§ 16.
Podnikatel svobodného skladiště jest povinen konati podrobné zápisy o příjmu a vydání vína, ve svobodném skladišti uloženého, takovým způsobem, aby odečtením vydání od příjmů mohl býti kdykoliv zjištěn stav zásob.
Zápisy tyto musí obsahovati:
1. den, kdy; víno bylo do svobodného skladiště dopraveno, s vyznačením druhu, množství a ceny dle velikosti a počtu lahví,
2. kdy, v jakém množství a druhu a v jaké ceně dle velikosti a počtu lahví víno ze svobodného skladiště bylo vydáno a jakými berními známkami opatřeno, a
3. udáni jména a bydliště odběratele a místa, do kterého se víno zasílá.
Zápisy musí býti vykonány současně s výkonem, který je předmětem zápisu, nebo bezprostředně po něm.
Shledá-li se, že jest zásoba vína dle skutečného stavu menší, než by měla býti dle uzávěrky zápisů, předepíše finanční úřad I. stol. podnikateli svobodného skladiště zvláštní dávku, která na zjištěný schodek vypadá. Nelze-li na základě zápisů neb úředním šetřením cenu scházejícího vína zjistiti, vezme se za základ průměrná cena z nejvyšší třetiny zbývajícího vína řaděného dle ceny; v případech sporných lze cenu tuto určiti způsobem v § 3 zák. stanoveným.
Vzniknou-li ztráty tím, že se víno zkazilo neb že je nelze jako víno lahvové do obchodu uvésti, nebo že se láhve nedopatřením nebo náhodou rozbily, a chce-li podnikatel předejíti předepsání dávky za tento schodek, jest povinen ohlásiti každé zamýšlené vyprázdnění lahví předem a každou nepředvídanou ztrátu ihned, jakmile nastala neb mohla býti zpozorována, dozorčímu úřadu (§ 26), by týž ztrátu protokolárně zjistil a v zápisech o vydání potvrdil.
Podnikatel svobodného skladiště jest povinen zápisy měsíčně uzavírati a je nejdéle po uplynutí každého kalendářního pololetí odevzdati dozorčímu úřadu (§ 26); finanční úřad I. stol. může však naříditi, by zápisy tyto byly odevzdávány ve lhůtách kratších.