Čl. 1
Postavení podniků a oborových ředitelství ve výrobní hospodářské jednotce
1. Základním článkem řízení je i v nových podmínkách podnik. Jeho prostřednictvím se zabezpečují všeobecné úkoly do konkrétní činnosti. Musí být proto samostatným ekonomickým organismem, který nese bezprostřední odpovědnost za hospodářskou činnost. K tomu musí mít přiměřenou míru pravomoci, odpovědnosti a zainteresovanosti. Pro podniky musí být vytvořeny podmínky k rozvoji socialistické podnikavosti.
2. Nejvyšším článkem řízení v chozrasčotní sféře je oborové ředitelství, které nese odpovědnost za dlouhodobý a efektivní rozvoj celé VHJ, koordinuje práci podřízených podniků a organizací a prosazuje vůči nim zájmy VHJ jako celku. Svou řídící činnost soustřeďuje oborové ředitelství především na koncepční otázky a na dlouhodobý rozvoj VHJ. Oborové ředitelství musí vytvářet podmínky pro uplatnění samostatnosti podniků a zasahuje do dílčích, operativních otázek, jen v nezbytně nutných případech.
3. Výjimečně je možno soustředit více pravomoci na oborovém ředitelství v těch VHJ, kde se výrazně může uplatnit ekonomická efektivnost centralizace řízení.
4. Tyto řídící vztahy budou řešeny diferencovaně ve statutech VHJ podle objektivních hledisek daných charakterem výrobně technické základny a ekonomickou situací.
5. Pro úpravu finančních vztahů platí jednotné principy pro všechny VHJ a podniky. Podle těchto principů se upravují finanční vztahy oborových ředitelství a podniků ve VHJ trustového typu a vztahy oborových ředitelství a podniků koncernově přidružených ve VHJ koncernového typu. Řešení vztahů uvnitř oborových a trustových podniků je v pravomoci podniků. Přitom zabezpečují účelnou samostatnost a objektivní hmotnou zainteresovanost a odpovědnost podřízených závodů, a to zejména závodů s relativně uzavřeným výrobním a odbytovým cyklem.