Čl. 17
(1) K zajištění rozvoje méně rozvinutých oblastí a k regulaci rozvoje aglomerovaných oblastí se používají ekonomické nástroje uvedené v následujících odstavcích.
(2) Na stavby hospodářských organizací s plným uplatněním nové soustavy řízení a stavby výrobních družstev, zahajované od 1. ledna 1967 v dále uvedených oblastech (okres, část okresu, město), se poskytují v rámci prostředků předem stanovených ve státním rozpočtu (v členění na ČSSR a z toho Slovensko) dotace ze státního rozpočtu, a to ve výši 15 % z rozpočtových nákladů investiční akce. Dotace ze státního rozpočtu se čerpá podle skutečné realizace investic do určených akcí.
(3) K vyrovnání zvýšených provozních nákladů závodů nebo provozů, na jejichž výstavbu bude poskytnuta dotace ze státního rozpočtu podle odst. 2, se po dobu 5 let poskytují slevy z odvodů ze zůstatkové ceny základních prostředků. Sleva se stanoví snížením všeobecně stanovené procentní sazby odvodu o 1/3, tj. např. ze 6 % na 4 %.
v Západoslovenském kraji
jižní část okresu Levice
z okresu Dunajská Streda: Dunajská Streda a Čalovo
z okresu Komárno: Kolárovo
z okresu Nové Zámky: Nové Zámky
ve Středoslovenském kraji
z okresu Banská Bystrica: oblast Horehroní
z okresu Rimavská Sobota: Rimavská Sobota
z okresu Zvolen: Krupina
z okresu Čadca: Čadca
ve Východoslovenském kraji
severovýchodní část okresu Humenné
okres Bardejov (mimo města Bardejov)
jižní část okresu Trebišov
z okresu Michalovce: Sobrance
severozápadní část okresu Prešov
severovýchodní část okresu Poprad
z okresu Spišská Nová Ves: Hnilecká Dolina
z okresu Rožňava: severní část
v českých krajích
vybraná města v pohraničních okresech kategorie A:
Kaplice, Vimperk, Lenora, Horšovský Týn, Aš, Stříbro, Bruntál.
(5) Výběr oblastí (okres, část okresu, město) bude zpřesněn v konečném návrhu 4. pětiletého plánu v průběhu roku 1967. Úprava seznamu zvýhodněných oblastí bude ovšem platit jen pro nově zahajované akce; akce rozestavěné nebo již provedené se posuzují podle stavu v době jejich zahájení.
(6) S přihlédnutím k oborovým a oblastním hlediskům a k situaci v pracovních silách mohou krajské národní výbory ve spolupráci s ONV, příp. MěNV, a se souhlasem Státní plánovací komise stanovit přirážku k stabilizačnímu odvodu podle článku 5 až do výše 2 % z celkového objemu vyplacených mezd pracovníků v okrese nebo místě, pro nějž byla přirážka určena. Přirážka k tomuto odvodu může být stanovena jen pro oblasti nebo místa, kde dochází k větším rozdílům mezi zdroji a potřebami pracovních sil, nebo kde bude třeba počítat s celkovým poklesem počtu pracujících.
(7) Přirážky k stabilizačnímu odvodu nebudou uplatňovány u obchodních organizací a organizací poskytujících placené služby obyvatelstvu, a dále u organizací stavebních. Přirážku mohou KNV diferencovat k zajištění účelného vývoje struktury pracovníků ve vztahu ke zdrojům (muži - ženy).
(8) Vláda stanoví závazná pravidla, upravující pravomoc národních výborů při stanovení přirážek k stabilizačnímu odvodu.
(9) Při výstavbě nových a rozšíření stávajících výrobních závodů jsou investoři povinni v investičním záměru (investičním úkolu) uvést - v dohodě s příslušným národním výborem - i náklady potřebné na vyvolané (doplňkové) investice, zejména v úsecích řízených národními výbory. Při posuzování variant výstavby vezme centrální orgán, jde-li o centrálně posuzovanou stavbu, nebo jiný posuzující orgán v úvahu i výši nákladů na vyvolané (doplňkové) investice v jednotlivých variantách. Vláda může vyhlásit oblasti, v nichž bude platit zásada, že příslušný národní výbor stanoví výši příspěvku, který je investor povinen převést do rozpočtu národního výboru ke krytí potřebných doplňkových investic.
(10) Podniky jsou povinny hradit z vlastních zdrojů poplatky a pokuty za činnost zhoršující životní prostředí. Konkrétní opatření v tomto směru stanoví vyhláškou vláda na návrh Státní komise pro techniku.
(11) Kromě toho oborově řízené podniky přispívají dobrovolnými příspěvky na výstavbu zařízení, která slouží pracovníkům jejich závodů a provozoven (např. jesle, mateřské školky, zdravotnická zařízení). Příslušný národní výbor zpravidla sdruží tyto příspěvky se svými investičními prostředky k zajištění komplexní výstavby těchto zařízení. Podniky mohou též přispívat na provoz těchto zařízení.