CODEXIS® Přihlaste se ke svému účtu
CODEXIS® ... 451/2000 Sb. Vyhláška, kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění zákona č. 244/2000 Sb. Příloha č. 9 - Požadavky na výrobní provozy, výrobní zařízení a na vedení evidence stanovené pro výrobce krmných směsí

Příloha č. 9 - Požadavky na výrobní provozy, výrobní zařízení a na vedení evidence stanovené pro výrobce krmných směsí

451/2000 Sb. Vyhláška, kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění zákona č. 244/2000 Sb.

Příloha č. 9

Požadavky na výrobní provozy, výrobní zařízení a na vedení evidence stanovené pro výrobce krmných směsí s použitím krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů

Vztahuje se na výrobce krmných směsí mající povolení pro zpracování krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů. Požadavky se týkají i osob vyrábějících krmné směsi pro vlastní potřebu.

1) Výrobní prostory a zařízení

Umístění, uspořádání a stavební provedení výrobních prostor a skladů musí být takové, aby umožnilo oddělené skladování krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů a výrobků z nich vyrobených odděleně od ostatních surovin a výrobků, zabraňovalo možné kontaminaci, umožňovalo pravidelné čištění a zamezovalo přístupu zvířat. Výrobní zařízení musí být konstruováno, umístěno a uspořádáno tak, aby se zabránilo vzniku zbytků, bylo čistitelné, vylučovalo možnost vzniku chyb ve výrobním procesu a bylo udržováno v provozuschopném stavu, který odpovídá požadavkům na jakost výrobků. Výrobní zařízení, které rozhoduje o jakosti výrobku, musí být podrobeno vhodnému a pravidelnému ověřování postupem, který stanovuje výrobce krmné směsi. Jedná se zejména o kontrolu vah, váhových systémů, míchacích zařízení, aspiračních zařízení, skladovacích zásobníků pro upravované výrobky a zásobníků určených k expedici výrobků. Ověřování je součástí plánu kontroly jakosti.

Požadavky na výrobní zařízení jsou stanoveny v příloze č. 4 části B nebo C.

2) Zaměstnanci ve výrobě

Výrobce zpracuje organizační schéma, ve kterém uvede požadavky na kvalifikaci (vzdělání, praxe) odpovědných zaměstnanců za výrobu a za kontrolu jakosti, včetně stanovení pravomocí a odpovědnosti. Pokud výrobce vyrábí jen pro vlastní potřebu, může toto být přiměřeně omezeno za předpokladu, že je sám účasten při kontrole. Zaměstnanci ve výrobě musí mít praktické zkušenosti a nezbytnou kvalifikaci pro daný druh výroby. Na vyžádání orgánu odborného dozoru předloží výrobce organizační schéma a kvalifikaci, včetně praxe zaměstnanců ve výrobě. Výrobce pravidelně nejméně jedenkrát ročně seznamuje zaměstnance písemně s jejich povinnostmi, pravomocemi a odpovědností. Takto postupuje i při každé změně zaměstnance, který může ovlivnit jakost výrobků.

3) Výroba (výrobní postupy)

Výrobce určí za výrobu odpovědnou kvalifikovanou osobu, která u výrobců vyrábějících pro vlastní potřebu nemusí být zaměstnancem, ale musí tuto činnost vykonávat na vyžádání a odpovědnost výrobce. Výrobce uskutečňuje výrobu na základě písemně zpracovaných výrobních postupů, které konkrétně uvádějí postup výroby v jednotlivých fázích, vymezují kritické body ve výrobním procesu a způsob kontroly v kritických bodech. Pokud mají různé výrobky ve výrobním procesu shodné kritické body, může výrobce zpracovat pro tyto výrobky jeden výrobní postup. Výrobce se musí přesvědčovat, zda je výrobní postup dodržován a přijímá technická a organizační opatření k zabránění kontaminace, nepřekročení limitního obsahu nežádoucích látek a produktů ve výrobku a výskytu chyb ve výrobním procesu.

4) Kontrola jakosti

Pro kontrolu jakosti určí výrobce odpovědnou kvalifikovanou osobu, která u výrobců vyrábějících pro vlastní potřebu nemusí být zaměstnancem výrobce, ale musí tuto činnost vykonávat na vyžádání a odpovědnost výrobce. Výrobce zajišťuje na základě písemně zpracovaného plánu laboratorní kontrolu výrobků ve vlastní nebo externí laboratoři, která je schopna zajistit přezkoušení výrobku v rozsahu stanoveném pro deklaraci výrobku, ověřit obsah nežádoucích látek a produktů, homogenitu doplňkových látek a případnou kontaminaci výrobků jinými než použitými doplňkovými látkami. Externí laboratoř může zajišťovat zkoušení v celém rozsahu nebo provádět jen některé zkoušky. Laboratoře musí být vybaveny vhodným zařízením a přístroji, které jsou způsobilé k provedení zkoušek s odpovídající reprodukovatelností výsledků. Zaměstnanci laboratoře musí mít odpovídající kvalifikaci.

