§ 10.
Kdy se platí poplatek.
(1) A. Základní poplatek (§§ 2 a 3) budiž zapraven:
1. při směnkách tuzemských dříve, než se na směnku připojí první podpis;
2. při směnkách cizozemských, splatných výhradně v cizině, dříve než se dá směnka v tuzemsku do oběhu;
3. při ostatních směnkách cizozemských dříve, než se dá směnka v tuzemsku do oběhu, nejpozději však do 14 dnu po tom, co byla přenesena do tuzemska.
B. Dodatečný poplatek budiž zapraven:
1. v případě § 6, odst. 1., dříve, než se připojí rubopis, pokud se týká, byl-li připojen na tuzemskou směnku v cizině ve lhůtě uvedené v odst. 1., A, č. 3;
2. při směnkách na viděnou nebo na určitý čas po viděné první všední den po uplynutí lhůt uvedených v § 6, odst. 2.; je-li směnka v této době v cizině, první všední den po tom, co byla přenesena do tuzemska;
3. v případech § 6, odst. 4., před podáním žádosti;
4. v případech § 6, odst. 5., dříve, než se směnka učiní splatnou v tuzemsku nebo než se předloží v tuzemsku v řízení před soudy.
C. Při prodloužení směnky (§ 7) a při prohlášeních uvedených v § 9 budiž poplatek zapraven před podpisem těchto prohlášení, pokud se týká, byla-li připojena v cizině, ve lhůtě uvedené v odst. 1., A, č. 3.
(2) Směnka je dána do oběhu, jakmile ji někdo opatří akceptem třebas jen čestným,rukojemstvím nebo rubopisem, nabude ji na svůj nebo cizí účet nebo ji zcizí, zastaví nebo přijme jako jistotu, předloží k přijetí nebo k placení, na ni platí nebo peníze přijme, protestuje ji pro nepřijetí nebo neplaceni nebo jí u soudu nebo u veřejného úřadu použije, ať jsou jméno nebo firma toho, kdo se jejího oběhu zúčastnil, na směnce podepsány nebo ne.
(3) Při lhůtách § 2 počítají se měsíce podle směnečného zákona a dni naposled podle kalendáře.