§ 4
(1) Zkouška je zaměřena na ověření komplexních odborných teoretických a praktických znalostí týkajících se zejména přípravy staveb, zpracování a projednávání projektové dokumentace, provádění a užívání staveb.
(2) Zkouška se skládá z písemné a následně z ústní části, může být rozložena do dvou dnů. Rámcový obsah zkoušky je uveden v příloze č. 1 k této vyhlášce.
(3) Písemná zkouška se koná formou písemného testu, zaměřeného na právní znalosti a praktické posouzení modelové dokumentace z hlediska její úplnosti, přehlednosti a náležitého uspořádání, jejího souladu s právními předpisy, dodržení stanovisek dotčených orgánů, souladu s územním rozhodnutím, popřípadě územním souhlasem, regulačním plánem nebo veřejnoprávní smlouvou, a ostatních podmínek stanovených v podkladových materiálech pro zpracování dokumentace. Součástí písemné zkoušky je sestavení návrhu plánu kontrolních prohlídek stavby ve fázích rozhodujících pro bezpečné provedení a užívání stavby.
(4) Ústní zkouškou se ověřuje, zda uchazeč má v potřebných souvislostech znalosti o procesu přípravy, projektování, povolování a provádění staveb, a znalost právních předpisů potřebných pro vykonávání dohledu na provádění stavby.
(5) Výsledek zkoušky se hodnotí výrokem "vyhověl", jestliže v písemné i ústní části uchazeč uspěl; jinak výrokem "nevyhověl". Uchazeč musí být po ukončení zkoušky seznámen s výrokem a v případě výroku "nevyhověl" i s důvody, pro které ve zkoušce neuspěl. Je-li uchazeč v písemné zkoušce klasifikován výrokem "nevyhověl", ve zkoušce se nepokračuje. Uchazeč, který při zkoušce neuspěl, může zkoušku opakovat nejdříve po uplynutí jednoho roku.
(6) Uchazeč je rovněž hodnocen výrokem "nevyhověl", jestliže
a) se bez omluvy ke zkoušce nedostaví,
b) od zkoušky v jejím průběhu odstoupí, aniž by k tomu měl vážné důvody (například zdravotní), nebo
c) narušuje průběh zkoušek.
(7) O průběhu zkoušky a o důvodech, pro které uchazeč ve zkoušce neuspěl, se pořídí protokol, jehož vzor je uveden v příloze č. 2 k této vyhlášce.