§ 6.
Části pozemkového katastru.
(K § 6 k. z.)
(1) Pozemkový katastr se skládá z částí:
a) podstatných,
b) vedlejších a
c) pomocných.
(2) Podstatné části pozemkového katastru jsou:
a) operát měřický,
b) operát písemný,
c) sbírka listin a
d) úhrnné výkazy.
(3) Měřický operát sestává z:
a) katastrální mapy (původní nebo otisku) a
b) příruční (indikační) katastrální mapy.
(4) Bude-li sděláván nový měřický operát podle ustanovení § 28, odst. 2., k. z. nebo náhradní měřický operát podle ustanovení § 28, odst. 3., druhé věty, k. z. nebo původní měřický operát podle ustanovení § 100 k. z. nebo původní nebo nový měřický operát podle ustanovení § 64 k. z., budiž vyhotovena katastrální mapa zpravidla v měřítku 1:2000.
(5) Katastrální mapa budiž vyhotovena tak, aby obsahovala vně rámce potřebné úřední údaje, zejména také o použité methodě katastrálního měření a případném využití výsledků měřických prací úřadů (státních podniků) nebo osob, oprávněných k vyhotovování geometrických (polohopisných) plánů (§ 51 k. z.), a uvnitř rámce geometrické (polohopisné) zobrazení stabilisovaných měřických bodů a všech předmětů měření (§§ 11-15 a 27 k. z.), parcelní čísla, předepsané zkratky a značky, názvy a jiné údaje, které ustanoví návody pro vykonávání katastrálních měřických prací (§ 10, odst. 2., k. z.).
(6) Nebylo-li by možno na některém listu katastrální mapy-zřetelně zobraziti předměty měření menšího rozsahu nebo vepsati parcelní čísla, vyhotoví se jako doplněk k takovému listu mapy příložná katastrální mapa.
(7) Za katastrální mapy považují se také dosavadní mapy pozemkového katastru, vyhovující jinak požadavkům II. hlavy k. z., vyhotovené před účinností tohoto nařízení v měřítku 1:2880, 1:2500, 1:2000, 1:1440, 1:1250, 1:1000, 1:720 nebo 1:625.
(8) Katastrální mapy buďtež vyhotovovány na hmotě, podléhající pokud možno nejméně změnám vlhkosti a teploty.
(9) Příruční (indikační) katastrální mapa jest otisk katastrální mapy, vyhotovený na tuhé papírové lepence a vhodně doplněný a upravený pro polní katastrální službu.
(10) Písemný operát, vyhotovený pro každé katastrální území odděleně, obsahuje:
a) rejstřík parcel,
b) parcelní protokol,
c) pozemnostní archy,
d) seznam pozemnostních archů,
e) rejstřík držitelů,
f) seznam parifikační půdy a
g) záznam změn.
(11) V rejstříku parcel, založeném a vedeném podle aritmetického pořadí parcelních čísel, jsou sepsány všecky pozemky katastrálního území a udáno pro každou parcelu číslo příslušného pozemnostního archu.
(12) V parcelním protokolu, založeném podle aritmetického pořadí parcelních čísel, jsou sepsány všecky pozemky katastrálního území a udáno pro každou parcelu: číslo listu mapy, název trati, parcelní číslo, číslo pozemnostního archu, druh pozemku (§ 21 k. z.) a výměra, pokud se týče také popisné číslo domu, obecné označení nebo pojmenování nebo věnování pozemku, jakostní třída, katastrální výtěžek, výměra zaplavované plochy a poznámky o parifikační půdě, právu ke stavbě, památkách, záznamu změn a j.
(13) V pozemnostním archu, založeném podle aritmetického pořadí knihovních vložek (seznamů) a parcelních čísel, jsou v roztřídění podle jednotlivých druhů pozemků (§ 21 k. z.) sepsány všecky pozemky jednoho a téhož držitele, udáno jméno a bydliště držitelovo a u spoludržitelů také velikost podílu na držbě a mimo to pro každou parcelu: číslo listu mapy, parcelní číslo, číslo knihovní vložky (seznamu), název trati, výměra, pokud se týče také popisné číslo domu, obecné označení nebo pojmenování nebo věnování pozemku, jakostní třída, katastrální výtěžek a poznámky o parifikační půdě, zaplavovaných plochách, právu ke stavbě, památkách, záznamu změn a j.
