CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 56/1967 Sb. Vládní nařízení o jedech a jiných látkách škodlivých zdraví § 4 - Povolení k zacházení se zvláště nebezpečnými jedy a omamnými látkami

§ 4 - Povolení k zacházení se zvláště nebezpečnými jedy a omamnými látkami

56/1967 Sb. Vládní nařízení o jedech a jiných látkách škodlivých zdraví

§ 4

Povolení k zacházení se zvláště nebezpečnými jedy a omamnými látkami

(1) Výroba, příprava, zpracování, dovoz, vývoz, výdej (prodej) a skladování zvláště nebezpečných jedů a omamných látek, jejich používání a každé jiné zacházení s nimi je dovoleno pouze organizacím, které k tomu mají povolení.

(2) Povolení k zacházení se zvláště nebezpečnými jedy vydává

a) organizacím, které zvláště nebezpečné jedy dovážejí, hlavní hygienik Československé socialistické republiky,

b) organizacím, které zvláště nebezpečné jedy vyrábějí, krajský hygienik,

c) ostatním organizacím, pokud nejde o zacházení v rámci povolení podle § 5, okresní hygienik, popřípadě krajský hygienik, jestliže si to v určitých případech vyhradí.

Orgán hygienické služby v povolení zároveň stanoví, na které činnosti se povolení vztahuje.

(3) Povolení k zacházení s omamnými látkami vydává ministerstvo zdravotnictví.

(4) V ozbrojených silách, bezpečnostních sborech a na železnicích vydávají povolení podle odstavce 2 písm. c) jejich orgány. *) Povolení podle odstavce 2 písm. a) a b) vydávají v ozbrojených silách jejich orgány, jen pokud zvláště nebezpečné jedy jsou určeny výhradně pro potřeby ozbrojených sil. V ozbrojených silách a bezpečnostních sborech vydávají jejich příslušné orgány též povolení ke skladování a používání omamných látek.

(5) Povolení podle odstavce 1 smí být vydáno jen tehdy, mají-li odpovědní pracovníci organizace předepsanou způsobilost a je-li při zacházení se zvláště nebezpečnými jedy a omamnými látkami zajištěna ochrana zdraví lidí a ochrana zdravého životního prostředí, čítajíc v to spolehlivé zneškodňování zbytků a odpadů obsahujících tyto látky.

(6) Povolení podle odstavce 1, s výjimkou povolení k dovozu, zahrnuje také oprávnění k opakovanému odběru zvláště nebezpečných jedů a omamných látek.

(7) Organizace, které nemají povolení podle odstavce 1, a jednotlivé osoby smějí zacházet se zvláště nebezpečnými jedy a omamnými látkami pouze na základě povolení podle § 5.

(8) O vydaných povoleních musí orgány, které je vydaly, vést evidenci.

(9) Vysoké školy, výzkumné a vědecké ústavy a pracoviště, jakož i zdravotnická zařízení nepotřebují povolení k zacházení se zvláště nebezpečnými jedy, pokud k němu dochází v rámci jejich úkolů a v jejich vlastních zařízeních; jsou však povinny sdělovat krajskému hygienikovi druhy zvláště nebezpečných jedů, kterých používají. S omamnými látkami smějí bez povolení zacházet jen zdravotnická a veterinární zařízení a zdravotnické výzkumné, vědecké a kontrolní ústavy a pracoviště, jakož i další vědeckovýzkumná a vývojová pracoviště, která určí ministerstvo zdravotnictví, a to pokud je potřebují k plnění svých úkolů.

------------------------------------------------------------------

*) § 80 zákona č. 20/1966 Sb.