Úvod
Pro vývoz zboží do volného oběhu v cizině platí většinou dosti jednoduché celní formality. Zatímco se obvykle požaduje návrh na celní řízení, v určitých případech stačí, aby vývozce předložil celnici obchodní doklad, obsahující požadované údaje o vyváženém zboží. Za jistých podmínek může být vývozci povoleno, aby předložil jediný návrh na celní řízení nebo souhrnný soupis, pokud jde o veškerý vývoz, který uskutečnil za určitou dobu.
Kromě vybírání případně požadovatelných vývozních cel a poplatků se celní kontrola provádí zejména proto, aby bylo zajištěno provádění národního právního řádu, obsahujícího vývozní zákazy a omezení a aby se ověřily údaje, podle nichž se stanovují vnitřní daně a poplatky, u nichž může popřípadě vzniknout nárok na vrácení nebo osvobození. Mimoto jsou celnice zpravidla pověřeny shromažďováním údajů, potřebných k sestavení statistik zahraničního obchodu.
Vyvážené zboží může být rovněž podrobeno určitým kontrolám, které neprovádějí orgány celní správy, ale jiné příslušné orgány, které jsou pověřeny provádět zejména zvěrolékařskou, rostlinolékařskou a jinou zdravotní kontrolu.
Ustanovení této přílohy se vztahují na různé formality a úkony (celní formality), které jsou nutné při vývozu zboží do volného oběhu v cizině nezávisle na použitém způsobu dopravy.
V souladu s definicí vývozu zboží do volného oběhu v cizině se tato příloha nevztahuje na zboží vyvážené za režimu drawbacku nebo v rámci některého režimu zušlechťovacího styku, anebo u kterého vzniká nárok na vrácení cla a poplatků. Rovněž tak se tato příloha nevztahuje na zboží dopravované poštou nebo v zavazadlech cestujících.