CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 523/2006 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví mezní hodnoty hlukových ukazatelů, jejich výpočet, základní požadavky na obsah strategických hlukových map a akčních plánů a podmínky účasti veřejnosti na jejich přípravě (vyhláška o hlukovém mapování) Příloha č. 1 - Výpočet hlukových ukazatelů

Příloha č. 1 - Výpočet hlukových ukazatelů

523/2006 Sb. Vyhláška, kterou se stanoví mezní hodnoty hlukových ukazatelů, jejich výpočet, základní požadavky na obsah strategických hlukových map a akčních plánů a podmínky účasti veřejnosti na jejich přípravě (vyhláška o hlukovém mapování)

Příloha č. 1

Výpočet hlukových ukazatelů

Hlukové ukazatele vztažené ke škodlivému účinku hluku se zjišťují výpočtem, přičemž

1. škodlivými účinky hluku se rozumí účinky nepříznivé pro lidské zdraví, obtěžování hlukem, pocit nepohody vznikající působením hluku na osoby vystavené definovaným hodnotám hlukového ukazatele,

2. vztahem mezi dávkou a účinkem se rozumí vztah mezi hodnotou hlukového ukazatele a jeho škodlivým účinkem,

3. hodnota hlukového ukazatele pro den-večer-noc

(L )
dvn

v decibelech (dB) je definována vzorcem

L L + 5 L + 10
d v n
-- ------ -------
1 10 10 10
L = 10 . log -- (12 . 10 + 4 . 10 + 8 . 10 )
dvn 24

kde
L je dlouhodobý průměr hladiny akustického tlaku vážené
d funkcí A podle české technické normy 4) určený za všechna
denní období jednoho roku,
L je dlouhodobý průměr hladiny akustického tlaku vážené
v funkcí A podle české technické normy 4) určený za všechna
večerní období jednoho roku,
L je dlouhodobý průměr hladiny akustického tlaku vážené
n funkcí A podle české technické normy 4) určený za všechna
noční období jednoho roku

a kde

den je 12 hodin v rozmezí od 6:00 hodin do 18:00 hodin; večer jsou 4 hodiny v rozmezí od 18:00 hodin do 22:00 hodin a noc je 8 hodin v rozmezí od 22:00 hodin do 6:00 hodin a

rok je příslušný kalendářní rok, pokud jde o imise hluku, a průměrný rok, pokud jde o meteorologické podmínky.

4. Při výpočtu hlukového ukazatele se bere v úvahu zvuk dopadající, který neobsahuje zvuk odrážející se od obvodového pláště dotčeného chráněného objektu. V případě ověřování hodnot tohoto hlukového ukazatele měřením se od hodnot naměřených u obvodového pláště odečte hodnota 3 dB.

5. V případě výpočtu pro účely strategického hlukového mapování z hlediska vystavení osob hluku v budovách a v jejich blízkosti musí být hodnotící bod ve výšce 4,0 m ± 0,2 m (3,8 až 4,2 m) nad terénem, a to na části obvodového pláště nejvíce vystavené hluku. Pro tyto účely se nejvíce vystavenou částí obvodového pláště rozumí vnější stěna objektu orientovaná k nejbližšímu specifickému zdroji hluku.

6. Pro akustické plánování a vymezení hlukových zón se mohou zvolit jiné výšky, a to zejména pro venkovské oblasti s jednoposchoďovými domy, návrh místních opatření určených ke snižování hlukové zátěže na určité stavby pro bydlení nebo podrobné hlukové mapování ve vymezené oblasti, jehož cílem je identifikace úrovně vystavení definovaným hodnotám hlukového ukazatele. V těchto případech ale nikdy nesmí být hodnotící body níže než 1,5 m nad terénem.

7. Pro výpočet hodnot hlukových ukazatelů se použijí pro hluk ze silniční, železniční, letecké dopravy a pro hluk z integrovaných zařízení prozatímní výpočtové metodiky uvedené v Doporučení Komise 2003/613/ES ze dne 6. srpna 2003 o pokynech revidovaných prozatímních metod výpočtu průmyslového hluku, leteckého hluku, hluku silničního provozu a železničního hluku, jakož i o souvisejících emisních hodnotách.

------------------------------------------------------------------

4) ČSN ISO 1996 - 1 Popis a měření hluku prostředí; Část 1: Základní veličiny a postupy,

ČSN ISO 1996 - 2 Popis a měření hluku prostředí; Část 2: Získávání údajů souvisejících s využitím údajů.

------------------------------------------------------------------