§ 37.
Projednávání knihovních usnesení a ohlašovacích listů; výkaz výměr; snímek a náčrtek; dodávání geometrických (polohopisných) plánů knihovními soudy; opisy geometrických (polohopisných) plánů; zkoumání knihovních žádostí knihovními soudy; dělení parcel podle alikvotních dílů; oprava nepřesností nebo chyb podle geometrických (polohopisných) plánů; zápis nových domů, změn vzdělávání a výtěžkového předmětu do veřejných knih; náležitosti knihovních usnesení, adresa nabyvatelova; dohled nad projednáváním ohlašovacích listů; pokyny pro udržování souladu pozemkového katastru se soupisem památek.
(K § 42 k. z.)
(1) Knihovní soud dodá knihovní usnesení o změnách ve statkové podstatě knihovních těles a o zápisech věcných práv, jež jsou předmětem zápisu v pozemkovém katastru, jakož i o změnách parcelních čísel katastrálnímu měřickému úřadu, v jehož obvodu působnosti nemovitosti leží, v tolika vyhotoveních, kolika katastrálních území se usnesení týká, a to buď zároveň, když je doručuje stranám, nebo hromadně, nejpozději ve čtrnáctidenních obdobích.
(2) Katastrální měřický úřad prozkoumá došlá knihovní usnesení a podle nich doplní nebo opraví knihovní výpisy. Zjistí-li, že některé změny nejsou dosud provedeny v pozemkovém katastru, provede je zpravidla zápisem (§ 86 k. z.) nebo, nelze-li tak učiniti, záznamem (§ 87 k. z.). Vyšlo-li by však při tom z obsahu knihovního usnesení najevo, že je nesoulad mezi veřejnou knihou a pozemkovým katastrem, zavede katastrální měřický úřad řízení podle ustanovení § 38.
(3) Ohlašovací list je listina sepsaná na podkladě ohlášení stran nebo jiných ohlášení nebo zjištění z úřední povinnosti o změnách, nepřesnostech nebo chybách v pozemkovém katastru; je podkladem pro zápis nebo záznam v pozemkovém katastru, pro řízení knihovního soudu ke zjednání souladu veřejných knih s pozemkovým katastrem, pro jednání úřadů pro vyměřování daní a poplatků a pro jednání úřadů lesních, památkových nebo jiných. Jde-li o vyšetření držebnostní změny, budiž v ohlašovacím listu vždy poznamenán den, kdy byl měřičský úředník ponejprv po nastalé změně, úředně přítomen (§ 61 k. z.) v katastrálním území.
(4) Katastrální měřický úřad dodá ohlašovací listy podle toho, jsou-li předmětem řízení jen knihovních soudů nebo také úřadů pro vyměřování daní nebo poplatků, přímo nebo prostřednictvím úřadu vyměřujícího přímé daně (§ 75, odst. 1.) soudu, který vede pozemkovou knihu dotčeného katastrálního území, a to hromadně, zpravidla koncem každého měsíce. Soud poznamená především v každém ohlašovacím listu, kdy ho došel; dále porovná údaje došlých ohlašovacích listů co nejdříve s pozemkovými knihami a postoupí hned příslušnému knihovnímu soudu z nich ty, které pojednávají o pozemcích zapsaných v jiných veřejných knihách (v zemských deskách, v železniční nebo horní knize).
(5) Zjistí-li soud porovnáním s veřejnými knihami, že stav uvedený v ohlašovacím listu souhlasí s knihovním stavem a že je tedy změna již ve veřejné knize provedena, uvede v ohlašovacím listu datum a jednací číslo usnesení. Takový ohlašovací list není předmětem dalšího jednání soudu. Z ohlašovacích listů, podle kterých se zjistí nesoulad se zápisy v pozemkové knize, vyhotoví soud úřední záznam o každém případu, o kterém se má zavésti řízení, po případě též výpis dat potřebných pro toto řízení. V záznamu, po případě výpisu, uvede se číslo ohlašovacího listu, rok a katastrální území. V ohlašovacím listu se poznamená, že knihovní stav se neshoduje se stavem v tomto listu zjištěným a pod kterým jednacím číslem se zavádí řízení k docílení souladu. Ohlašovací listy takto doplněné a srovnané podle čísel a katastrálních území vrátí knihovní soud nejpozději do tří měsíců od jich převzetí katastrálnímu měřickému úřadu a poznamená zároveň v dopisu, které ohlašovací listy postoupil k obdobnému jednání jinému soudu a kterému.
