§ 30
(1) Úvodní (jednostupňový) projekt je souborným technickoekonomickým, architektonickým a výtvarným řešením celé stavby, popřípadě její etapy.
(2) Úvodním (jednostupňovým) projektem nesmějí být zhoršeny závazné údaje a ukazatele schváleného projektového úkolu.
(3) Úvodní (jednostupňový) projekt zejména
a) prokazuje souhrnnou efektivnost 44) předpokládanou projektovým úkolem,
b) určuje definitivně funkci, rozsah a účinky stavby a stanoví její technickoekonomickou, architektonickou a výtvarnou úroveň,
c) stanoví definitivní členění stavby na provozní soubory a stavební objekty (§ 66 odst. 3) a popřípadě též na ucelené části, určuje skladbu hlavních strojů a zařízení v jednotlivých provozních souborech a jejich vzájemnou vazbu, stavební soustavy a technologické soubory stavebních objektů; u provozně nevyzkoušených strojů a zařízení uvede důsledky, popřípadě rizika spojená s jejich použitím včetně náhradního řešení,
d) upřesňuje rozsah dovozu strojů, investičních celků, licencí a jiných dodávek, údaje o vhodnosti, efektivnosti a devizové návratnosti dovozu uvedené v projektovém úkolu [§ 13 odst. 2 písm. d)],
e) stanoví způsob řízení technologických a výrobních procesů, popřípadě způsob jeho automatizace a určuje zásady organizace provozu; přitom vyjadřuje potřebné vazby na provozovaný nebo budovaný automatizovaný systém řízení, 66)
f) stanoví podmínky a způsob řešení stavby a jejího provozu z hlediska péče o životní prostředí, bezpečnosti práce a technických zařízení, požární ochrany a civilní obrany,
g) řeší způsob napojení stavby na systém veřejné dopravy, 40)
h) řeší podmínky ochrany proti korozi podzemních kovových zařízení,
i) řeší způsob racionálního hospodaření s palivy a energiemi (energetickou náročnost stavby),
j) řeší územně technické vztahy, zejména
- zabezpečuje dodržení podmínek ochranných pásem, chráněných území, chráněných částí přírody a ochrany památkových objektů,
- řeší napojení stavby na dopravní a rozvodné sítě a kanalizace,
k) řeší způsob zabezpečení budoucího provozu (zajištění surovin, paliv, energií, vody, dopravy, pracovních sil apod.); u modernizace též způsob a zajištění repasí 77) a oprav strojů, které se z dosavadního provozu budou instalovat,
l) zpřesňuje rozsah odnětí pozemků zemědělskému a lesnímu půdnímu fondu a výpočet odvodu peněžitých částek,
m) upřesňuje požadovaný počet pracovníků, z toho přírůstek a zdroj jeho krytí,
n) stanoví rozpočtové náklady stavby.
(4) Součástí úvodního (jednostupňového) projektu je plán organizace výstavby (příloha č. 8 část F), který
a) je podkladem pro projednávání dodavatelsko-odběratelských vztahů v plánovacím procesu 78) a pro řízení a kontrolu provádění staveb, nejsou-li řízeny podle jiných předpisů, 79)
b) vyjadřuje způsob a postup další přípravy a provádění stavby, zejména dodavatelský systém, časový plán, základní řešení zařízení staveniště včetně využití trvalých objektů stavby popřípadě dosavadních objektů, a průkaz nezbytnosti mimoglobálních objektů, zajištění zemníků, tras mimostaveništní přepravy a její hospodárnosti, podmínky uvedení stavby a popřípadě též jejích ucelených částí do provozu (užívání), požadavky na organizaci provedení komplexního vyzkoušení a garančních zkoušek a u modernizací a rekonstrukcí též upřesnění způsobu a rozsahu provozu v průběhu provádění stavby a rozsahu nezbytných provizorií.
(5) Statický výpočet, základní technologické, hydrotechnické a jiné výpočty, rozbory nákladů pořízení a technické údaje o provedených průzkumech připojí generální projektant ve dvou vyhotoveních jako doklad k úvodnímu projektu jen na výslovnou žádost investora, pokud zvláštní předpisy, zejména technické normy nestanoví jinak. Je-li nutné prokázat fungování automatizace v extrémních stavech procesu, přiloží jako doklad též výsledky simulace procesu.
(6) Jestliže výpočty uvedené v odstavci 5 byly provedeny pomocí samočinných počítačů, postačí, poskytne-li generální projektant údaj o základních podmínkách a výsledcích, popřípadě též algoritmus řešení.
(7) Podrobný obsah a skladbu úvodního projektu jsou uvedeny v příloze č. 8.
(8) Postup při stanovení lhůt výstavby v úvodním (jednostupňovém) projektu je uveden v příloze č. 15.
------------------------------------------------------------------
40) Sdělení federálního ministerstva dopravy a federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj ze dne 11. července 1980 o zabezpečení koordinace rozvojových záměrů veřejné dopravy s rozvojem ostatních odvětví národního hospodářství (Zpravodaj FMTIR, MVT ČSR a MVT SSR částka 4, ročník 1980).
44) Směrnice federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj č. 17 ze dne 13. listopadu 1981 o hodnocení efektivnosti investic. (Zpravodaj FMTIR, MVT ČSR a MVT SSR částka 8, ročník 1981; oznámeno v částce 2/1982 Sb.).
66) § 6 a násl. vyhlášky Státní komise pro vědeckotechnický a investiční rozvoj č. 57/1986 Sb., o budování automatizovaných systémů řízení.
77) § 33 odst. 2 vyhlášky č. 13/1985 Sb. 78) § 25 odst. 8 a § 26 vyhlášky č. 48/1980 Sb.
79) Vyhláška federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj, Státní plánovací komise a Státní arbitráže Československé socialistické republiky č. 157/1976 Sb., o režimech staveb.