Čl. 6
(1) Nástroje přímé regulace mezd jsou tarifní soustavy (vč. ostatních základních mzdově politických předpisů) a kolektivní smlouvy. Vedení podniku v rámci stanovených předpisů odpovídá za hospodárnost při vynakládání mzdových prostředků a za ekonomicky účinné využívání nástrojů osobní hmotné zainteresovanosti, zejména mzdových forem. Prostor pro operativní využívání hmotných podnětů k práci a odměňování v závislosti na individuálních a kolektivních výsledcích práce je určen prostředky vyčleněnými pro odměňování do fondu pracujících soustavou odvodů (v souladu s principy o rozdělování vytvořeného hrubého důchodu) a s přijatou dlouhodobou koncepcí vývoje mezd v podniku, oboru i v celém národním hospodářství.
(2) Pro vymezení oblasti této přímé regulace mezd platí zásada, že pravomoc výrobních hospodářských jednotek a podniků může být omezována centrálním řízením jen v nezbytném rozsahu, odpovídajícím celospolečenským zájmům regulace mezd. To se týká zejména tarifních mezd, které v nové soustavě nadále plní funkci základního společenského regulátoru úrovně mezd jednotlivců, skupin pracovníků, podniků, oborů, resp. celých odvětví podle kvalifikace, odpovědnosti, namáhavosti a složitosti vykonávané práce.
(3) Regulující úloha kolektivních smluv spočívá v podstatě v tom, že se v nich stanoví zásady vývoje mezd, podíl fondu pracujících (fondu odměn) na vlastních prostředcích podniků při předpokládané i vyšší tvorbě hrubého důchodu (zisku), opatření při nedostatečné tvorbě hrubého důchodu a z toho vyplývajícího nedostatku prostředků na výplatu mezd a velikost jednotlivých složek průměrné mzdy, zejména podílu na hospodářských výsledcích podniků a vnitropodnikových útvarů. Podniky se po splnění odvodů rozhodují samostatně o použití vytvořených vlastních prostředků na odměňování a ostatní potřeby.
(4) Při uplatnění zásady, že podniky mají plně financovat své investice z úvěru a z vlastních prostředků, tj. z vytvořeného hrubého důchodu a z odpisů, je nutno vycházet z toho, že v rámci celkových prostředků, které podnikům zůstanou po splnění stanovených odvodů, musí objem mezd (fond pracujících) růst relativně pomaleji než prostředky na ostatní potřeby. Na úrovni VHJ bude rozdělování prostředků na jednotlivé fondy v duchu této tendence usměrňováno pomocí konkrétních ustanovení oborové kolektivní smlouvy.
(5) Systém ekonomického řízení, jehož hlavním cílem je v nejkratší době podstatně zvýšit účinnost vynakládané společenské práce, vyžaduje soustředit ve výrobních odvětvích pozornost podniků především na to, aby byla vytvořena výrazná závislost mezd na celkových hospodářských výsledcích podniků a vnitropodnikových útvarů (podíly na hospodářských výsledcích). S tím souvisí zejména péče podniků o správnou a ekonomicky účinnou strukturu mzdy jednotlivých pracovníků a skupin pracovníků.