CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 66/1982 Sb. Zásady kontroly v národním hospodářství a ve státní správě, schválené usnesením vlády Československé socialistické republiky ze dne 14. dubna 1982 č. 108, usnesením vlády České socialistické republiky ze dne 12. května 1982 č. 139 a usnesením Čl. 28

Čl. 28

66/1982 Sb. Zásady kontroly v národním hospodářství a ve státní správě, schválené usnesením vlády Československé socialistické republiky ze dne 14. dubna 1982 č. 108, usnesením vlády České socialistické republiky ze dne 12. května 1982 č. 139 a usnesením

Čl. 28

1. V ministerstvech, ostatních ústředních orgánech státní správy, generálních ředitelstvích, podnicích a ostatních organizacích, kde se zřetelem k potřebám řízení je ustaven kontrolní útvar, se zřizuje funkce hlavního kontrolora.

2. Základní povinností hlavního kontrolora je důsledně prosazovat zájmy státu. Za tím účelem zabezpečuje správné fungování vnitřního kontrolního systému, jeho objektivitu a účinnost kontroly. Aktivně ovlivňuje kontrolní činnost vykonávanou vedoucími pracovníky, odbornými útvary i kontrolu v podřízených organizacích; k tomu je oprávněn vyžadovat součinnost vedoucích pracovníků organizace.

3. Hlavního kontrolora jmenuje do funkce a odvolává z ní vedoucí nadřízeného orgánu, v organizacích řízených nebo spravovaných národním výborem rada národního výboru; 7) v ministerstvech a ostatních ústředních orgánech státní správy jej do funkce ustanovuje a z ní odvolává ministr nebo vedoucí ústředního orgánu státní správy. 8)

Hlavní kontrolor řídí kontrolní útvar a podléhá vedoucímu organizace; v odůvodněných případech, zejména přetrvávají-li v organizaci závažné nedostatky, může si generální ředitel výrobní hospodářské jednotky vyhradit na nezbytně nutnou dobu řízení činnosti hlavního kontrolora této organizace.

4. Hlavní kontrolor se účastní jednání kolegia a porad vedení a je povinen na základě poznatků z kontrolní činnosti zaujímat stanoviska a podávat návrhy k projednávaným otázkám, zejména k návrhu plánu a k jiným důležitým rozhodnutím; o jeho návrzích musí být rozhodnuto.

Je oprávněn navrhovat projednání závažných otázek a dožadovat se jejich řešení.

------------------------------------------------------------------

7) § 27 odst. 4 a § 65 odst. 2 zákoníku práce. 8) § 27 odst. 2 zákoníku práce.