(6) úřední záznamy nebo výpisy z ohlašovacích listů, podle nichž může býti oznámená změna ihned bez slyšení stran provedena ve veřejných knihách nebo v mapě veřejných knih, zapíše knihovní soud do deníku pro knihovní podání a vyřídí podle povahy věci. Ostatní případy, ve kterých jest obeslati strany, buďtež zapsány do knihovního evidenčního záznamu číslo II a o nich další řízení zavedeno z úřední moci.
(7) V knihovních usneseních, jimiž se zároveň vyřizuje ohlašovací list, uvede knihovní soud číslo a rok tohoto ohlašovacího listu a je-li tím ohlašovací list vyřízen úplně nebo jen z části.
(8) K ohlašovacím listům o držebnostních změnách, nastalých zřízením, přeložením, rozšířením nebo udržováním veřejných silnic nebo veřejných cest nebo stavbou, podniknutou ve veřejném zájmu, k vedení nebo k hrazení vody (ke stavbě zavodňovací, odvodňovací, vodovodní, ke stavbě ochranné neb upravovací, k hrazení bystřin), čítajíc v to i k tomu potřebné zvláštní úpravy stavební (na př. úpravy hnací a zdýmací), připojí katastrální měřický úřad zpravidla výkaz výměr změněných parcel nebo jejich dílů.
(9) Potřebuje-li knihovní soud při projednávání ohlašovacích listů o držebnostních změnách znáti výměru parcel nebo jejich částí pro zjištění, že předmět právního jednání je nepatrné hodnoty nebo pro osvědčení smluv a prohlášení o nabytí nemovitostí nepatrné hodnoty podle ustanovení císařského nařízení ze dne 1. června 1914, č. 116 ř. z., o dělení katastrálních parcel a o knihovním zápisu nabytí nemovitostí malé hodnoty (novely o dělení parcel), a nelze-li výměru seznati z obsahu ohlašovacího listu, sdělí mu ji na požádání s udáním účelu katastrální měřický úřad dopisem. Ustanovení § 2, odst. 2., vládního nařízení ze dne 7. června 1923, č. 114 Sb. z. a n., kterým se provádí novela o dělení parcel, zůstávají, i nadále v platnosti.
(10) Katastrální měřický úřad připojí k ohlašovacímu listu pojednávajícímu o změnách tvaru a velikosti parcel, vyjímajíc sloučení celých parcel, zpravidla snímek katastrální mapy v tolika vyhotoveních, kolik knihovních soudů je příslušných ku projednávání ohlašovacího listu. Knihovní soud po knihovním provedení změny uloží snímek do sbírky listin veřejné knihy.
(11) Jde-li při změnách uvedených v odst. 8. o velmi malé části pozemků, které nelze ve snímku znázorniti tak zřetelně, jak je třeba pro jednání soudu se stranami, připojí katastrální měřický úřad k ohlašovacímu listu mimo snímek ještě zřetelný náčrtek o těchto malých změnách.
(12) Jde-li o zcela nepatrné změny tvaru a velikosti parcel uvnitř držby a knihovní soud je v sídle katastrálního měřického úřadu, lze výjimečně, není-li v letním období pro zákres změny do katastrální mapy dostatek času, místo snímku katastrální mapy připojiti k ohlašovacímu listu toliko náčrtek vyhotovený podle polního náčrtu.
(13) Knihovní soud naloží s náčrtky stejně, jako by šlo o snímky.
(14) Knihovní soud dbá, aby dodal katastrálnímu měřickému úřadu s příslušným usnesením opis (kopii) geometrického (polohopisného) plánu nepomačkaný, nepřelámaný, neroztrhaný a ani jinak nepoškozený i s případnými jeho přílohami.
(15) Na geometrických (polohopisných) plánech nebuďtež mimo úřední (soudní) spisové značky, doplnění a potvrzení katastrálního měřického úřadu podle ustanovení § 80 k. z. připojovány podpisy stran ani jakékoliv úřední nebo soukromé poznámky.
