Čl. 2
(1) Odvody a ostatní povinnosti budou uplatněny jednotně vůči podnikům tak, aby objektivně působily na progresívní i zaostávající podniky a vedly k optimální záměně výrobních činitelů, která je zakotvena ve vzájemných proporcích sazeb odvodů, úroků apod. Oborová ředitelství a řídící národní výbory mají právo bez nároku na státní rozpočet (resp. rozpočet vyššího stupně národních výborů) podle dlouhodobě stanovených principů provádět nezbytnou redistribuci prostředků pomocí předem stanovených dodatkových odvodů a dotací u jednotlivých podniků (národní výbory a oborová ředitelství vnitřního obchodu podle potřeby též formou přirážek a slev). Z hlediska odvodů se aparát oborového ředitelství s přidruženými činnostmi považuje za podnik.
(2) Podniky, požadující dotace (slevy), jsou povinny navrhnout opatření k postupné likvidaci jejich finanční závislosti na dotacích nebo slevách a zároveň navrhnout lhůty postupné likvidace dotací (slev). Celkový program likvidace dodatkových odvodů (přirážek) a dotací (slev) ve všech případech, kdy nejde o objektivně dané a dlouhodobě působící podmínky, stanoví oborové ředitelství po projednání s podniky, zúčastněnými na redistribuci finančních prostředků.
(3) Redistribuce prostředků mezi jednotlivými VHJ (např. formou dodatkových odvodů a dotací) se nebude zásadně uvnitř resortů provádět. Výjimky z této zásady stanoví vláda na základě zdůvodněného návrhu ministerstva, předloženého v dohodě se Státní plánovací komisí a ministerstvem financí, a to zejména pro ministerstvo hornictví a potravinářského průmyslu, dále v případech, kdy je to odůvodněno povolenými odchylkami v úrovni rentability při generální úpravě velkoobchodních cen nebo jestliže jsou ústřednímu orgánu podřízeny výrobní hospodářské jednotky, mající stejný výrobní program a různou rentabilitu. Rovněž i v těchto případech bude použito předem stanovených dodatkových odvodů a dotací podle režimu uvedeného v odstavcích 1 a 2.
(4) Podniky odvádějí oborovému ředitelství podle předem stanovených jednotných kritérií, platných pro všechny podniky oboru, část svých prostředků na úhradu věcných a osobních nákladů oborového ředitelství a na vytvoření (doplnění) finančních rezerv pro potřeby oboru.