CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 469/2002 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací a kvalifikační předpoklady a kterým se mění nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě Zravotnictví ochrana veřejného zdraví

Zravotnictví ochrana veřejného zdraví

469/2002 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací a kvalifikační předpoklady a kterým se mění nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě

Zdravotnictví (zdravotní péče včetně veřejného zdravotního pojištění, ochrana veřejného zdraví, léčebné zdroje, léčiva a zdravotnické prostředky)

5. platová třída

1. Kontrola obsahové správnosti předložených žádostí registrační dokumentace léčiv, léčivých přípravků, technických prostředků, chemických látek a chemických přípravků nebo zdravotnických a veterinárních prostředků.

2. Předávání informací lékárnám, zdravotnickým zařízením a dalším subjektům o zastavení aplikace léčiv a zdravotnických prostředků.

6. platová třída

1. Zajišťování podkladů pro projektování a optimalizaci sítě zdravotnických zařízení v rámci územních celků.

2. Kontrola obsahové správnosti předložených žádostí a provádění dílčích úkonů správního řízení registrační dokumentace léčiv, chemických látek a chemických přípravků nebo agendy zdravotnických prostředků nebo dozoru nad provozovateli.

7. platová třída

1. Kontrolní tématická činnost a místní šetření podle pokynů, například kontrola plnění podmínek stanovených v rozhodnutí o registraci nestátních zdravotnických zařízení.

2. Zajišťování informačních toků v oblasti expedice a aplikace léčivých přípravků, chemických látek a chemických přípravků směrem ke zdravotnickým zařízením.

3. Výkon dílčích kontrolních činností v oblasti léčiv a zdravotnických prostředků.

8. platová třída

1. Organizace, příprava a smluvní zajišťování dostupnosti lékařské služby první pomoci.

2. Odborné zpracovávání rozhodnutí o registraci nestátních zdravotnických zařízení.

3. Vykonávání odborných činností na úsecích hygieny práce, epidemiologie, hygieny obecné a komunální, hygieny dětí a dorostu, hygieny výživy a předmětů běžného užívání a v oblasti podpory zdraví obyvatelstva, například shromažďování a vyhodnocování podkladů a anamnestických údajů pro epidemiologické studie včetně využití informačních systémů, kontrolní činnost na úseku ochrany veřejného zdraví a příprava rozhodnutí nebo opatření příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.

4. Řešení složitých případů na úseku podpory veřejného zdraví včetně poskytování informací z registru chemických látek, chemických přípravků, biocidních přípravků a vyžadování znaleckých posudků nebo registrů provozovatelů, léčivých přípravků a zdravotnických prostředků včetně vyžadování znaleckých posudků.

5. Výkon správních a kontrolních činností v oblasti léčiv nebo zdravotnických prostředků na úseku prodejců vyhrazených léčiv, vydávání certifikátů.

6. Organizace procesu registrací léčivých přípravků včetně posuzování žádostí s velmi rozsáhlou podkladovou dokumentací a provádění úkonů státní služby v kontrole léčiv, chemických látek a chemických přípravků nebo v agendě zdravotnických prostředků nebo při dozoru nad provozovateli.

7. Organizace procesu hodnocení notifikačních údajů u subjektů podnikajících v oblasti zdravotnických prostředků včetně notifikačních údajů o jednotlivých zdravotnických prostředcích oznamovaných v rámci Evropské unie.

9. platová třída

1. Koordinace a realizace odborných resortních programů.

2. Kontrola plnění závazných opatření uložených orgány ochrany veřejného zdraví včetně prevence infekčních onemocnění a dalších hromadně se vyskytujících onemocnění.

3. Provádění odborných činností spojených s posuzováním registrací chemických látek, chemických přípravků a biocidních přípravků.

4. Vypracovávání stanovisek v jednotlivých oblastech ochrany veřejného zdraví a plnění úkolů orgánu ochrany veřejného zdraví jako dotčeného správního úřadu.