(16) Vztahuje-li se geometrický (polohopisný) plán na více změn zároveň nastalých nebo zamýšlených, o nichž bude vydáno několik knihovních usnesení, doručí knihovní soud takový plán (jeho kopii) katastrálnímu měřickému úřadu toliko v jednom vyhotovení již s prvním usnesením; v pozdějších usneseních se naň odvolá.
(17) Opis (kopie) geometrického (polohopisného) plánu budiž označen zevně zřetelně jako opis (kopie). Ověření opisu (kopie), který musí v mezích přesnosti stanovených návody pro vykonávání katastrálních měřických prací souhlasiti s prvopisem, vykoná úředně oprávněný civilní geometr (oprávněný zeměměřič) nebo úřad (státní podnik), oprávněný vyhotovovati geometrické (polohopisné) plány (§ 51 k. z.) tím, že k ověřovací doložce připojí datum, podpis a otisk razítka obdobným způsobem, jak jest ustanoveno v § 43, odd. D. Ověřovací doložka zní: "Potvrzuje se, že tento opis (tato kopie) souhlasí doslovně a přesně s původním plánem".
(18) Knihovní soud je povinen z úřední povinnosti zkoumati podanou knihovní žádost také v tom, je-li splněno ustanovení § 42, odst. 7., k. z. i v těch případech, kdy jde o převod vlastnického práva k pozemkům, jejichž hranice jsou zcela nebo z části v mapách zakresleny jen v hrubých rysech (§ 13 k. z.) nebo jako v přírodě neznatelné (§ 4) nebo sporné (§ 15, odst. 2.). Jde-li o hranice zobrazené v mapách katastrálního území v zemi Slovenské nebo Podkarpatoruské zatímně jako v přírodě neustálené (§ 84), musí býti knihovní žádost doložena geometrickým (polohopisným) plánem tehdy, stala-li se taková hranice hranicí ustálenou a bylo tedy možno ji omezníkovati jako nespornou držebnostní hranici.
(19) Děliti parcely podle alikvotních dílů t. j. bez zaměření držebnostních hranic nebo podle držebnostních hranic v přírodě neustálených, není přípustno.
(20) Opravu nepřesností nebo chyb ve znázornění předmětů měření na mapách (§ 39 k. z.) podle předloženého geometrického (polohopisného) plánu, povolí knihovní soud za souhlasu katastrálního měřického úřadu, zjistiv na místo komise před tím všecky náležitosti uvedené v § 39 k. z.
(21) Nové domy a jejich popisná čísla lze zapsati do veřejných knih, pokud o jejich vyšetření a zaměření nebyl sepsán ohlašovací list, jen na žádost strany doloženou geometrickým (polohopisným) plánem o půdorysu budovy a o případném nádvoří a potvrzením příslušného stavebního úřadu o uděleném povolení k užívání stavby a o tom, že byl dům označen popisným číslem a jakým.
(22) Změny vzdělávání a výtěžkového předmětu lze provésti ve veřejných knihách jen podle ohlašovacích listů nebo seznamů nesrovnalostí.
(23) V knihovních usneseních o zápisu vlastnického práva nebo o poznámce změny vlastníkova jména do knihovní vložky, v níž jsou zapsány také pozemky jiného katastrálního území (tak zv. přespolní pozemky), uvede knihovní soud parcelní čísla všech těchto (přespolních) pozemků a názvy dotčených katastrálních území; ve všech pak knihovních usneseních doručených katastrálnímu měřickému úřadu uvede nabyvatelovo jméno v 1. pádu jednotného čísla, a pokud jde o příjmení žen, také (v závorce) v 1. pádu jednotného čísla mužského rodu.
(24) Adresou nabyvatelovou se rozumí označení jeho bydliště (obec, popisné číslo, pošta a pod.) a, je-li to pro zjištění totožnosti osoby nutné, i její zaměstnání, povolání, úřední titul nebo příbuzenský nebo švagrovský poměr k dosavadnímu držiteli nebo spoludržiteli nebo i jiné určující poznámky.
(25) Presidium krajského soudu dohlédá na urychlené projednávání ohlašovacích listů knihovními soudy. Za tím účelem zašle mu katastrální měřický úřad koncem zimního období seznam ohlašovacích listů, odevzdaných k projednávání knihovním soudům do konce uplynulého roku, které nebyly těmito úplně projednány.
(26) O tom, jak udržovati soulad pozemkového katastru s oficiálním soupisem památek, vydá pokyny ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem školství a národní osvěty.