§ 4
Obsah a základní povinnosti
(1) Uživatelé lesních pozemků jsou povinni lesní pozemky a lesní porosty chránit a racionálně je využívat pro plnění funkcí lesů. Za tím účelem mohou orgány státní správy lesního hospodářství uložit uživatelům lesních pozemků provést na vlastní náklad na lesních pozemcích potřebná opatření.
(2) Lesní pozemky nesmějí být vyňaty z lesního půdního fondu, ani nesmí být omezeno jejich využívání pro plnění funkcí lesů, pokud o jejich vynětí nebo o omezení v jejich využívání nerozhodl orgán státní správy lesního hospodářství. K vynětí lesních pozemků z lesního půdního fondu nebo k omezení v jejich využívání může dojít jen v nevyhnutelných a odůvodněných případech, zejména nelze-li úkoly ekonomického a společenského rozvoje zabezpečit jinak.
(3) Při vynětí lesních pozemků z lesního půdního fondu nebo při omezení v jejich využívání je nutno:
a) zvlášť chránit lesní pozemky v lesích prohlášených za lesy ochranné a za lesy zvláštního určení,
b) použít v prvé řadě lesní pozemky, na nichž lze vzhledem k přírodním podmínkám dosáhnout jen malé produkce dřevní hmoty, pokud tyto pozemky nezajišťují jiné funkce lesů,
c) použít jen nezbytně nutnou plochu lesních pozemků a nepřipouštět tříštění lesního půdního fondu,
d) zajistit, aby použití lesních pozemků co nejméně narušovalo zájmy lesního hospodářství a co nejméně ztěžovalo hospodaření v lesích,
e) důsledně dbát ochrany lesních porostů,
f) provádět v případech, kdy je to účelné a technicky proveditelné, podle rozhodnutí orgánu státní správy lesního hospodářství skrývku kulturních vrstev půdy a opatření k jejímu hospodárnému využití,
g) po ukončení použití vyňatých lesních pozemků pro jiné účely urychleně provést půdní úpravy a rekultivaci tak, aby dotčené lesní pozemky se mohly zalesnit; v případech většího a dlouhodobého soustředění těžby nerostů provádět též biologickou rekultivaci vhodnými lesními porosty.
(4) Trvalým vynětím lesního pozemku z lesního půdního fondu se rozumí trvalá změna způsobu využití lesního pozemku. Dočasně se pozemek z lesního půdního fondu vyjímá tehdy, jestliže se počítá s jeho použitím pro jiné účely na dobu určenou v rozhodnutí, nejdéle však na 12 let. O omezení ve využívání lesního pozemku jde tehdy, jestliže je plnění funkcí lesů omezeno z důvodů jiných důležitých zájmů společnosti.
(5) Při společensky odůvodněných vzájemných směnách mezi lesním půdním fondem a zemědělským půdním fondem je třeba dbát zásad ochrany lesního půdního fondu i ochrany zemědělského půdního fondu. Z lesního půdního fondu, zejména v oblastech s nízkou lesnatostí, lze vyjmout pouze roztroušené lesní pozemky nevýznamné pro lesní hospodářství, životní prostředí a ráz krajiny.
(6) Lesní pozemky se nesmí vyjmout z lesního půdního fondu pro individuální výstavbu rekreačních chat a objektů. Ústřední orgán státní správy lesního hospodářství republiky může v souladu se schváleným územním plánem povolit vynětí lesních pozemků pro individuální výstavbu rekreačních chat a objektů výjimečně, jde-li o nezastavěné plochy lesních pozemků v chatových osadách 2) vybudovaných přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, a zcela výjimečně v návaznosti na vynětí lesních pozemků z lesního půdního fondu pro jiné účely a jen tehdy, nelze-li stavbu umístit na jiné půdě.
(7) Vynětí pozemků z lesního půdního fondu k výstavbě rekreačních objektů socialistických organizací může ústřední orgán státní správy lesního hospodářství republiky povolit jen v mimořádných, společenským zájmem odůvodněných případech, a pokud je to v souladu se schváleným územním plánem.
------------------------------------------------------------------
2) Vyhláška č. 83/1976 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu.