CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 566/2006 Sb. Nařízení vlády o úhradě osobních požitků duchovních církví a náboženských společností § 2 - Základní plat

§ 2 - Základní plat

566/2006 Sb. Nařízení vlády o úhradě osobních požitků duchovních církví a náboženských společností

§ 2

Základní plat

(1) Duchovnímu přísluší za výkon činností uvedených v příloze č. 1 k tomuto nařízení základní plat uvedený v příloze č. 2 k tomuto nařízení podle platové třídy a platového stupně, do kterých je zařazen. Duchovnímu, který vykonává činnosti uvedené v příloze č. 1 k tomuto nařízení po dobu kratší, než je stanovená týdenní pracovní doba 1), náleží základní plat ve výši odpovídající této kratší době.

(2) Církev nebo náboženská společnost (dále jen "církev") zařadí duchovního do platové třídy podle nejnáročnější činnosti, jejíž výkon na něm požaduje. Popisy činností a jejich zařazení do platových tříd jsou uvedeny v příloze č. 1 k tomuto nařízení. Činnost, která není v příloze uvedena, zařadí církev do jedné ze šesti platových tříd tak, aby toto zařazení bylo v souladu se složitostí, náročností a významem ostatních činností uvedených v příslušné platové třídě.

(3) Církev zařadí duchovního do platového stupně příslušné platové třídy podle doby započtené činnosti rozhodné pro toto zařazení (dále jen "započitatelná činnost").

(4) Do započitatelné činnosti zahrne církev v plném rozsahu dobu, po kterou duchovní

a) působil jako duchovní,

b) vykonával vojenskou základní (náhradní) službu nebo civilní službu v rozsahu stanoveném tehdy platnými zvláštními právními předpisy pro výkon vojenské základní (náhradní) služby 2) nebo civilní služby 3), pokud se duchovní v době této služby současně nepřipravoval na povolání v denním 4) nebo v prezenčním studiu 5),

c) skutečně čerpal mateřskou dovolenou, další mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou nebo trvalou péči o dítě nebo děti nejvýše v rozsahu odpovídajícím délce mateřské dovolené a další mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené podle v době této péče platného zvláštního právního předpisu 6),

d) osobně pečoval o osobu závislou na péči jiné osoby, je-li závislou osobou nezletilé dítě 7),

e) vykonal trest odnětí svobody, jestliže rozhodnutí soudu, na jehož základě tento trest odnětí svobody vykonal, bylo podle zvláštního právního předpisu 8) zrušeno,

f) nemohl vykonávat činnost uvedenou v § 1 odst. 1 z důvodu neplatného právního úkonu 9).

(5) Doby uvedené v odstavci 4 písm. c) a d) započte církev nejvýše v celkovém rozsahu 6 let, jen pokud se duchovní v době jejich čerpání současně nepřipravoval na povolání v denním 4) nebo v prezenčním studiu 5).

(6) Církev zahrne duchovnímu do započitatelné činnosti dobu výkonu jiné činnosti než činnosti uvedené v § 1 odst. 1 zákona nejvýše v rozsahu dvou třetin. Při zápočtu doby této jiné činnosti přihlédne k tomu, v jaké míře jsou znalosti a zkušenosti v ní získané použitelné pro výkon činnosti, kterou bude duchovní vykonávat.

(7) Základní plat ve vyšším platovém stupni náleží duchovnímu od prvého dne měsíce, v němž dosáhl doby započitatelné činnosti stanovené pro jednotlivé platové stupně v příloze č. 2 k tomuto nařízení.

------------------------------------------------------------------

1) § 79 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

2) Například zákon č. 218/1999 Sb., o rozsahu branné povinnosti a o vojenských správních úřadech (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů.

3) Zákon č. 18/1992 Sb., o civilní službě, ve znění pozdějších předpisů.

4) § 25 odst. 2 písm. a) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).

5) § 44 odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách).

6) Například zákon č. 99/1948 Sb., o národním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.

7) § 120 odst. 3 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.

8) Zákon č. 119/1990 Sb., o soudní rehabilitaci, ve znění pozdějších předpisů. Zákon č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, ve znění pozdějších předpisů.

9) § 21 zákona č. 87/1991 Sb., o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů.