§ 10.
K § 25 zákona.
Ustanovení §§ 11 a 12 českého zemského zákona o dozoru ke školám ze dne 24. února 1873, č. 17 z. z., a ze dne 24. června 1890, č. 46 z. z., pak §§ 9 a 10 moravského zemského zákona ze dne 12. ledna 1870, č. 3 z. z., konečně §§ 7 a 8, slezského zemského zákona ze dne 28. února 1870, č. 18 z. z., o působnosti místních rad školních, nahrazena byla zcela §em 25 zákona z 9. dubna 1920, č. 292 Sb. z. a n., a pozbyla tedy platnosti.
Naproti tomu zůstávají v platnosti ustanovení o působnosti místních rad školních podle všech jiných platných zákonů a zvláště podle zemských zákonů o zřizování, navštěvování a vydržování škol a o právních svazcích učitelstva, pokud nejsou v odporu se zákonem posléze uvedeným.
Rovněž zůstává v platnosti působnost místní rady školní vymezená řádem školním a vyučovacím s ostatními platnými nařízeními vyšších úřadů školních, pokud neodporují § 25 zákona.
Do působnosti místní rady školní nenáležejí však cvičné školy spojené s ústavy učitelskými; toliko tam, kde se školy tyto vydržují zcela nebo z části z prostředků školní obce, má místní rada školní při nich působnost uvedenou v § 25 zákona.
Působnost místní rady školní týká se veřejných škol obecných a občanských, kursů a výchovných ústavů, které náležejí do oboru školy obecné, jakož i veřejných škol mateřských ve školní obci (újezdě), vyjímajíc školy menšinové ve smyslu § 2 zákona.
Rovněž nevztahuje se působnost místní rady školní na soukromé školy a ústavy v školní obci zřízené.
Členové místní rady školní mají právo navštěvovati školy místní radě školní přikázané a býti přítomni při vyučování. Nemají však práva jakkoliv zasahovati do vyučování a práce školní.
K výkonu práv těchto může místní rada školní ustanoviti trvale nebo dočasně některého ze svých členů.
Místní rada školní může se usnésti o svém jednacím řádě, který vyžaduje schválení župní (okresní) školní rady.