5. Provádění šetření nebo dozoru nad léčivy nebo zdravotnickými prostředky v terénu včetně odběru vzorků k laboratornímu vyšetření nebo k rozborům na úseku distributorů a dílčím způsobem na úseku lékáren a ostatních zdravotnických zařízení.

6. Provádění činností spojených s posuzováním registrací léčivých přípravků a pomocných látek.

7. Komplexní zajišťování agendy vydávání souhlasu s provozováním lékáren a výdejen zdravotnických prostředků.

8. Vytváření specializovaných údajů, které jsou součástí komplexních informačních systémů léčiv a zdravotnických prostředků.

10. platová třída

1. Koordinace zdravotnické soustavy v daném území a usměrňování jejího utváření.

2. Samostatné provádění státního zdravotního dozoru v jednotlivých oblastech ochrany veřejného zdraví, například v oblasti hygieny práce, epidemiologie, hygieny obecné a komunální, hygieny dětí a dorostu, hygieny výživy a předmětů běžného užívání včetně zpracovávání protokolů a návrhu závěrů k odstranění nedostatků.

3. Samostatné plnění úkolů orgánu ochrany veřejného zdraví v oblasti prevence vzniku a šíření infekčních onemocnění a dalších hromadně se vyskytujících onemocnění.

4. Vypracovávání odborně náročných stanovisek v jednotlivých oblastech ochrany veřejného zdraví se závažným dopadem do oblasti ochrany zdraví populace včetně plnění úkolů orgánu ochrany veřejného zdraví jako dotčeného správního úřadu, například posuzování staveb s náročnou technologií z hlediska dopadu na pracovní a životní podmínky.

5. Provádění šetření nebo dozoru nad léčivy a léčivými přípravky, návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami včetně odběru vzorků, například odběr vzorků léčivých přípravků připravených v lékárnách.

6. Koordinace a provádění posuzování registrací léčivých přípravků, veterinárních léčivých přípravků, veterinárních přípravků a veterinárních technických prostředků.

7. Stanovování postupů specializovaných odborných šetření v oblasti přírodních léčivých zdrojů, zdrojů přírodních minerálních vod nebo přírodních léčebných lázní.

8. Koordinace a posuzování notifikačních údajů předávaných z jednotlivých členských států Evropské unie v oblasti zdravotních prostředků.

9. Koordinace vytváření složitých odborných expertíz v rámci agendy léčivých přípravků, klinických expertíz v rámci agendy registrací léčivých přípravků, klinických hodnocení léčiv a vigilance léčiv nebo zdravotnických prostředků.

10. Koordinace a výkon specializované činnosti související s realizací akreditačního řízení k uskutečňování zdravotnických vzdělávacích programů v oborech specializačního vzdělávání nebo s posuzováním návrhů vzdělávacích programů specializačního vzdělávání zdravotnických pracovníků v akreditačních vzdělávacích komisích.

11. platová třída

1. Zajišťování realizace hlavních směrů rozvoje sítě zdravotnických zařízení na daném území, koordinace a usměrňování činností při realizaci uzemní zdravotní politiky státu včetně zpracovávání věcných analýz efektivnosti využití zdravotnických zařízení pro vytváření jejich optimální sítě.

2. Komplexní výkon státního zdravotního dozoru v jednotlivých oblastech ochrany veřejného zdraví, například v oblasti hygieny práce, epidemiologie, hygieny obecné a komunální, hygieny dětí a dorostu, hygieny výživy a předmětů běžného užívání.

3. Stanovování nezbytných vyšetřování a měření pro výkon státního zdravotního dozoru.

4. Analýza prevence infekčních onemocnění, nemocí souvisejících s prací, nemocí z povolání a dalších hromadně se vyskytujících onemocnění a epidemiologie drogových závislostí.

5. Vypracování projektů epidemiologického sledování specifických problémů či situací. Usměrňování a kontrola zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče ve věcech hygieny provozu a prevence infekčních onemocnění.

6. Koordinace a usměrňování státního zdravotního dozoru a kontroly v jednotlivých oblastech ochrany veřejného zdraví v rozsahu dané odbornosti.

