a) Choroby srdce a cévního systému
Chlopenní vady, zejména mitrální stenóza a insuficience aorty s omezením výkonnosti srdce, nebo takové vady, u kterých došlo před těhotenstvím k projevům oběhové slabosti, k infarktu plic, k emboliím do velkého oběhu nebo k akutnímu edému plic.
Akutní nebo evolutivní zánětlivá onemocnění srdeční (myokarditida, endokarditida, evolutivní revmatismus).
Infarkty srdečního svalu.
Veškeré srdeční choroby, u nichž dochází do skončených 12 týdnů těhotenství k arytmiím (míhání nebo kmitání předsíní, kardiální synkopy), žilnímu městnání nebo cyanóze.
Vrozené srdeční vady s poruchou krevního oběhu, zejména vady s cyanózou a koarktace aorty se zřetelným přetlakem na horních končetinách.
Stavy po operaci srdce a velkých cév pro vrozené nebo získané srdeční vady.
Hypertenzní nemoc ve stadiu trvalé hypertenze s vyznačenými orgánovými změnami a diastolickým tlakem 110 mm Hg a vyšším.
Varikózní komplex rozsáhlého stupně, postihující zejména oblast rodidel a dolní končetiny, s ulceracemi a tromboflebitidami.
Kardiomyopatie se zvětšením srdce a patologickým EKG.
Poznámka: U lehčích kardiopatií je nutno uvážit, zda se matka bude moci dostatečně chránit ostatní námahy (domácnost, zaměstnání, ošetřování dítěte, zejména v prvních 2-3 letech, je-li v rodině více malých dětí, které potřebují dozor i v noci).