CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 6/1948 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádějí některá ustanovení zákona o živnostech radiotechnické, radiomechanické a obchodu s radioelektrickými zařízeními § 2

§ 2

6/1948 Sb. Vládní nařízení, jímž se provádějí některá ustanovení zákona o živnostech radiotechnické, radiomechanické a obchodu s radioelektrickými zařízeními

§ 2

(1) Odbornou zkouškou nahrazující u elektromechaniků a koncesovaných elektrotechniků průkaz způsobilosti pro živnost radiomechanickou vykonají kandidáti před zkušební komisí zřízenou u obchodní a živnostenské komory, v jejímž obvodu má jednotlivý kandidát své stálé bydliště.

(2) Od zkoušky theoretické i praktické mohou býti osvobozeni kandidáti na žádost doloženou vysvědčením o absolvování vyšší školy elektrotechnické, po případě mistrovské školy elektrotechnické, a to oddělení pro slaboproudou elektrotechniku. Od zkoušky z předpisů živnostenskoprávních nemůže býti kandidát osvobozen.

(3) Zkušební komise se skládá z předsedy a dvou přísedících. Členy zkušební komise a jejich náhradníky jmenují zemské národní výbory, na Slovensku pověřenectvo průmyslu a obchodu. Za předsedu zkušební komise a jeho náhradníky ustanoví odborníky znalé živnostenského práva. Jednoho přísedícího (náhradníky) jmenují z odborníků navržených Ústředním svazem řemesla, na Slovensku Svazem smíšených živnostenských společenstev, z osob prakticky činných v oboru radiomechaniky, druhého z odborníků navržených ředitelstvím pošt v Praze (v Brně), na Slovensku pověřenectvem pošt.

(4) Kandidát je povinen dostaviti se ke zkoušce na vlastní náklad a zaplatiti před zkouškou zkušební taxu, jejíž výši stanoví ministr průmyslu v dohodě s nejvyšším úřadem cenovým, na Slovensku také po slyšení pověřence průmyslu a obchodu, vyhláškou v Úředním listě, na Slovensku též v Úředním věstníku.

(5) O podjatosti jednotlivých členů komise platí obdobně ustanovení § 11 vládního nařízení ze dne 13. ledna 1928, č. 8 Sb., o řízení ve věcech náležejících do působnosti politických úřadů (správním řízení). Je-li předseda (člen komise) podjat, nastupuje na jeho místo příslušný náhradník. Je-li podjat i náhradník, takže se komise nemůže platně usnášeti, učiní zemský národní výbor, na Slovensku pověřenectvo průmyslu a obchodu, potřebná opatření.

(6) Kdyby se kandidát nemohl z důležité příčiny dostaviti ke zkoušce, je povinen oznámiti to podle možnosti včas předem, aby členové komise nabyli o tom vědomosti nejpozději den před zkouškou. Zabrání-li kandidátovi později závažné okolnosti, jím nezaviněné a prokázané, aby se ke zkoušce dostavil, je povinen omluviti se komisi ihned ústně, písemně, telegraficky nebo telefonicky, jakmile se o těchto zabraňujících okolnostech dozvěděl; je-li mu však takto zabráněno i v okamžité omluvě, musí se omluviti dodatečně ihned, jakmile je mu to možno. Jinak zkušební taxa propadá a kandidát musí žádati, aby mu byl určen nový termín.

(7) Předmětem zkoušky jsou theoretické vědomosti a praktické znalosti, kterých potřebuje kandidát k řádnému vykonávání živnosti radiomechanické a znalost k tomu se vztahujících předpisů živnostenského práva. Z praktických znalostí zkouší vždy přísedící prakticky činný v oboru radiomechaniky, z theoretických znalostí druhý přísedící a z předpisů živnostenského práva předseda.

(8) O úspěšné zkoušce se vydá vysvědčení podle připojeného vzoru (příloha A). Nebyla-li zkouška vykonána s úspěchem, lze ji opakovati jen jednou, a to nejdříve za 6 měsíců.

(9) Ze zkušební taxy náleží předsedovi a přísedícím odměna, jejíž výši stanoví ministr průmyslu v dohodě s ministrem financí, na Slovensku také po slyšení pověřence průmyslu a obchodu a pověřence financí vyhláškou v Úředním listě, na Slovensku též v Úředním věstníku. Zbytek po úhradě nákladů za vysvědčení a kolek připadá komoře.