7. Tvorba územních programů ochrany a podpory veřejného zdraví včetně monitorování vztahů životních a pracovních podmínek a zdravotního stavu obyvatelstva a koordinace činností v oblasti podpory zdraví ve vymezeném území.

8. Koordinace a usměrňování lékové politiky ve vymezeném rozsahu.

9. Komplexní provádění registrace léčivých přípravků včetně postregistračního vyhodnocování a povolování jejich klinického hodnocení. Koordinace a usměrňování výstupů hodnotitelských posudků interních a externích posuzovatelů a stanovování závěrů. Komplexní provádění registrace pomocných látek.

10. Vykonávám státní inspekce nebo dozoru nad dodržováním zásad správné výrobní praxe, správné laboratorní praxe a správné klinické praxe, ve výrobě, přípravě, distribuci, výdeji nebo prodeji léčiv a při jejich zkoušení obecně či při klinickém zkoušení a při výdeji a používání zdravotnických prostředků včetně výkonu státní inspekce nad dodržováním zacházení s návykovými látkami, přípravky a prekusory a pomocnými látkami.

11. Komplexní vykonávání státní inspekce nebo dozoru nad dodržováním zásad a opatření stanovených k ochraně přírodních léčivých zdrojů, zdrojů přírodních minerálních vod nebo k ochraně přírodních léčebných lázní.

12. Vydávání povolení ke stavebním činnostem, hornickým a trhacím pracím, pracím prováděným v ochranných pásmech nebo na území lázeňských míst apod., zpracovávání stanovisek, analýz a vyhodnocování vlivu těchto činností a prací na přírodní léčivé zdroje, zdroje přírodních minerálních vod nebo na přírodní léčebné lázně.

13. Provádění komplexní validace zpráv a dalších podkladů a vypracovávání hodnotících zpráv při využití standardizovaných hodnotících postupů na úseku registrace léčivých přípravků, jejich klinického hodnocení, farmakovigilance a šetření nežádoucích příhod zdravotnických prostředků.

14. Koordinace a usměrňování výstupů hodnotitelských posudků interních a externích posuzovatelů a stanovování závěrů registrace a klinického hodnocení léčiv a zdravotnických prostředků.

12. platová třída

1. Celostátní koordinace a usměrňování nižších orgánů ochrany veřejného zdraví v odborných věcech celostátního rozsahu.

2. Stanovování celostátních metodik analýz v oboru ochrany veřejného zdraví.

3. Posuzování úrovně hospodářského a sociálního rozvoje z hlediska zdravotní péče a materiálního vybavení a posuzování záměrů investiční výstavby zdravotnických zařízení ve vztahu k plánu sítě zdravotnických zařízení.

4. Celostátní koordinace kontrolní činnosti zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení zejména z hlediska hospodaření s prostředky veřejného zdravotního pojištění i vlastními prostředky pojišťoven a jejich účelného vynakládání.

5. Tvorba a koordinace koncepcí a programů rozvoje krajů a hlavního města Prahy z hlediska zdravotní péče.

6. Koordinace a posuzování úrovně zdravotnických rozvojových a preventivních programů.

7. Posuzování programů vzdělávání zdravotnických pracovníků včetně procesu akreditace.

8. Analýza a posuzování programů, projektů a jiných forem vzdělávání zdravotnických pracovníků pro účely uznávání profesních kvalifikací regulovaných zdravotnických povolání.

9. Usměrňování zdravotnického, hygienického a protiepidemického zabezpečení v působnosti Ministerstva obrany a Ministerstva vnitra.

10. Koordinace celorepublikových programů ochrany a podpory veřejného zdraví nebo tvorba těchto programů s širokou územní působností, stanovování zásad a postupů v hodnocení a řízení zdravotních rizik nebo programů monitorování zdravotního stavu obyvatelstva a faktorů životních podmínek.

11. Komplexní zajišťování kategorizace prací a stanovení souvisejících opatření orgánů ochrany veřejného zdraví včetně rizikových prací. Ověřování podmínek vzniku nemocí z povolání.

12. Hodnocení epidemiologické situace a zdravotních rizik v životním a pracovním prostředí, stanovování mimořádných opatření k ochraně zdraví obyvatelstva a jeho skupin.

