§ 4.
Byl-li elektrický podnik prohlášen za všeužitečný, může mu ministerstvo financí k zvláštní žádosti uděliti výhody dle § 6 zákona.
Vydání dílčích dlužních úpisů stati se může zpravidla u společností s ručením obmezeným nejvýše až do dvojnásobné výše kmenového kapitálu, u společností akciových nejvýše až do dvojnásobné výše akciového kapitálu, u hospodářských družstev nejvýše až do dvojnásobné úhrnné sumy závodních podílů, a to jen tehda, prokáže-li podnik, že může dlužní úpisy náležitě zúročiti. Vydání dílčích dlužních úpisů nad tuto výši povoluje ministerstvo financí v případech zvláštního zřetele hodných.
Vydání dlužních úpisů může se státi též postupné v emisích.
Ke každému vydání zápůjčky třeba svolení státní správy, jíž dlužno v žádosti oznámiti veškeré podstatné modality emisní a předložiti podrobný seznam, jakož i podrobné ocenění aktiv společnosti znalci.
Úhrnná nominální částka dílčích dlužních úpisů, jež jsou v oběhu, nesmí nikdy přesahovati devět desetin hodnoty realit, dél a zařízení, sloužících trvale k účelům elektrických podniků.
Státní správa jest oprávněna kontrolovati dodržování těchto předpisů a naříditi, kdyby se zmenšila aktiva zde uvedená, aby přiměřená částka dílčích dlužních úpisů byla vzata z oběhu.
Formulář dílčích dlužních úpisů podléhá schválení státní správy.
Na tyto dlužní úpisy vztahují so obdobně předpisy zákona ze dne 24. dubna 1874, č. 48 ř. z., o ochraně práv majitelů zástavních listů, a zákona ze dne 27. prosince 1905, č. 213 ř. z., o založených bankovních dlužních úpisech.