(14) V seznamu pozemnostních archů jsou sepsány v aritmetickém pořadí čísel všecky pozemnostní archy katastrálního území a udáno pro každý pozemnostní arch: jeho číslo, jméno držitelovo (při spoludržitelích jen hlavního z nich) a jeho bydliště. Za hlavního spoludržitele budiž považován v prvé řadě onen ze spoludržitelů, kterého ostatní označili, aby k jeho rukám byla předpisována pozemková daň, jinak ten, který má největší podíl na držbě nebo při stejných podílech onen, který drží usedlost v dotčené obci (osadě) s nejnižším popisným číslem, a není-li takového, onen, který je prvý podle abecedního pořadí. Pokud jde o zápisy v pozemkovém katastru, buďtež považováni manželé za jediného držitele nebo spoludržitele.
(15) V rejstříku držitelů, založeném a vedeném podle abecedního pořadí jmen, jsou sepsáni všichni držitelé (spoludržitelé) pozemků ležících v katastrálním území a jest udáno pro každého z nich: jeho jméno a bydliště a čísla všech pozemnostních archů, v nichž je dotčený zapsán jako držitel nebo spoludržitel.
(16) V seznamu parifikační půdy, založeném podle aritmetického pořadí parcelních čísel, jsou sepsány všecky pozemky katastrálního území úmyslně odňaté zemědělskému (lesnímu) obdělávání v roztřídění podle jednotlivých způsobů vzdělávání a udáno pro každý takový pozemek: parcelní číslo, číslo pozemnostního archu, jakostní třída, výměra, katastrální výtěžek a účel, jemuž je dotčený pozemek věnován.
(17) V záznamu změn (§ 87 k. z.) se vedou změny, jichž zápis v katastrálním operátu (§ 86 k. z.) nelze té doby provésti; v něm se vyznačí v rozsahu potřebném pro předpis pozemkové daně pro každou takovou změnu podrobně dosavadní i nový stav, zejména pokud jde o držitele, rozsah změněné držby a katastrální výtěžek.
(18) Sbírka listin obsahuje zejména:
a) výpisy triangulačních údajů,
b) popisy hranic katastrálních území,
c) zápisníky měřených směrů (úhlů) a délek,
d) polní náčrty (měření původního, nového, zaměřování změn a j.) a geometrické (polohopisné) plány,
e) místopisy měřických bodů,
f) výpočetní protokoly,
g) vyhlášky o reklamačním řízení (§ 29 k. z.), úředních dnech (§ 60 k. z.), úředním řízení v katastrálním území (§ 61 k. z.), občasné přehlídce pozemkového katastru (§ 81 k. z.), odvolacím řízení (§ 92 k. z.) a j.,
h) ohlašovací listy, protokoly, soudní usnesení (výroky), seznamy nesrovnalostí a jiné listiny o katastrálních změnách,
i) výkazy změn a vyřízené záznamy změn,
j) reklamační a odvolací listiny,
k) vyřazené části pozemkového katastru.
(19) úhrnné výkazy jsou:
a) přehledy pozemnostních archů,
b) výkazy úhrnných katastrálních hodnot (údajů o výměře a katastrálním výtěžku),
c) úhrnná sestavení jakostních tříd a
d) úhrnné výkazy o rozptýlenosti půdy a o velikostních skupinách držitelů půdy,
(20) Přehled pozemnostních archů katastrálního území je sestaven podle aritmetického pořadí jejich pořadových čísel a udává pro každý pozemnostní arch podle jednotlivých druhů pozemků úhrnné údaje o výměře a katastrálním výtěžku; jeho doplňkem jsou srovnávací sestavení změněných katastrálních hodnot pozemnostních archů, vyhotovovaná při provádění zápisu katastrálních změn v pozemnostních arších (§ 86 k. z.).
(21) Výkazy úhrnných katastrálních hodnot sestavují se podle jednotlivých druhů pozemků (§ 21 k. z.) pro jednotlivá katastrální území, soudní a berní okresy, obvody působnosti katastrálních měřických úřadů (měřické okresy), země a pro stát. Podle potřeby lze tyto výkazy sestaviti i pro jiné správní obvody.
(22) Úhrnná sestavení jakostních tříd udávají úhrnné hodnoty, výměr a katastrálních výtěžků jednotlivých jakostních tříd vceňovacího okrsku, sestavené podle jednotlivých katastrálních území.
(23) Úhrnné výkazy o rozptýlenosti půdy a o velikostních skupinách držitelů půdy, vydávané občasně v delších (10-15letých) obdobích, udávají pro každé katastrální území, každý soudní, berní a měřický okres a každou zemi jednak rozptýlenost půdy počtem parcel jednotlivých druhů pozemků, jednak rozdělení půdy podle velikostních skupin držitelů půdy; při tom je považovati všecky spoludržitele zapsané v pozemnostním archu za jediného držitele.
