§ 3
(1) Čestné uznání se uděluje
a) poslancům, pracovníkům a členům kolektivních orgánů a aktivů národních výborů za dlouholetou, obětavou, záslužnou a příkladnou práci v národních výborech,
b) kolektivům pracovníků národních výborů za vynikající pracovní výsledky,
c) funkcionářům a pracovníkům státních orgánů, Komunistické strany Československa, orgánů Národní fronty a organizací v ní sdružených a ostatních socialistických organizací, kteří aktivně a úspěšně spolupracují s národními výbory, významnou měrou se podílejí na plnění jejich úkolů a přispívají ke zvýšení politické a odborné úrovně výkonu státní správy, nebo se jinak zasloužili o ekonomický a sociální rozvoj územních obvodů národních výborů.
(2) Čestné uznání se uděluje zpravidla k 9. květnu nebo u příležitosti významných pracovních nebo životních jubilejí osob uvedených v odstavci 1; čestné uznání I. stupně předává zástupce vlády České socialistické republiky, čestné uznání II. stupně předává ministr vnitra České socialistické republiky a čestné uznání III. stupně předává zástupce krajského národního výboru nebo Národního výboru hlavního města Prahy. Z pověření orgánů uvedených v § 2 mohou čestná uznání předávat i představitelé dalších státních orgánů, orgánů Národní fronty a organizací v ní sdružených.
(3) Při navrhování a rozhodování o tom, který stupeň čestného uznání se má udělit, se přihlíží zejména k míře přínosu jednotlivce nebo kolektivu pracujících k rozvoji národních výborů a jejich územních obvodů, k délce úspěšného výkonu funkce nebo pracovního poměru v národních výborech, jakož i k jejich podílům na politicko-organizátorské práci národních výborů a na zajišťování oprávněných potřeb a zájmů občanů.