13. Tvorba koncepce ochrany veřejného zdraví včetně její koordinace a metodického usměrňování ve vymezené územní působnosti.

14. Stanovování metodik výkonu státního zdravotního dozoru.

15. Metodické usměrňování zdravotnických zařízení v ochraně před infekčními onemocněními nebo odborné usměrňování činnosti zařízení vykonávajícího závodní preventivní péči.

16. Rozbory, projektování, stanovování metodiky analýz rozsáhlých lékových informačních (databázových) systémů a systémů ochrany a údržby dat jako součást státního informačního systému o léčivech, zdravotnických prostředcích, veterinárních léčivech, veterinárních technických prostředcích a veterinárních přípravcích nebo návykových látkách, přípravcích, prekursorech a pomocných látkách.

17. Komplexní zajišťování složitých úkolů a činností spojených s registrací léčivých přípravků, klinického hodnocení, farmakovigilance, inspekční činností a dozoru nad zdravotnickými prostředky.

18. Klinické hodnocení zdravotnických prostředků.

19. Osvědčování a povolování využívání přírodních léčivých zdrojů, zdrojů přírodních minerálních vod a stanovování přírodních léčebných lázní včetně usměrňování jejich vývoje.

20. Tvorba a uplatňování závazných celostátních zásad a postupů na úseku regulace léčiv a zdravotnických prostředků, vývoj nových složitých pracovních postupů a metod pro účely státní kontroly, výkon systémových opatření státního dozoru nad kvalitou, účinností a bezpečností léčiv nebo bezpečností a funkčností zdravotních prostředků, nad podmínkami činností provozovatelů a nad povinně zavedenými systémy jakosti s významným dopadem na veřejné zdraví.

21. Zpracovávání složitých odborných závěrů, odborných posudků a hodnotících zpráv podmiňujících registraci léčivých přípravků, povolení klinického hodnocení nebo ohlášení klinického hodnocení, ve vztahu k farmakovigilanci a zpracovávání inspekčních zpráv včetně zastupování státu v expertních orgánech, jejichž výstupy jsou doporučující pro Evropskou unii.

22. Celostátní koordinace a metodické usměrňování kontroly v oblasti léčiv a zdravotnických prostředků.

13. platová třída

1. Meziresortní koordinace utváření sítě zdravotnických zařízení.

2. Analýza efektivnosti a nákladů na zdravotní péči, spotřeby léčiv a zdravotnických prostředků, analýza frekvence výkonů a meziročních nárůstů nákladů dle typů péče včetně regulačních opatření.

3. Tvorba metodiky pojistných plánů a návrhů nových právních úprav v oblasti veřejného zdravotního pojištění a financování zdravotnictví.

4. Tvorba metodiky využívání informačních zdrojů při výkonu státní správy ve zdravotnictví.

5. Tvorba celostátní koncepce oborů diagnostických služeb a kvality zdravotní péče, ošetřovatelství, dalšího vzdělávání zdravotnických pracovníků, zdravotních výkonů nebo rámcových smluv mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zdravotní péče.

6. Tvůrčí zpracovávání zásad financování zdravotnictví a analýza dopadů vyplývajících z navrhovaných zákonných úprav v oblasti zdravotního pojištění do ekonomiky zdravotnických zařízení, zdravotních pojišťoven, na pojištěnce a na zaměstnavatele.

7. Zpracovávání celostátních zásad rozvojových a preventivních programů zdravotní péče navazujících na cíle zdravotní politiky státu.

8. Tvorba koncepce vzdělávání ve zdravotnických povoláních, procesu jeho akreditace, celostátního rozvoje specializačního a celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků a stanovení kvalifikačních předpokladů pro výkon regulovaných zdravotnických povolání.

9. Tvorba celostátních koncepcí jednotlivých oblastí ochrany veřejného zdraví, například hygieny práce, epidemiologie, hygieny obecné a komunální, hygieny dětí a dorostu, hygieny výživy a předmětů běžného užívání.

