9. Poznámky
9.1 Je-li zjištěn obsah hydrochinonu výrazně vyšší než 2 % a je požadován přesný odhad obsahu, měl by se extrakt vzorku (5.1) zředit na podobnou koncentraci, kterou by měl vzorek obsahující 2 % hydrochinonu, a stanovení se opakuje.
(U některých přístrojů může při vysokých koncentracích hydrochinonu ležet hodnota absorbance mimo lineární rozsah detektoru.)
9.2 Rušivé vlivy
Výše popsaná metoda umožňuje stanovení hydrochinonu a jeho etherů v jednom izokratickém průběhu. Použití fenylové kolony zajistí dostatečnou retenci hydrochinonu, kterou nelze zajistit při použití kolony C18 s uvedenou mobilní fází.
U této metody však snadno dochází k rušivému vlivu celé řady parabenů. V takovém případě by stanovení mělo být zopakováno s jiným systémem mobilní fáze/stacionární fáze. Vhodné metody lze najít v odkazech:
"Magnesium as modifier for the determination of baryum by flame atomic emission spectrometry". Jerrow M. et al., Analytical proceedings, 1991, 28, 40.
M. Herpol-Borremans et. M. - O. Masse, Identification et dosage de l'hydro-quinone et de ses éthers méthylique et benzylique dans les produits cosmétiques pour blanchir la peau. Int. J. Cosmet. Sci. 8-203-214 (1986).
Kolona: Zorbax ODS, 4,6 mm x 25 mm nebo ekvivalentní:
teplota: 36 °C
průtok: 1,5 ml/min
mobilní fáze:
pro hydrochinon: methanol/voda 5/95 (V/V)
pro hydrochinon-monomethylether: methanol/voda 30/70 (V/V)
pro hydrochinon-monobenzylether: methanol/voda 80/20(V/V).
Kolona: Spherisorb S5-ODS nebo ekvivalentní:
mobilní fáze: voda/methanol 90/10 (V/V)
průtok: 1,5 ml/min
Tyto podmínky jsou vhodné pro hydrochinon (J. Firth and I. Rix, Determination of hydroqumone in skin toning creams, Analyst (1986), 111, p. 129).