§ 8
Složení hodnotící komise a podmínky nepodjatosti jejích členů
(K § 29 odst. 2 zákona)
(1) Hodnotící komise má nejméně 5 členů. Členové hodnotící komise jsou jmenováni poskytovatelem na základě návrhu právnických osob nebo organizačních složek České republiky (dále jen "organizační složka státu") působících v problematice, která je předmětem řešení návrhů nebo výsledků posuzovaných výzkumných záměrů, a mohou být poskytovatelem rovněž odvoláni; členové jsou jmenováni tak, aby
a) v hodnotící komisi byli zástupci poskytovatele, zástupci fyzických nebo právnických osob nebo organizačních složek státu zabývajících se výzkumem a vývojem nebo zástupci dalších právnických osob působících v dané problematice,
b) nadpoloviční většinu členů hodnotící komise netvořili zaměstnanci České republiky působící při výkonu práce ve stejné organizační složce státu a zaměstnanci příspěvkových organizací v působnosti poskytovatele; toto ustanovení se nepoužije na složení hodnotících komisí ustavených k hodnocení výzkumných záměrů v oblasti výzkumu a vývoje týkajícího se obrany nebo bezpečnosti České republiky.
(2) Počet hodnotících komisí stanoví poskytovatel tak, aby hodnotící komise hodnotila výzkumné záměry všech uchazečů nebo příjemců zabývající se oborově stejnou problematikou s výjimkou výzkumných záměrů hodnocených meziresortní hodnotící komisí.
(3) Členem hodnotící komise může být jmenována pouze osoba, která
a) nebyla pravomocně odsouzena pro úmyslný trestný čin, 7) pokud se na ni nehledí, jako by odsouzena nebyla; svoji bezúhonnost prokazuje výpisem z evidence Rejstříku trestů, který nesmí být starší než 3 měsíce přede dnem jmenování členem hodnotící komise,
b) nebyla v posledních 3 letech disciplinárně potrestána podle zvláštních právních předpisů 8) upravujících výkon odborné činnosti, pokud tato činnost souvisí s předmětem hodnocení,
c) není současně členem Rady pro výzkum a vývoj,
d) není současně členem více než 2 dalších hodnotících komisí nebo meziresortních hodnotících komisí ustanovených podle § 29 odst. 4 zákona.
(4) Členové hodnotící komise jsou jmenováni na dobu 5 let, nejvýše však na 2 po sobě jdoucí funkční období. Hodnotící komise si zvolí ze svých členů předsedu, který ji svolává a řídí její činnost.
(5) Členství v hodnotící komisi zaniká
a) uplynutím funkčního období,
b) odstoupením na vlastní žádost,
c) úmrtím,
d) odvoláním poskytovatelem.
(6) Důvodem k odvolání člena hodnotící komise poskytovatelem je
a) zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům, 9)
b) pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin, 7)
c) neplnění úkolů člena hodnotící komise stanovených v odstavci 9 a v § 9 odst. 1 nebo ve statutu hodnotící komise.
(7) Člen hodnotící komise neprodleně oznámí poskytovateli skutečnosti rozhodné pro jeho členství v hodnotící komisi stanovené v odstavcích 3 a 6.
(8) Členové hodnotící komise se účastní jednání komise a pro hodnocení návrhů nebo výsledků výzkumných záměrů se seznámí se všemi podklady. Uchazeč nebo příjemce umožní členům hodnotící komise a oponentům ověřit si skutečnosti týkající se výzkumného záměru u uchazeče nebo příjemce.
(9) Člen hodnotící komise nesmí být přítomen při hodnocení návrhu výzkumného záměru nebo výsledků výzkumného záměru a nesmí ovlivňovat ostatní členy hodnotící komise, pokud vzhledem k jeho vztahu k návrhu výzkumného záměru nebo výsledkům výzkumného záměru nebo k uchazeči lze mít důvodné pochybnosti o jeho nepodjatosti.
------------------------------------------------------------------
7) Trestní zákon.
8) Například zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění zákona č. 162/1993 Sb., zákona č. 193/1994 Sb., zákona č. 243/1997 Sb., zákona č. 30/1997 Sb. a nálezu Ústavního soudu vyhlášeného pod č. 30/1998 Sb., a vyhláška č. 311/1997 Sb., o chovu a využití pokusných zvířat.
9) § 10 občanského zákoníku.