10. Tvorba celorepublikových programů ochrany a podpory veřejného zdraví. Celostátní koordinace výchovy k podpoře a ochraně veřejného zdraví.

11. Hodnocení epidemiologické situace a bezpečnosti výrobků a služeb pro stanovování celostátních mimořádných opatření k ochraně zdraví obyvatelstva. Stanovování mimořádných opatření pro ochranu státních hranic před zavlečením infekčních onemocnění.

12. Zjišťování zdravotního stavu obyvatelstva v oblasti infekčních onemocnění, dalších hromadně se vyskytujících onemocnění a hodnocení zdravotních rizik pro posuzování závažnosti zátěže populace vystavené rizikovým faktorům za použití nejnáročnějších epidemiologických metod.

13. Hodnocení rizika chemických látek, chemických přípravků a biocidních přípravků, odborné hodnocení znaleckých posudků a dalších odborných údajů pro tvorbu celostátního Registru chemických látek a přípravků registrace biocidů.

14. Celostátní metodické usměrňování výkonu státního zdravotního dozoru.

15. Tvorba koncepce inspekce a dozoru při ochraně, využívání a vyhledávání přírodních léčivých zdrojů a zdrojů přírodních minerálních vod.

16. Tvorba koncepce ochrany a využívání přírodních léčebných lázní.

17. Celostátní koordinace a usměrňování zpracovávání expertních stanovisek a posudků využívání a ochrany přírodních léčivých zdrojů, léčiv a zdravotnických prostředků.

18. Tvorba koncepce inspekce legálního zacházení s návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami. Metodické usměrňování a celostátní koordinace územních orgánů státní správy v oblasti návykových látek, přípravků a prekursorů.

19. Tvorba celostátní koncepce informací pro laickou a odbornou veřejnost v oblasti léčiv a zdravotnických prostředků.

20. Tvorba celostátní koncepce stanovování výše úhrad léčiv a zdravotnických prostředků.

21. Tvorba koncepce a celostátní koordinace oblasti léčiv, zdravotnických prostředků, inspekční činnosti a dozoru nad vysoce specializovanými provozy v oblasti léčiv a zdravotnických prostředků včetně tkáňové banky nebo nad návykovými látkami, přípravky, prekursory a pomocnými látkami, a to i z pohledu mezinárodní spolupráce.

22. Tvorba celostátní koncepce prevence škod způsobených biocidními přípravky nebo chemickými látkami a přípravky z hlediska zdravotních rizik.

14. platová třída

1. Tvorba celostátní koncepce sítě, dostupnosti zdravotnických zařízení a zajišťování kvality zdravotní péče v návaznosti na cíle zdravotní politiky státu.

2. Tvorba celostátních koncepcí vývoje jednotlivých medicínských a farmaceutických oborů, včetně oborů dalšího specializačního vzdělávání zdravotnických pracovníků.

3. Tvorba celostátní koncepce zdravotního pojištění.

4. Tvorba celostátní koncepce ochrany a podpory veřejného zdraví.

5. Komplexní činnost v ochraně veřejného zdraví, jejímž předmětem je zjištění zdravotního stavu obyvatelstva v oblasti infekčních onemocnění, dalších hromadně se vyskytujících onemocnění včetně ověření podmínek vzniku nemocí z povolání a hodnocení zdravotních rizik k posouzení závažnosti zátěže populace vystavené rizikovým faktorům s celostátní a krajskou působností pro účely odvolacích a přezkumných řízení.

6. Utváření celostátní politiky rozvoje léčebného lázeňství a přírodních léčivých zdrojů.

7. Zpracování koncepčních záměrů v jednotlivých oblastech výzkumu a vývoje ve zdravotnictví nebo v ochraně a podpoře veřejného zdraví.

8. Tvorba strategických koncepčních záměrů v oblasti humánních léčiv a lékové politiky a zdravotnických prostředků včetně oblasti návykových látek, přípravků, prekursorů a pomocných látek a koordinace plnění závazků vyplývajících z mezinárodních smluv.

15. platová třída

1. Tvorba celostátní koncepce zdravotnictví.