4. Příprava vodného výluhu
4.1. Oblast použití:
Tento postup je použitelný pro pevné, pastovité a kašovité odpady.
4.2. Základní princip
Vodný výluh pevného odpadu je roztok, který vznikl při styku odpadu s vodou ve stanoveném poměru a za stanovených podmínek vyluhování. Stanovený poměr se docílí odvážením takového množství původního nebo předupraveného vzorku, které obsahuje 100 ± 1 g sušiny a přidáním 1000 ml destilované vody. Podmínky vyluhování jsou definovány teplotou 20 °C ± 3 °C, 24 hodinami styku obou fází a oddělením filtrací.
4.3. Předběžná úprava vzorku
Odpady pevné - vzorek se drtí jen tehdy, je-li to nezbytné pro odběr vzorku a provedení analýzy - zpravidla pouze v případech, kdy zrnitost materiálu je větší než 10 mm. Vzorek se nemele. Jemnozrnný materiál vzniklý při drcení se přimísí do vzorku.
Odpady obsahující více fází se rozdělí na jednotlivé fáze a každá fáze se analyzuje zvlášť. V protokolu se uvede množství jednotlivých fází. Oddělení je možné provést filtrací nebo centrifugací. Oddělená pevná fáze se použije k přípravě vodného výluhu bez promývání vodou.
4.4. Pracovní postup
U vzorku odpadu (oddělené pevné fáze odpadu) se stanoví sušina při 105 °C. K množství původního vzorku odpovídajícímu 100 g sušiny se přidá 1000 ml destilované vody. Po 6 hodinách třepání a 18 hodinách sedimentace se výluh oddělí filtrací od pevné fáze a zaznamená se množství získaného výluhu s přesností na 10 ml.
Výluhy se analyzují metodami pro analýzu vody. Výsledky se vyjadřují v jednotkách, uvedených v tabulkách 1-3 pro jednotlivé parametry. Takto připravený vodný výluh se používá i pro biologické testy.