(24) K vedlejším částem pozemkového katastru patří:
a) přehledné mapy katastrálních území,
b) seznamy silnic,
c) seznamy vodstev a
d) seznamy elektrických vedení vysokého napětí.
(25) Přehledná mapa katastrálních území se vyhotoví pro celé území Československé republiky v jednotném měřítku 1:100.000 na podkladě dosavadních přehledných map katastrálních území, zhotovených v zemi České, Slovenské a Podkarpatoruské v měřítku 1:144.000 a v zemi Moravskoslezské v měřítku 1:115.200.
(26) V seznamech silnic jsou uvedeny silnice podle jejich pojmenování (na př. Berounsko-Haselbašská) a druhu (státní, zemská, okresní, obecní a pod.), dále katastrální území, jimiž silnice probíhají, parcelní čísla, čísla pozemnostních archů, držitelé, výměry a podstatné údaje o rozměrech a stavbě, výškových poměrech a dopravní důležitosti silnic.
(27) V seznamech vodstev jsou uvedena vodstva podle jejich pojmenování (na př. Berounka) a druhu (řeka, potok, jezero, rybník a pod.), dále katastrální území, parcelní čísla, čísla pozemnostních archů, držitelé, výměry, vlastnosti tekoucí nebo stojaté vody (vodní síla, výška vody nejnižší, normální, dále nejvyšší při rozvodňování a pod., vesměs podle úředních zjištění), podstatné údaje o úpravě příslušných vodních toků (regulace, kanalisace a pod.) a vodní stavby a zařízení.
(28) V seznamech elektrických vedení vysokého napětí jsou udány druhy vedení (kabelové, venkovní [vzdušné] a pod.) a výše napětí, dále katastrální území a parcelní čísla pozemků, po nichž vedení běží, a podstatné údaje o stavbách a zařízeních.
(29) Seznamy silnic, vodstev a elektrických vedení vysokého napětí buďtež vedeny podle měřických okresů. Odborné údaje (kromě měřických) nutné pro sestavení uvedených seznamů dodají příslušné úřady podle ustanovení § 53 k. z.
(30) K pomocným částem pozemkového katastru patří ostatní jeho části, zejména:
a) odhadní, vceňovací a vtřiďovací pomůcky,
b) sestavení jakostních tříd,
c) výpisy z veřejných knih (knihovní výpisy),
d) výpisy z oficiálního soupisu památek (§ 54 k. z.),
e) snímky zastavovacích plánů a jejich doplňků (§ 55 k. z.),
f) seznamy domů,
g) seznamy názvů tratí a
h) snímky map starých pozemkových knih, map komasačních, segregačních, proporciačních a jiných.
(31) K odhadním, vceňovacím a vtřiďovacím pomůckám patří jednak převzaté odhadní, vceňovací a vtřiďovací operáty (§ 2, odst. 2., k. z.), jednak jejich doplňky nebo nová vyhotovení; jejich hlavní části jsou:
a) hospodářské popisy odhadních okresů a
b) seznamy vzorkových pozemků, sestavené podle vceňovacích okrsků.
(32) Sestavení jakostních tříd pro katastrální území jest upraveno podle způsobů vzdělávání a v nich v aritmetickém pořadí parcelních čísel pozemků s katastrálním výtěžkem rozvržena jejich výměra a katastrální výtěžek do sloupců podle jakostních tříd.
(33) Výpisy z veřejných knih (knihovní výpisy) obsahují:
a) název katastrálního území,
b) sídlo knihovního soudu a
c) v pořadu čísel knihovních vložek a seznamů sestavené tyto údaje: čísla knihovních vložek, čísla seznamů, označení knihovních těles, jména knihovních vlastníků a jména spoluvlastníků s udáním jejich podílů na celku, čísla parcel zastavěných ploch a nádvoří s udáním obecného označení budovy (kostel, dům, stodola, sušárna a pod.), čísla popisného (po případě také orientačního) a čísla ostatních parcel a v zemi Slovenské a Podkarpatoruské také výměry parcel, pokud se vedou v pozemkové knize.
(34) Operát měřický a operát písemný tvoří dohromady katastrální operát.
(35) Při úpravě pozemkového katastru lze používati zkratek a značek pro předměty měření i šetření, jak je stanoví ministerstvo financí.