§ 21
(1) Okresní národní výbory vytvářejí podmínky pro všestranný rozvoj vzdělání a kultury občanů, pro výchovu mládeže v duchu marxisticko-leninského světového názoru, pro spojování školy se životem a pro rozvoj lidové umělecké tvořivosti.
(2) Odpovídají za všestrannou přípravu mládeže ve všeobecně vzdělávacích, pedagogických, učňovských a odborných školách a za rozvoj studia pracujících. Řídí a kontrolují výběr žáků na výběrové školy. Provádějí a organizují sociálně právní ochranu mládeže.
(3) Provádějí všeobecný dozor na všech školách v okrese (včetně státního dozoru na výchovu učňů), odborný dozor na těch školách, na nichž tento dozor neprovádějí krajské národní výbory podle § 35 odst. 2, a metodické vedení výchovných, kulturních a osvětových zařízení. V dohodě s místními a městskými národními výbory stanoví síť základních devítiletých a středních všeobecně vzdělávacích škol, lidových škol umění a jejich obvody a rozhodují o přijímání, propouštění a rozmísťování učitelů a školských pracovníků.
(4) Koordinují veškerou kulturně osvětovou práci v okrese a pečují o zvyšování její ideové účinnosti. Ve spolupráci se společenskými organizacemi připravují a rozpracovávají jednotný plán kulturně osvětové činnosti v okrese.
(5) Kontrolují a hodnotí rozšiřování a propagaci literatury v okrese. Povolují a koordinují tisk neperiodických tiskovin okresního významu.
(6) Rozhodují o kulturně politickém využití a ochraně památek i přírody v okrese a spravují významné památkové objekty.
(7) Dohlížejí na činnost a hospodaření církevních organizací.
(8) Řídí učňovské a odborné školy, střední školy pro pracující, žákovské a dětské domovy (včetně připojených škol), výchovny dorostu, okresní pedagogická střediska, okresní domy pionýrů a mládeže, školy v přírodě, osvětové domy a okresní lidové knihovny.