§ 3
Zjišťování ročního objemu vypouštěných odpadních vod a provádění měření jejich objemu
(K § 4 zákona)
(1) Roční objem vypouštěných odpadních vod se zjišťuje jako objem odpadních vod vypuštěný za kalendářní rok.
(2) Místo, způsob a případně četnost měření objemu vypouštěných odpadních vod zajistí znečišťovatel v souladu s podmínkami uvedenými v povolení vodohospodářského orgánu k vypouštění odpadních vod pro příslušnou výpust. 3) Pokud tyto podmínky v povolení stanoveny nejsou, zvolí znečišťovatel místo, způsob a případně četnost tak, aby objem vypouštěných odpadních vod byl zjištěn co nejobjektivněji.
(3) Je-li instalováno měřidlo, vypočte se objem vypouštěných odpadních vod za kalendářní rok z údajů tohoto měřidla. Měřidlo musí mít:
a) platné ověření pro stanovená měřidla, nebo
b) platnou kalibraci pro pracovní měřidla.
Zajištění jednotnosti a správnosti měřidel a měření je stanoveno zvláštním zákonem. 5)
(4) Objem odpadních vod vypuštěných po dobu poruchy měřidla se odvodí z počtu hodin, po které nebylo měřidlo v provozu, a z průměrného hodinového průtoku za období od počátku roku do vzniku poruchy nebo, není-li to možné, z údajů minulého roku.
(5) Není-li instalováno měřidlo splňující podmínky uvedené v odstavci 3, stanoví se objem odpadních vod na základě jednorázových měření, minimálně na základě 1 týdenního měření za kalendářní rok. Roční objem vypouštěných odpadních vod se vypočte jako součin naměřeného objemu za dané časové období a počtu časových období za rok. Jednorázová měření se provedou při průměrných podmínkách průtoku s vyloučením výsledků naměřených při dlouhotrvajících nebo intenzivních srážkách nebo bezprostředně po nich.
(6) Kontrolu měření objemu vypouštěných odpadních vod provádějí odborně způsobilé právnické osoby nebo fyzické osoby oprávněné k podnikání pověřené Ministerstvem životního prostředí (dále jen "měřící skupina"). Pokud způsob provedení kontroly neurčí inspekce, zahrnuje kontrola zejména:
a) měření objemu jiným měřidlem o stejné nebo vyšší přesnosti měření, které je nejlépe vyhovující pro daný způsob kontroly,
b) kontrolu geometrických parametrů, hydraulických charakteristik a případně hydraulických výpočtů u stavební a hydraulické části měřidla,
c) kontrolu snímání výšky hladiny, vestavěnou konsumpční křivku a sumaci v čase u elektronické části měřidla,
d) kontrolu stanovení průřezové rychlosti u rychlostní sondy.
(7) Výsledky kontroly předává měřící skupina po ukončení kontroly do 30 dnů inspekci.
(8) Zjistí-li měřící skupina nedostatky ve funkci měřidel nebo rozdíl mezi objemem naměřeným ve stejné době měřidlem a kontrolním měřením, který je větší než 10 %, dá podnět inspekci k přijetí opatření podle zvláštních předpisů. 6)
(9) Pokud je rozdíl naměřeného objemu u kontrolovaného zdroje znečišťování nebo výpusti mezi objemem naměřeným ve stejné době znečišťovatelem a měřící skupinou u 2 kontrolních měření větší než 10 % oproti výsledkům měřící skupiny, použije se k výpočtu ročních poplatků aritmetický průměr objemů z kontrolních měření.
------------------------------------------------------------------
3) § 8 odst. 1 zákona č. 138/1973 Sb., o vodách (vodní zákon).
§ 23 odst. 1 zákona č. 138/1973 Sb., ve znění zákona č. 14/1998 Sb.
5) Zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, ve znění zákona č. 4/1993 Sb. a zákona č. 20/1993 Sb.
6) § 4 písm. b) zákona č. 130/1974 Sb., ve znění zákona č. 452/1990 Sb. a zákona č. 23/1992 Sb.