám, popřípadě důsledky vyplývající z odpovědnosti organizací. Při výkonu kontroly nepřehlížejí ani klady v činnosti kontrolované organizace a jejích pracovníků a dbají o jejich vhodné využití.
4. Pracovníci provádějící kontrolu jsou povinni informovat stranické orgány v organizacích, v nichž je kontrolní akce prováděna, a územní stranické orgány o jejím zaměření, o zjištěných nedostatcích, jejich příčinách a o jednání pracovníků odpovědných za jejich vznik nebo trvání.
5. Pod vedením stranických orgánů a ve spolupráci s orgány Revolučního odborového hnutí je nutno zabezpečovat zvyšování účasti pracujících na provádění kontroly a rozvíjet formy jejich zapojování. Zabezpečování těchto úkolů se účastní též orgány Socialistického svazu mládeže a jiných společenských organizací. Tak bude posilován zájem, aktivita a úsilí pracujících o optimální využívání prostředků pro rozvoj společnosti a národního hospodářství. Pracující budou vychováváni k nesmiřitelnosti s nepořádky, nehospodárností, nekázní a neodpovědností. Přispěje se tím k dalšímu rozvíjení socialistické demokracie.
6. Orgán, který provedl prověrku nebo revizi, je povinen zanechat v kontrolované organizaci záznam o jejím výsledku.