Písemně zpracovaný plán kontroly jakosti obsahuje

a) plán odběru vzorků, stanovující vzorkovací místa, způsob odběru vzorků a frekvenci odběru vzorků krmných surovin, doplňkových látek, premixů a výrobků,

b) plán zkoušení vzorků, stanovující metody zkoušení a frekvenci zkoušení krmných surovin, doplňkových látek, premixů a a výrobků,,

c) plán kontroly kritických bodů a druhy zkoušek, které budou uskutečňovány u odebraných vzorků,

d) způsob nakládání s krmnými surovinami, doplňkovými látkami, premixy nebo výrobky, pokud nevyhovují stanoveným požadavkům.

Pro účely vzorkování a uchování vzorků stanoví

a) hmotnost odebíraných vzorků v souladu s požadavky na prováděné zkoušky včetně rezervy pro případné opakování zkoušek,

b) způsob označování vzorků shodný s označením výrobku,

c) způsob pečetění a skladování vzorků zabraňující jakékoliv změně v jejich složení a případnému znečištění,

d) dobu uchování vzorků, která odpovídá minimální době trvanlivosti nebo záruční době stanovené výrobcem pro výrobek.

Uchovávané vzorky jsou na vyžádání předkládány orgánu odborného dozoru.

5) Skladování krmných surovin, doplňkových látek, premixů a výrobků

Pro skladování jednotlivých druhů krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů, ostatních krmných surovin, doplňkových látek, premixů a výrobků stanoví výrobce místo a způsob skladování včetně označení tak, aby se zabránilo vzájemnému pomíchání, změně jakosti nebo záměně. Odděleně musí být uloženy i krmné suroviny, doplňkové látky, premixy a výrobky neodpovídající deklarované jakosti. Vydávat ze skladu krmné suroviny, doplňkové látky, premixy a výrobky smí jen zaměstnanci, kteří jsou určeni výrobcem.

Uvedené podmínky pro skladování se zpracují jako skladovací řád nebo jiným vhodným písemným způsobem, který je na vyžádání předkládán orgánu odborného dozoru.

Krmné směsi, do kterých byly zpracovány krmné suroviny s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů i ostatní krmné směsi musí být baleny a označeny v souladu se stanovenými požadavky 1).

6) Vedení evidence o výrobě

A) Záznamy o výrobních postupech a jejich kontrole

K vymezení kritických bodů výrobního procesu a k provádění kontroly jakosti zajistí výrobce vedení evidence o výsledcích

a) kontroly kritických bodů,

b) kontroly jakosti podle plánu kontroly jakosti.

Výrobce vede evidenci o zadané hmotnosti krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů, ostatních krmných surovin, doplňkových látek a premixů k výrobě krmných směsí podle dat výroby a partií, aby bylo možné zpětně doložit výrobní postup každé partie krmné směsi. Evidenci uchovává po stanovenou dobu 1).

B) Záznamy o výrobě (registr výroby)

Ke zpětnému doložení výrobního postupu výrobce zaznamenává následující údaje

a) jména a adresy dodavatelů krmných surovin s nadlimitním obsahem nežádoucích látek a produktů,

b) druh a obsah nežádoucích látek a produktů u krmných surovin a datum jejich dodání,

c) jména a adresy výrobců doplňkových látek, premixů nebo jejich dodavatelů, datum výroby, číslo výrobní šarže, druh a množství použitého premixu,

d) druh krmných směsí z těchto krmných surovin vyrobených včetně dat výroby a vyrobené hmotnosti.

7) Způsob vedení evidence stížností a způsob stažení výrobků

Výrobce uvádějící výrobek do oběhu musí zavést systém evidence vyřizování stížností. Pro tyto účely zpracuje reklamační řád, z kterého je patrné, jakým způsobem bude stížnost vyřizována, včetně způsobu rychlého stažení výrobku z distribuční sítě.

Výrobce musí stížnosti systematicky evidovat s uvedením vrácené hmotnosti a důvodu vrácení krmné směsi.. Vrácené krmné směsi musí být před případným opětovným uvedením do oběhu opakovaně podrobeny kontrole jakosti a její výsledky musí být uloženy do dokumentace o stížnosti. Pokud krmná směs je určena k likvidaci, musí být způsob likvidace evidován 2).

------------------------------------------------------------------

1) Zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění zákona č. 244/2000 Sb.

2) Zákon č. 125/1997 Sb., o odpadech, ve znění pozdějších předpisů.

------------------------------------------------------------------