§ 15.
Zrušování tříd.
(1) Rozhodovati o zrušování tříd při veřejných školách obecných a občanských v Čechách, na Moravě a ve Slezsku přísluší (podle § 9 zákona ze dne 3. dubna 1919, č. 189 Sb. z. a n., o školách národních a soukromých ústavech vyučovacích a vychovávacích) předsedovi zemské školní rady; při školách, spravovaných ministerstvem školství a národní osvěty podle § 2, odst. 1., bod 3., zákona č. 292/1920 Sb. z. a n., a na Slovensku při školách státních a obecních rozhoduje o zrušování tříd ministerstvo školství a národní osvěty. Na ostatních veřejných školách na Slovensku a na soukromých školách vůbec může třídy rušiti vydržovatel školy.
(2) Zásadně smí se zrušiti třída školní vůbec jen tehdy, není-li po zákonu nutná. Za nutné třídy škol obecných (ludových) jest hledíc k § 5, odst. 1. a 2., § 6, odst. 1. a 2., a § 7, odst. 2., zákona pokládali
a) zatímní třídy pobočné, zřízené na dobu určitě omezenou, jakmile by se po zrušení, jich zvětšil počet dětí v některé třídě téže školy nad číslo, které by podle § 5, odst. 2., nebo § 6, odst. 2., činilo nutným opětné zřízení pobočky;
b) definitivní třídy postupné i pobočné a zatímní třídy postupné i pobočné, zřízené na dobu neurčitou, ať byly zřízeny podle zákonů dosud platných nebo budou zřízeny podle tohoto zákona, jestliže by se po zrušení některé z nich počet žáků v některé jiné třídě téže školy zvětšil nad 60 (§ 7, odst. 2., zákona). Od školního roku 1932/33 počnouc bude při školách dvoutřídních nutnou druhá postupná třída, jakmile by po jejím zrušení bylo ve zbylé třídě více než 50 žáků (§ 5, odst. 1., zákona).
(3) Pro školy občanské platí rovněž ustanovení odst. 2. s obměnou, že podle platných předpisů o organisaci těchto škol pokládat) jest při každé občanské škole v Čechách, na Moravě a ve Slezsku tři postupné třídy a na Slovensku čtyři postupné třídy za nutné.