§ 16
Šlechtitelská činnost v chovu plemenné drůbeže
(1) U všech plemen drůbeže se sledují
a) reprodukční vlastnost -- líhnivost z vložených násadových vajec,
b) užitkové vlastnosti, a to
1. snáška,
2. hmotnost vajec,
c) exteriérové znaky, které jsou hodnoceny podle bodové stupnice na základě stanovených standardů jednotlivých plemen, přičemž se hodnotí
1. plemenný typ, rámec a pohlavní výraz,
2. hlava,
3. trup,
4. krk, křídla, ocas a nohy,
5. charakter a zbarvení peří,
6. konstituce, stavba kostry a kondice.
(2) U jednotlivých užitkových typů šlechtěné drůbeže ve velkochovech se sledují
a) reprodukční vlastnosti,
b) užitkové vlastnosti,
c) exteriérové znaky.
Tyto vlastnosti a znaky se hodnotí podle vlastních šlechtitelských a hybridizačních programů. K odhadu plemenné hodnoty se používají postupy založené na matematických metodách, které umožňují nejvyšší dostupnou eliminaci negenetické složky fenotypové hodnoty a využívají dostupné informace o užitkovosti a znacích příbuzných zvířat.
(3) Výsledky hybridizace a testace kombinační návaznosti linií a populací drůbeže uvedené v odstavci 2 jsou podkladem pro výběr nejvhodnějších finálních hybridů. Postupy testování finálních hybridů drůbeže jsou uvedeny v příloze č. 1 části II.
(4) Záznamy o užitkovosti a hodnocení jednotlivých vlastností a znaků v plemenných a prarodičovských chovech drůbeže uvedené v odstavci 1 vedou chovatelé a jednou ročně je kontroluje šlechtitel uznaného chovatelského sdružení.
(5) Výsledky testování a posuzování a odhady plemenné hodnoty v chovu drůbeže se zveřejňují nejméně jednou ročně formou publikace uznaného chovatelského sdružení, které vede plemenářskou evidenci.